اخبار بین المللی

دیوان کیفری بین‌المللی حکم جلب ولادیمیر پوتین را صادر کرد

وکلاپرس- دیوان کیفری بین‌المللی روز جمعه ۱۷ مارس حکم جلب ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را به اتهام ارتکاب به جنایات جنگی به دلیل دست‌داشتن در ربودن گسترده کودکان از اوکراین صادر کرد.

به گزارش وکلاپرس به نقل از یورونیوز دیوان کیفری بین‌المللی در بیانیه‌ای اعلام کرد که آقای پوتین «ظاهراً مسئول جنایت جنگی به دلیل اخراج غیرقانونی جمعیت (کودکان) و انتقال غیرقانونی جمعیت (کودکان) از مناطق اشغالی اوکراین به فدراسیون روسیه است.»

هفته گذشته نیز منابع مطلع اعلام کرده بودند دیوان کیفری بین‌المللی قصد دارد به دلیل اخراج اجباری کودکان از اوکراین و هدف قرار دادن زیرساخت‌های غیرنظامی، بازداشت مقامات روس را در دستور کار خود قرار دهد.

پوتین متهم به اخراج و انتقال غیرقانونی جمعیت (کودکان)

یه نقل از یورونیوز، در متن بیانیه رسمی دیوان کیفری بین‌المللی مستقر در لاهه هلند آمده است: «آقای ولادیمیر ولادیمیرویچ پوتین، متولد ۷ اکتبر ۱۹۵۲، رئیس جمهوری فدراسیون روسیه متهم ارتکاب به جنایت جنگی اخراج غیرقانونی جمعیت (کودکان) و انتقال غیرقانونی جمعیت (کودکان)  از مناطق اشغالی اوکراین به روسیه است. (تحت مفاد ۷.آ.۸.۲ و ۸.ب.۸.۲ اساسنامه رم) این جنایات دست کم از تاریخ ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ در مناطق اشغالی اوکراین رخ داده‌اند. دلایل باورپذیر و منطقی بر متهم دانستن آقای پوتین در داشتن مسئولیت فردی مجرمانه در انجام این جنایات وجود دارد.»

بیشتر بخوانید:

در دیگر اتهامات آقای پوتین «ناتوانی وی دراعمال صحیح کنترل بر زیردستان نظامی و غیرنظامی که مرتکب اعمال مجرمانه شده‌اند و یا اجازه انجام این اعمال‌ به آن‌ها تحت قدرت، کنترل و مسئولیت رهبری او است.»

حکم جلب برای دیگر مقامات روس

حکم جلب خانم الکسیونا نیز به اتهاماتی مشابه با آقای پوتین در مورد «ارتکاب به جنایت جنگی اخراج غیرقانونی جمعیت (کودکان) و انتقال غیرقانونی جمعیت (کودکان) از مناطق اشغالی اوکراین به روسیه» صادر شده است.

بیشتر بخوانید:

دیوان کیفری بین‌المللی همچنین روز جمعه حکم جلب ماریا الکسریونا لووا بلوا، کمیسر حقوق کودکان در دفتر ریاست جمهوری فدراسیون روسیه را اتهام ارتکاب به جرایمی مشابه صادر کرد.

تحقیقات بیشتر در مورد موارد اتهامی ادامه دارد

دیوان کیفری بین‌المللی اعلام کرد که شعبه پیش‌محاکمه این دادگاه «دلایل مطمئنی مبنی بر این که هرکدام از مظنونین در ارتکاب به جنایت جنگی از طریق اخراج غیرقانونی و انتقال غیرقانونی جمعیت (کودکان اوکراینی) از مناطق اشغالی اوکراین به فدراسیون روسیه مسئولیت داشته» بدست آورده است.

در بیانیه همچنین آمده است که تحقیقات بیشتر در مورد موارد اتهامی ادامه دارد.

علاوه بر این در کیفرخواست صادره آمده است که رهبر روسیه از اختیارات خود برای ممانعت از ارتکاب جرم توسط دیگران استفاده نکرده است.

 در واکنش به این تصمیم، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گفت که روسیه صلاحیت قضایی دادگاه جنایی بین المللی را به رسمیت نمی شناسد و هرگونه تصمیمی توسط این دادگاه به لحاظ حقوقی باطل و غیرقانونی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا