گفت و گوویژه

ضرورت برگزاری مجدد انتخابات کانون وکلای هرمزگان به علت سکوت قانون

وکلاپرس- یکی از برگزیدگان اولین دوره انتخابات هیأت مدیره کانون وکلای هرمزگان درخصوص تشکیل این کانون گفت: براساس قانون بایستی عدم تشکیل کانون وکلای هرمزگان اعلام و انتخابات مجددا برگزار شود.

محسن مرشدی نودژ، منتخب اولین دوره انتخابات هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری هرمزگان، در گفتگو با خبرنگار وکلاپرس گفت: هنوز کانون تشکیل نشده است. جلسه ای که دکتر جلیل مالکی، رییس کانون وکلای داگستری مرکز، در خصوص تعیین تکلیف کانون هرمزگان تشکیل داد غیررسمی و در محیطی بدون حضور سایر کاندیداها بود.

جلسه با رئیس هیأت نظارت غیررسمی بود

او در پاسخ به سوال خبرنگار وکلاپرس درخصوص جزئیات این جلسه گفت: در این جلسه بیشتر نقطه نظرات ارائه شد. تاکید کردیم که در این مقطع به صلاح نیست کانون وکلا با این شرایط تشکیل شود؛ زیرا اگر از ابتدا چنین رویه ای را در پیش بگیریم، در آینده با مشکلاتی مواجه خواهیم شد.

نباید در انتخابات دخالتی صورت گیرد

مرشدی در ادامه گفت: کانون وکلای دادگستری مرکز دغدغه های خاص خودشان را دارند و ما نیز دغدغه‌های خاص خود را داریم. اگر قرار است ما به عنوان وکلای استان باشیم، نباید موضوعی به ما تحمیل شود و در انتخابات دخالتی صورت گیرد. به همین جهت معتقدم هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز نباید برای مصلحت خود به ما فشار بیاورد.

بیشتر بخوانید:

اسامی متخلفین را به هیأت نظارت اعلام کردیم

او افزود: من به دنبال رعایت عدالت بوده ام و اخیرا هجمه هایی علیه من ایجاد شده است. ما حتی اسامی متخلفین را به هیأت نظارت اعلام کردیم اما متاسفانه دادسرای انتظامی به موضوع رسیدگی نکرده است. در انتخابات اخیر ۱۸۱ وکیل از تهران برای رأی دادن به هرمزگان آورده شدند.

هیأت نظارت بعد از تشکیل کانون حق هیچ گونه دخالتی ندارد

منتخب اولین دوره انتخابات کانون وکلای دادگستری هرمزگان با اشاره به سکوت آیین نامه و لایحه استقلال در فرض انصراف و استعفای هیات مدیره که سبب خروج از حد نصاب تشکیل هیأت مدیره کانون شود، گفت: متاسفانه قانون در این مورد ساکت است. وظیفه هیأت نظارت تا زمان تشکیل کانون است و لذا بعد از آن حق هیچ گونه دخالتی ندارد.

ضرورت اعلام عدم تشکیل کانون وکلای هرمزگان و برگزاری مجدد انتخابات

او در پاسخ به ارائه راهکار در این خصوص گفت: طبق قانون و آیین نامه می بایست تشکیل کانون وکلای هرمزگان تا ۷ اسفند اعلام می شد. حال با برگزاری جلسه ای که طرفین بر مواضع خود باقی ماندند، عملاً نتیجه ای نگرفته ایم. لذا معتقدم براساس قانون بایستی عدم تشکیل کانون وکلای هرمزگان اعلام و انتخابات مجددا برگزار شود.

مرشدی با تاکید بر اینکه از مواضع خود کنار نخواهد کشید، افزود: به فرض که برای انتخابات بعدی تایید صلاحیت نشوم، آیا با این اقدامات صنف اصلاح خواهد شد؟ من برای رعایت عدالت و شان وکالت انصراف دادم اما برخی همچنان بر مواضع خود باقی مانده اند.

بیشتر بخوانید:

نگاهی به جریان انتخابات دی ماه کانون وکلای هرمزگان

بر اساس آگهی منتشر شده در روزنامه اطلاعات، تاریخ دقیق برگزاری انتخابات کانون وکلای هرمزگان، ۲۳ دی ماه سال جاری اعلام و در همین تاریخ برگزار شد. نتایج اولیه انتخابات سه روز پس از برگزاری انتخابات توسط روابط عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز منتشر شد.

پس از شروع فرآیند برگزاری انتخابات، ۱۰ نامزد و ۵ منتخب این انتخابات نسبت به بروز تخلفات واقع شده در انتخابات اعتراض کردند و محسن مرشدی نودژ، اسمعیل غنی پور و سه عضو علی البدل این کانون (ایوب زینلی، محمودرضا حیدری پوری و سیروس حیدری) انصراف خود را از عضویت در هیأت مدیره کانون در شرف تأسیس هرمزگان اعلام کردند.

درنهایت ۳بهمن ماه علی رغم انصراف و استعفای ۱۵ نفر از ۱۸ نامزد و منتخب انتخابات هیات مدیره کانون وکلای هرمزگان، هیئت نظارت بر انتخابات صحت این انتخابات را تأیید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا