اخبار صنفیویژه

روابط عمومی کانون وکلای گیلان جزئیاتی از سوءقصد به وکیل فرداد حیدرنیا منتشر کرد

وکلاپرس- رئیس کانون وکلای دادگستری گیلان در واکنش به ضرب و شتم وکیل فرداد حیدرنیا با ابراز تاسف از چنین پیش آمدی و محکومیت این حمله، با ارسال نامه به دادستان شهرستان آستارا خواستار پیگیری هرچه سریع تر موضوع شد.

به گزارش وکلاپرس سه شنبه هفته گذشته وکیل فرداد حیدرنیا، عضو کانون وکلای دادگستری گیلان، در شهرستان آستارا مورد ضرب و جرح افراد ناشناس قرار گرفت.

بیشتر بخوانید:

در همین راستا کانون وکلای گیلان در یادداشتی کوتاه با تشریح اتفاقات رخ داده در شب حمله به این وکیل دادگستری، ضرب و شتم، قتل، توهین و تهدید وکلای دادگستری را محکوم کرد و همکاری دستگاه قضایی با کانون های وکلا را برای عدم تکرار این حوادث موثر  دانست.

کانون وکلای گیلان درباره جزئیات این واقعه نوشت:

حمله، ایراد ضرب و شتم، قتل، توهین و تهدید وکلای دادگستری خبری است که هر از چندگاه وجدان جامعه وکالت را می آزارد. در کانون های وکلای دادگستری برای پیشگیری از چنین حوادثی، تدابیر و نظاماتی از جمله تشکیل کمسیون حمایت اندیشیده شده است که بدون همکاری دستگاه قضا و ارتقا فرهنگ عمومی و رشد آگاهی بخشی در حوزه وکالت، ناکافی به نظر می رسد.

این بار در آستارا، شامگاه سه شنبه ۱۰ آبان ماه جاری وکیل فرداد حیدرنیا، وکیل دادگستری و مدرس دانشگاه اندکی پس از خروج از محل کار و در زمان بازگشت از فروشگاهی در نزدیکی دفتر وکالتش مورد حمله ناگهانی ۳ فرد ناشناس قرار گرفت.

یکی از مهاجمان به صورت وی کوبیده و دیگران با ضربات لگد وی را مصدوم نموده اند که متاسفانه باعث شکستگی بینی و دندان های وی شده است. به گفته این وکیل دادگستری، حمله حدود ۵ دقیقه به طول انجامیده و به علت داشتن ماسک و کلاه، مهاجمان قابل شناسایی نیستند. اطلاعات به دست آمده از دوربین های مداربسته اطراف محل حادثه و گفته های حاضران در محل، حاکی از آن است که حدود نیم ساعت قبل از ماجرا، این افراد در حال قدم زدم در محدوده دفتر وکالت ایشان بوده اند.

حمله بدون هیچ مشاجره و مقدمه ای به شکل ناگهانی اتفاق افتاده و متاسفانه این وکیل عضو کانون وکلای دادگستری گیلان، فرصت استفاده از افشانه خود را نیافته است. به گفته وکیل حیدرنیا، وی برخی افراد درگیر در پرونده های قبلی خود را مظنون به انجام این حمله می داند از آن رو که قبلاً توهین و تهدیداتی علیه وی در ساختمان دادگستری صورت گرفته بود.

کانون وکلای دادگستری گیلان با ابراز تاسف از چنین پیش آمدی و محکومیت این حمله، با ارسال نامه به دادستان شهرستان آستارا خواستار پیگیری هرچه سریع تر موضوع شده است. امید است با افزایش سطح آگاهی، آموزش و ارتقاء فرهنگ مراجعه به وکیل و از طرف دیگر جلوگیری از تبلیغات رسانه‌ای که غایت آن، بی‌حرمتی و مخدوش کردن چهره وکیل دادگستری است، شاهد تعرضات و تهدیداتی این گونه نباشیم.

بیشتر بخوانید:

متن نامه رئیس کانون وکلای دادگستری گیلان به دادستانی آستارا بدین شرح است

نامه رئیس کانون وکلای گیلان به دادستانی آستارا
برای پیگیری ضرب و شتم وکیل فرداد حیدرنیا

دادستان محترم عمومی و انقلاب شهرستان آستارا

موضوع : سوء قصد به جان فرداد حیدرنیا وکیل محترم دادگستری در شهرستان آستارا

با سلام و احترام متاسفانه باخبر شدیم شامگاه سه شنبه مورخ ۱۴۰۱/۰۸/۱۰ سه نفر ناشناس با چهره هایی پوشانده با تعرض و حمله ور شدن به سمت همکار محترم جناب آقای فرداد حیدرتیا وکیل پایه یک دادگستری شاغل در شهر آستارا که دفتر وکالت خود را به قصد عزیمت به سمت منزل ترک کرده بود، نامبرده را به شدت مضروب و مجروح نموده اند به نحوی که منجر به اعزام ایشان به بیمارستان شهرستان آستارا گردید. از آنجا که به نظر میرسد این اقدام خوف انگیز مرتبط با اعمال حرفه ای بوده، موجب ایجاد نگرانی هایی عمیق نزد دیگر وکلای دادگستری به ویژه شاغل در شهر آستارا گردیده است لذا تقاضا و انتظار دارد دستور فرمایید مقام محترم قضایی و نیز ضابطین ذیصلاح قانونی ضمن تسریع در تجام روند تحقیقات مقدماتی جهت شناسایی عاملین این جنایت، نسبت به تعقیب کیفری و اعمال و اجرای اشد مجازات اقدام نمایند تا از تکرار سوء قصد به جان وکلای دادگستری پیشگیری گردد و تعرض به چان مدافعین حقوق شهروندان تبدیل به رویه نشود

شایان ذکر است به گواهی آمار در سال ۱۴۰۰ ، حداقل تعداد ۶ فقره سوء قصد به جان وکلا در سطح کشور رقم خورده است و متاسفانه امسال نیز شاهد افزایش نرخ تعرض به جان وکلای دادگستری هستیم.

با تجدید احترام دکتر محمد رضا نظری نژاد رئیس کانون وکلای دادگستری گیلان

نامه کانون وکلای گیلان به دادستانی برای پیگیری ضرب و شتم وکیل فرداد حیدرنیا
نامه کانون وکلای گیلان به دادستانی برای پیگیری ضرب و شتم وکیل فرداد حیدرنیا

منبع: کانون وکلای گیلان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا