رای

رأی اصراری دیوان عالی کشور درباره شبه عمد بودن قتل با اسلحه در اثر شوخی در یک پرونده

وکلاپرس- هیات عمومی دیوان عالی کشور روز گذشته در خصوص تشخیص عمدی یا غیرعمدی بودن جنایت انتسابی در یک پرونده، اقدم به صدور رای اصراری نمودند.

به گزارش وکلاپرس به نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور، جلسه هیأت عمومی با موضوع بررسی پرونده های اصراری کیفری با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری و قضات عالی رتبه دیوان عالی کشور روز سه شنبه ۲۱ شهریور ماه برگزار شد.

اختلاف نظر در خصوص استنباط از بند ب ماده ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی

در این جلسه پیرامون اختلاف نظر بین شعب اول و دوم دادگاه کیفری یک استان مرکزی با شعبه ۱۱ دیوان عالی کشور در خصوص استنباط از بند ب ماده ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی و تشخیص عمدی یا غیرعمدی بودن جنایت انتسابی بحث و بررسی صورت گرفت.

 حسب محتویات پرونده ۳ نفر در یک روستا برای چرای دام به صحرا می روند که برای محافظت از گله، اسلحه به همراه داشته اند، یکی از آنها در اثر تیراندازی مورد اصابت گلوله قرار می گیرد و در بیمارستان فوت می کند.

متهم به قتل در شعبه بازپرسی اظهار داشته است: مقتول پسرعموی وی بوده و هیچ گونه اختلافی با او نداشته است و هنگام تیراندازی از پر بودن اسلحه توسط مقتول اطلاع نداشته است.

شاهد ماجرا نیز اعلام داشته است: با گوشی همراهم سرگرم بودم و شنیدم مقتول به متهم گفت: ” عمو اسلحه را زمین بگذار شوخی بردار نیست.”

بیشتر بخوانید:

آیا قتل واقع شده از مصادیق قتل عمد یا شبه عمد است؟

پس از قرائت گزارش پرونده، قضات پیرامون اینکه آیا قتل واقع شده از مصادیق قتل عمد یا غیرعمد است، به تبادل نظر پرداختند.

شعبه اول و دوم دادگاه کیفری استان مرکزی با توجه به اینکه متهم سرباز بوده و قطعاً در دوره آموزشی چگونگی کار با اسلحه را فراگرفته است، به استناد بند ب ماده ۲۹۰ و تبصره های ماده مذکور و ماده ۲۹۲ از قانون مجازات اسلامی متهم را به قصاص نفس و از حیث ایراد صدمات بدنی غیر مسری به پرداخت دیه محکوم نموده اند، اما شعبه ۱۱ دیوان عالی کشور، اقدام مجرمانه انتسابی را با بند پ ماده ۲۹۱ قانون مجازات اسلامی قابل انطباق دانسته است.

قضات محترم حاضر در جلسه هیأت عمومی پس از بحث و بررسی در مورد این پرونده، با استناد به اینکه تنها شاهد ماجرا، به عمدی بودن قتل شهادت نداده است و متهم از پر بودن سلاح توسط مقتول کاملاً بی اطلاع بوده و به هیچ وجه قصد قتل را نداشته است، قتل واقع شده را از مصادیق قتل شبه عمد تشخیص دادند.

گفتنی است: از مجموع ۷۰ نفر از قضات حاضر در جلسه، اکثریت نظر شعبه یازدهم دیوان عالی کشور را موافق موازین شرعی و قانونی دانستند.

 

یک دیدگاه

  1. با این اطلاعات کم نمی توان قضاوت کرد، استفاده از اسلحه کاری است نوعا کشنده و قتل عمد محسوب می شود، مگر می شود کسی اسلحه را بردارد و شلیک کند و بگوید قصدم شوخی بوده است؟ اینکه از پر بودن اسلحه خبر نداشته دفاع خوبی نیست، باید احتمال می داد که فشنگ دارد، چون اسلحه اسباب بازی که نبوده، واقعی بوده…. خیر من فکر نمی کنم بتوان قتل شبه عمد تلقی کرد… اینطوری فردا هرکسی راه می افتد و مدعی می شود که من نمی دانستم فشنگ دارد، شوخی کردم…. شوخی کشنده، خودش قتل عمد است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا