اخبار کانون ها

شیوه نامه ابلاغ الکترونیک اتوماسیون اداری کانون وکلای دادگستری اصفهان

وکلاپرس- هیات مدیره کانون وکلای دادگستری استان اصفهان به منظور تسهیل در انجام ابلاغ های مربوط به معاضدت، دادسرا، دادگاه، امور وکلا و کارآموزان و سایر قسمت ها به نحو الکترونیکی شیوه نامه ای تصویب کرد.

شیوه نامه ابلاغ الکترونیک اتوماسیون اداری کانون وکلای دادگستری اصفهان

ماده ۱- تعاریف و اختصارات بکار رفته در این شیوه نامه به شرح ذیل است:

الف. کانون: کانون وکلای د ادگستری استان اصفهان.

ب. معاضدت: موسسه معاضدت قضایی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان.

پ. دادسرا: دادسرای انتظامی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان.

ت. دادگاه: دادگاه انتظامی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان.

ث. داده: هر نمادی از واقعه، اطلاعات یا مفهوم است که با ابزار الکترونیکی، نوری و یا فناوری های جدید اطلاعات، تولید، ارسال، دریافت، ذخیره یا پردازش می شود.

ج. سامانه: سامانه اتوماسیون اداری مجموعه ای از نرم افزارها و سخت افزارهای مرتبط که از طریق یک شبکه رایانه ای جهت اجرای فرایندهای کار مشخصی به یکدیگر متصل اند و بصورت سامانه ای الکترونیکی نمایان و بر بستر شبکه قابل دسترسی و استفاده برای وکلا و کارآموزان و تمامی اشخاص مرتبط جهت ابلاغ اوراق بصورت الکترونیکی و سایر امور اداری است و کلیه مکاتبات و درخواست ها و ابلاغ ها از طریق آن صورت می گیرد.

چ. حساب کاربری: عبارت است از نشانی الکترونیکی که به هریک از وکلا و کارآموزان به منظور دسترسی به سامانه مزبور اختصاص یافته است.

ح. ابلاغ الکترونیکی: عبارت است از ارسال الکترونیکی اوراق و آگهی ها و بطور کلی هرگونه داده الکترونیک از طریق سامانه مزبور.

ماده۲ـ پس از ایجاد و فراهم بودن امکانات لازم کلیه ارکان،کمیسیون ها، کمیته ها و واحدهای اداری کانون موظف اند در تمامی فرایندهای مربوطه از سامانه های مزبور استفاده کنند. اقدامات موازی در بستر غیرالکترونیکی ممنوع است.

ماده ۳- صورت یا محتوای الکترونیکی اسناد و اوراق قضایی، ابلاغ، ارجاع پرونده، امضا ، نشانی و مانند آن ،کافی و معتبر است و در کلیه مراحل تحقیق، رسیدگی و اجرا نمی توان صرفاً به لحاظ شکل یا نحوه تبادل اطلاعات الکترونیکی از اعتبار بخشیدن به آثار قانونی آن خودداری کرد.

ماده ۴- مقام صالح، درخواست یا شکایت ثبت شده را از طریق سامانه ارجاع می دهد. پس از ارجاع پرونده، شماره یکتا ، ردیف فرعی، شماره بایگانی، توسط سامانه ایجاد خواهد شد که باید از طریق ابزارهای الکترونیکی مانند پیامک یا پست الکترونیکی در اختیار تقدیم کننده قرار گیرد. کانون با ارسال پیامک و عنداللزوم پست الکترونیکی صدورابلاغ را به اطلاع مخاطب می رساند.

ماده ۵– درج داده الکترونیکی در سامانه، ابلاغ محسوب می شود.خودداری از مراجعه به سامانه به منزله استنکاف از قبول اوراق محسوب می گردد.

ماده ۶- درصورتی که مخاطب در بازداشتگاه یا زندان باشد، ابلاغ علاوه بر حساب کاربری مخاطب به صورت ابلاغنامه نیز به دفتر بازداشتگاه یا زندان ،ارسال می گردد.

ماده ۷- مسئولیت حفظ شناسه و رمز مربوط به حساب کاربری اشخاص بر عهده دارنده آن است.

شیوه نامه فوق در مورخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ در هفت ماده به تصویب هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری اصفهان رسید.

بیشتر بخوانید:

منبع: روابط عمومی کانون وکلای دادگستری اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا