اخبار مجلس شورای اسلامی

طرح صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات مضر و خطرناک

تاریخ وصول: ۱۴۰۰/۸/۱۸

طرح صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات مضر و خطرناک

(الحاق موادی به قانون مجازات اسلامی-کتاب پنجم تعزیرات)

 

ماده واحده: چهار ماده به شرح ذیل به عنوان ماده (۶۸۸ مکرر ۱)، (۶٨٨ مکرر ٢)، (۶٨٨ مکرر ۳) و (۶۸۸ مکرر ۴) به قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم- تعزیرات) الحاق می گردد:

ماده ۶۸۸ مکرر ۱: واردات، تولید، تکثیر، پرورش، خرید و فروش، حمل و نقل و گردانیدن اعم از پیاده و یا با وسیله نقلیه و نگهداری حیوانات وحشی، نامتعارف، مضر و خطرناک، از قبیل: کروکودیل (تمساح)، لاک پشت، مار، سوسمار، گربه، موش، خرگوش، سگ و سایر حیوانات نجس العین و میمون ممنوع می باشد و هر یک از مرتکبین، به جزای نقدی معادل ۱۰ تا ۳۰ برابر حداقل حقوق کارگری (که سالانه توسط دولت و اتحادیه های مربوطه تعیین و اعلان می گرددد) و نیز ضبط حیوان مربوطه محکوم می گردند.

تبصره ۱: هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، نیروهای مسلح، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، مراکز و آزمایشگاه های تحقیقاتی، علمی، تخصصی، دارو و واکسن سازی دولتی و یا غیر دولتی دارای مجوز رسمی از دستگاه های ذیربط مانند وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، سازمان محیط زیست و سازمان دامپزشکی به تناسب ماموریت ها و نیازهای علمی و تحقیقاتی خود از شمول این قانون مستثنی می باشند و همچنین روستا نشینان، عشایر و گله داران، صرفاً در محدوده فعالیت و متناسب با نیازهای زندگی خود می توانند از سگ نگهبان استفاده نمایند. سایر اشخاص حقیقی و حقوقی و متقاضی استفاده از حیوانات یاد شده، درخواست مکتوب خود را به دادستانی استان و یا شهرستان مربوطه جهت بررسی و اقدام مقتضی در کمیته مذکور در تبصره ۲ این ماده تقدیم می نمایند.

تبصره ۲– در راستای اجرای این قانون کمیته ای با مسئولیت دادستانی هر شهرستان و با عضویت نمایندگان ذیربط شهرداری، نیروی انتظامی، دانشگاه علوم پزشکی، (اداره بهداشت و درمان) سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان دامپزشکی، نماینده تام الاختیار فرماندار برای بررسی و تعیین تکلیف موارد ذیل تشکیل می گردد:

۱. بررسی در خواست اشخاص حقیقی و حقوقی یا متقاضی استفاده از حیوانات موضوع این قانون، تائید یا رد ضرورت و لزوم استفاده متقاضی از حیوانات مورد تقاضا و صدور مجوز استفاده برای متقاضیانی که تقاضای آنان مورد تائید قرار گرفته است.

۲، تعیین تکلیف در خصوص حیوانات ضبط شده و مصادره ای و یا حیوانات رها شده در سطح جامعه.

ماده ۶۸۸ مکرر ۲: اتحادیه صنف مشاورین املاک موظف است حداکثر ۳ ماه پس از ابلاغ رسمی این قانون، ممنوعیت نگهداری حیوانات موضوع این قانون را جهت اطلاع و رعایت موجرین و مستاجرین، در قراردادهای اجاره گنجانیده و ذکر نماید.

در صورتیکه هر یک از دفاتر مشاورین املاک، بعد از زمان مقرر یا دشده، این موضوع را رعایت نکنند، مستنکف از قانون تلقی و برای هر بار تکرار تخلف، به مجازات ذکر شده در ماده ۶۸۸ مکرر ۱ محکوم می شوند. تبصره: چنانچه موجرین در عقد قرارداد از قید ممنوعیت نگهداری حیوانات موضوع این قرارداد، در مورد اجاره خودداری نماید و مستاجرین مرتکب نگهداری حیوانات یا شده در ملک مورد اجاره شوند، هر یک از موجرین و مستاجرین متسقلا به جزای نقدی ذکر شده در ماده ۶۸۸ مکرر ۱ محکوم می شوند.

ماده ۶۸۸ مکرر ۳: چنانچه هر یک از شهروندان از نگهداری حیوانات موضوع این قانون توسط همسایگان، گزارش یا شکایت نمایند، دستگاه قضائی و نیروی انتظامی به عنوان ضابط قضائی، موظف به رسیدگی و اعمال این قانون می باشند و اگر فرد گزارشگر یا شاکی، خواستار عدم افشای هویت خویش باشد، دستگاه قضائی موظف است ضمن حفظ هویت فرد موصوف موضوع گزارش را بدون نیاز به پیگیری شاکی و گزارشگر، رسیدگی و مورد اعمال این قانون قرار دهد.

ماده ۶۸۸ مکرر ۴: در صورت حمل و گردانیدن حیوانات موضوع این قانون با وسائل نقلیه، علاوه بر مجازات نقدی مالک یا حامل حیوان، راننده خودرو نیز به جزای نقدی تعیین شده در این قانون محکوم و خودروی مربوطه نیز علاوه بر جریمه توسط پلیس به مدت ۳ ماه توقیف می گردد.

اسامی امضاکنندگان طرح

طرح صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات مضر و خطرناک (الحاق موادی به قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم تعزیرات))
طرح صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات مضر و خطرناک (الحاق موادی به قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم تعزیرات))

 

از قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم- تعزیرات)

ماده ۶۸۸ – هر اقدامی که تهدید علیه بهداشت عمومی شناخته شود از قبیل آلوده کردن آب آشامیدنی یا توزیع آب آشامیدنی آلوده، دفع غیر‌بهداشتی فضولات انسانی و دامی و مواد زائد، ریختن مواد مسموم‌کننده در رودخانه‌ها، زباله در خیابانها و کشتار غیر مجاز دام، استفاده غیر مجاز‌فاضلاب خام یا پس آب تصفیه‌خانه‌های فاضلاب برای مصارف کشاورزی ممنوع میباشد و مرتکبین چنانچه طبق قوانین خاص مشمول مجاز‌ات شدیدتری نباشند به حبس تا یک سال محکوم خواهند شد.

تبصره ۱ – تشخیص این که اقدام مزبور تهدید علیه بهداشت عمومی و آلودگی محیط زیست شناخته می‌شود و نیز غیرمجاز بودن کشتار دام و دفع‌فضولات دامی و همچنین اعلام جرم مذکور حسب مورد بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان ‌دامپزشکی خواهد بود.

تبصره ۲ – منظور از آلودگی محیط زیست عبارتست از پخش یا آمیختن مواد خارجی به آب یا هوا یا خاک یا زمین به میزانی که کیفیت فیزیکی،‌ شیمیایی یا بیولوژیک آن را بطوری که به حال انسان یا سایر موجودات زنده یا گیاهان یا آثار یا ابنیه مضر باشد تغییر دهد.

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

‫۶ دیدگاه ها

 1. خجالت بکشید این همه معضلات مملکتو گذاشتین کنار گیر دادید به حیوونای بی پناه و مظلوم.
  مگه طبیعتی برای حیوونا گذاشید بمونه تا اینا بتونن زندگی کنن، همه محیط زیست این طفلکها رو نابود کردید و برج و ساختمونهای نحس به پا کردید.

  کاملا مشخصه که کسانی که این طرح رو مطرح کردن هیچ دیدی نسبت به جوانب این طرح ندارن و با جهالت مطلق این موارد رو نوشتن و معلومه ذره ای تو این حوزه تجربه ندارن؛ نمیدونن که خیلی از حیوونای خونگی باید در یک محیط امن زندگی کنن وگرنه نابود میشن مثلا بعضی از اینها نابینا یا فلج هستن، خیلی هاشون کوچیکن و مادرشونو به علت تصادف از دست دادن و نیاز به مراقبت دارن، بعضی هاشون به خاطر آلودگی خیابونها و نداشتن آب تمیز مشکلات قلبی، کلیوی و تنفسی دارن.

  حامیان حیوانات به اندازه کافی از زندگی و عمر و هزینه هاشون به خاطر نگهداری از حیوونای مظلوم خدا مایه گذاشتن، به جای اینکه ازشون حمایت و تقدیر بشه دائما تحت فشار روانی قرارشون میدید، این چه منطق و مرام و مسلکیه که شماها دارید… به کجا میخواید برسید با این وحشی گری هاتون…

  چرا قانونی نمیذارید که کسانی که آب و برق و گاز و بقیه منابع و امکانات و بودجه های کشور رو به راحتی هدر میدن جلوی اونا رو بگیرید، چرا جلوی دزدی ها و چپاول ها رو نمی گیرید؟
  چرا فضای جامعه رو دوست دارید به لجن بکشید؟

 2. تمام تهران شده سگ ، سگهایی که فقط ی لحظه رهاشون کنی می‌چسبن بهت به صاحباشونم که میگی این سگت رو کنترل کن بهشون بر میخوره .
  از نمایندگان محترم مجلس عاجزانه تمنا میکنم فورا این طرح رو تصویب کنن
  یا علی

 3. آدمها سلایق متفاوت دارند ، لطفا احترام بگذارید ، بجای این حرفا لطفا راهکار بدهید .
  مثلا میتونید پارکهای مخصوص حیوانات خانگی درست کنید ، برای کسانی که حیوان خانگی دارن و از این موجودات عزیز نگهداری میکنن.
  بخدا همه انسانها با دعا و گریه زاری و عربی خوندن به آرامش نمیرسن . لطفا اینو درک کنید .
  بخدا تفریح همه انسانها دلال بازی و دزدی و کلاهبرداری نیست .
  بزارید مردم دلشون به چیزایی که دوست دارن خوش باشه … چرا اینفدر اذیت میکنید مردم رو .
  لطفا اعتراض کنید …این طرح به اصطلاح صیانت تصویب نشه .
  حیوانات افریدگان خداوند هستن نه فقط انسانها …پس حق و حقوق و احترام قایل باشید.

 4. واقعا ما در دنیا بی نظیریم
  یک کشور مثل ترکیه حتی از حیوانات داخل شهر جاذبه توریستی درست میکنه ، حیوانات رنگارنگ که در شهر ازادانه می گردند و توریستها لذت میبرند از این همه محبت که انسانها نسبت به حیوانات دارند
  اونوقت ما روز به روز بیرحمتر و باعث انزجار مردم دنیا و فراری دادن توریستها میشیم
  اونها هم مسلمانند و ماهم ، اماتفاوت ره از کجا به کجاست
  خداوند همه انسانها رو به راه راست هدایت کنه

 5. بدون جانبداری اگه آخر و نتیجه فقط گرفتن مالیات باشه، به نظر میرسه که منطقی باشه.

  چون منجر میشه که کسانی که توانایی مالی دارن، مسؤلیت نگهداری حیوانات رو به عهده بگیرن و مسئله حیوانات رها شده و آسیب دیده که نتیجه افراد بی مسئولیت است کمتر میشه.

  بعضی از این حیوانات توانایی سرعت تکثیر در در دفعات و تعداد زیاد رو دارند و افراد کم بضاعت توانایی عقیم کردن یا کنترل زاد و ولد اونا رو ندارن.
  هلند همه جا از ما واسه انواع پتس و حیوانات خانگی به شیوه های مختلف می گیرند. هرکار مرتبط با حیوانات ازقبیل خرید و فروش، مداوا، و خاکسپاری …. درصد زیادی از مبلغ مالیات بود. حتی واسه مرغ عشق! گفتن وقتی جوجه دار شد باید پلیس محله رو مطلع کنی تا معلوم بشه از کجا آوردی!!

 6. واقعا برایم جای سئوال است که هرازگاهی چرا به این حیوانات مظلوم و محتاج به حمایت ، با بهانه های مختلف مورد ظلم قرار می گیرند.
  چطور میتوانند خودشان را اینقدر به بی خردی و نادانی بزنند، چنین طبل بر نابودی صد در صد حیواناتی که هیچ پناهی جز انسان ندارند بزنند .
  اگر کسی از روی دلسوزی یا ضمن داشتن شرایط خاص از آنها نگهداری می کند هزار دلیل منطقی میتواند داشته باشد که باعث دلبستگی اش به آن موجود می باشد ،متاسفانه در شرایطی زندگی می کنیم که هر چیزی میتواند چندین برابر خطرآفرین باشد ، که جای گفتنش نیست شما ببینید برای منافع قشری سود جو چه طرح هایی را مورد تصویب قرار داده اند که در این سالها نه تنها موافق با خواست مردم نبوده بلکه جان هزاران نفر راگرفته یا به خطر انداخته و دراهداف حمایت از مردم کلیات را نادیده گرفته و برای قشری که نیازمند حمایت هستند قدمی برداشته نشده است ،
  متاسفانه تمام این اقدامات خودخواهانه و یکطرفه بوده و راه کارآمدی برای مجاب نمودن مردم به ازدواج وتشکیل خانواده و فرزند آوری نیست لطفا راه های بهتری را مورد بررسی قرار دهید .
  به جرأت عرض میکنم که این افراد با سو استفاده کردن از شرایط و موقعیتی که دارند نه تنها پاسخگو مشکلات مردم نیستند بلکه افرادی را هم که دوستدار دین و مهربانی هستند را بر علیه نظام شورانده‌ و باعث اغتشاش در مردم می شوند.
  این رأی یکنوع مکر و خیانت بر علیه مسئولین محترم نظام جمهوری اسلامی است که طرحان آن با اهداف از پیش تعین شده با نشانه گرفتن حریم خصوصی مردم و اضافه نمودن مشکلی بر مشکلاتشان و برهم زدن اذهان عموم قصد بر ایجاد نا رضایتی در مردم را داشته تا از این آب گل آلوده نتیجه دلخواه‌ را به نفع خود تمام کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا