رایویژه

ابطال پروانه وکالت دکتر علی‌اکبر گرجی از سوی دادگاه تجدیدنظر انتظامی مرکز وکلای قوه قضاییه تایید شد

وکلاپرس- دادگاه تجدیدنظر انتظامی مرکز وکلای قوه قضاییه، رای بدوی ابطال پروانه وکالت دکتر علی‌اکبر گرجی، استاد دانشگاه شهید بهشتی، را تایید کرد.

به گزارش وکلاپرس، رأی ابطال پروانه وکالت دکتر علی اکبر گرجی ازندریانی که از مرکز وکلای قوه قضاییه پروانه وکالت اخذ کرده بود، توسط مرجع تجدیدنظر مرکز وکلای قوه قضاییه تأیید شده است.

در بخشی از متن کیفرخواست دادستان انتظامی مرکز وکلای وابسته به دستگاه قضا به لایک، استوری و کامنت‌های تند دکتر گرجی درخصوص مسایلی از قبیل حجاب، جمهوری اسلامی قانون مدار، اعدام روح الله زم و … اشاره شده است.

 بر این اساس قاضی دادگاه بدوی انتظامی مرکز وکلا که زیر نظر قوه قضاییه اداره می‌شود، در رأی خود با اعلام این نکته که تخلف ایشان از نظر دادگاه محرز و مسلم است، حکم به ابطال پروانه و محرومیت دائم وی از اشتغال به امر وکالت صادر کرده است.

بیشتر بخوانید:

حال بر اساس رأی منتشر شده در فضای مجازی، دادگاه تجدیدنظر انتظامی مرکز وکلای قوه قضاییه رأی بدوی صادره از سوی دادگاه انتظامی این مرکز را تأیید کرده است و دفاعیات استاد حقوق عمومی دانشگاه شهید بهشتی و دو وکیل مدافع وی را در حدی ندانسته است که به اساس رأی خدشه وارد کند.

متن رای به شرح زیر است(تصویر رأی در انتهای مطلب قابل مشاهده است):

در وقت فوق العاده شعبه اول دادگاه تجدیدنظر انتظامی مرکز وکلا و کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه به تصدی امضاء کننده زیر تشکیل و پرونده کلاسه ۱۶۱۵ تحت نظر است، حسب محتویات پرونده بر اساس گزارش مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضائیه آقای علی اکبر گرجی وکیل پایه یک دادگستری به جهت زوال صلاحیت طی دادنامه شماره ۱۸۶۳۷ مورخ ۱۲۰۰/۰۸/۲۳ به ابطال پروانه وکالت محکوم گردیده است، وکیل موصوف در مهلت مقرر به رای صادره اعتراض نموده است.

دادگاه تجدیدنظر پس از تشکیل جلسه دادرسی و استماع دفاعیات و اظهارات تجدیدنظرخواه و وکلای ایشان ختم دادرسی را اعلام و به شرح ذیل مبادرت به انشاء رای می نماید.

«رای دادگاه»

در خصوص تجدید نظر آقای علی اکبر گرجی با وکالت آقایان ۱- محمد رضا رجبی ۲- پیمان حاج محمود عطار نسبت به دادنامه شماره ۱۸۶۳۷ مورخ ۱۴۰۰/۰۸/۲۳ صادره از دادگاه بدوی انتظامی با عنایت به اینکه بر اساس ماده ۴ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری مصوب ۱۳۷۶ اعتقاد و التزام عملی به احکام و مبانی دین مقدس اسلام و اعتقاد و تعهد به نظام جمهوری اسلامی ایران، ولایت فقیه و قانون اساسی از شرایط ضروری برای صدور پروانه وکالت بوده و براساس بندهای ۳ و ۴ ماده ۱۲۶ آیین نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوبه ۱۴۰۰/۰۴/۰۶ زوال هر یک از شرایط مذکور یا تجاهر به رفتار خلاف قانون منجر به سلب شرایط مقرره ماده ۴ قانون کیفیت اخذ پروانه از موجبات قانونی ابطال پروانه وکالت خواهد بود.

لهذا بنا به مبانی قانونی مذکور و نظر به این که براساس محتویات پرونده و گزارش مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه مجموعه رفتارهای وکیل مذکور و مخصوصاً فعالیت در فضای مجازی و اظهار نظرها و انتشار پست هایی با مضامین خلاف قانون دلالت بر فقدان شرایط مقرر در ماده ۲ قانون اخیرالذکر می نماید.

لهذا دادنامه صادره بدوی کاملا منطبق با موازین قانونی صادر گردیده و دفاعیات مطروحه از ناحیه تجدید نظر خواه و وکلای ایشان در حدی نیست که به اساس رای خدشه وارد کند.

در نتیجه ضمن رد اعتراض به عمل آمده به استناد ماده ۲۶ آیین نامه اجرایی ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی و فرهنگی جمهوری اسلامی مصوب ۱۳۹۷ دادنامه تجدیدنظر خواسته را تایید می نماید رای صادره قطعی است.

رئیس شعبه
بیکی

مستشاران
تبریزی- اصانلو

رأی ابطال پروانه وکالت دکتر علی‌اکبر گرجی ازندریانی توسط مرجع تجدیدنظر مرکز وکلای قوه قضاییه تأیید شد
رأی ابطال پروانه وکالت دکتر علی‌اکبر گرجی ازندریانی توسط مرجع تجدیدنظر مرکز وکلای قوه قضاییه تأیید شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا