رای

راننده فاقد گواهینامه از شمول بیمه شخص ثالث خارج است

وکلاپرس- هیات عمومی اصراری حقوقی دیوان عالی کشور، راننده‌ای که گواهینامه مرتبط ندارد را از شمول بیمه شخص ثالث خارج دانست.

به گزارش وکلاپرس به نقل از قوه قضاییه، در جلسه هیات عمومی اصراری حقوقی که با حضور روسا، مستشاران و اعضای شعب حقوقی دیوان عالی کشور تشکیل شد، راننده فاقد گواهینامه مرتبط  از شمول بیمه شخص ثالث خارج دانسته شد.

بیشتر بخوانید: رأی وحدت رویه جدید دیوان عالی کشور درخصوص قسامه و نسبت آن با مجازات تعزیری

در این جلسه که روز سه شنبه مورخ ۹ آذرماه  برگزار شد، موضوع بحث این بود که در حوادث رانندگی چنانچه راننده فوت کند و گواهینامه مرتبط نداشته باشد آیا مشمول موضوع بند ب ماده ۱۱۵ قانون برنامه پنج ساله توسعه می‌شود یا خیر؟

در نهایت پس از بحث و تبادل نظر سرانجام رای اکثریت بر تایید رای شعبه ششم دادگاه عمومی-حقوقی بروجرد (مبنی بر رد دعوی خواهان از حیث مطالبه دیه از شرکت بیمه) تعلق گرفت.

با این وصف، راننده‌ای که گواهینامه مرتبط رانندگی ندارد از شمول بند ب ماده ۱۱۵ قانون مذکور خارج است.

تحلیل رای اصراری دیوان عالی کشور را اینجا بخوانید

الزام وزارت اقتصاد و دارایی به بیمه شخص ثالث

بر اساس بند ب ماده ۱۱۵ قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران وزارت امور اقتصادی و دارائی مکلف است نسبت به بیمه شخص ثالث در مورد راننده همچون سرنشین بیمه شخص ثالث را اعمال نماید.

از قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران

الف ـ وضع و دریافت هرگونه عوارض بر بیمه تجاری (حق بیمه و حق بیمه اتکایی) منحصر به مواردی است که در قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی تعیین شده است.

ب ـ وزارت امور اقتصادی و دارائی مکلف است نسبت به بیمه شخص ثالث در مورد راننده همچون سرنشین بیمه شخص ثالث را اعمال نماید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا