اخبار قوه قضاییهویژه

دادستان کل کشور: عدالت یک پرنده‌ای است که وکیل و کارشناس دو بال آن هستند

وکلاپرس- دادستان کل کشور در نشست کارآموزان کارشناسان رسمی استان تهران که روز گذشته (۱۷ آبان) در مجتمع شهید بهشتی قوه قضاییه برگزار شد، جامعه وکلا و جامعه کارشناسان دو بال پرنده ای برشمرد که که عدالت را به مقصد می‌رساند.

به گزارش وکلاپرس به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور در این نشست با اشاره به اهمیت نظر کارشناس در صدور حکم بر آسیب شناسی در این حوزه (از قبیل تعدد نظرات مغایر در کارشناسی پرونده ) و همچنین تخصصی شدن آن ها به جهت حذف اطاله دادرسی تاکید کرد و وکیل و کارشناس رسمی را دو بال پرنده عدالت برشمرد.

بیشتر بخوانید: دادستان کل کشور: چرا کانون های وکلا نباید یک حرکت چشم‌گیر بین المللی داشته باشند؟

اصل رجوع جاهل به عالم

حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری گفت: از اصول پذیرفته شده رایج در بین عقلای عالم در همه اعصار و قرون و در بین همه مذاهب، ملل و اقوام عبارت است از رجوع جاهل به عالم؛ شرع مقدس اسلام نیز این اصل عقلایی را پذیرفته است. در هر موضوعی که انسان نیاز داشته باشد برای حیات و زندگی شخصی، اجتماعی، مادی و معنوی یکسری قواعد و اصولی دارد.

بیشتر بخوانید: نماینده مجلس مدعی شد: تصویب مواد ۴تا۶ طرح تسهیل باعث رواج فرهنگ ثبت، وکالت و کارشناس رسمی می‌شود

جامعه وکلا و جامعه کارشناسان دو بال پرنده عدالت

وی افزود: مراجعه به عالم اساس یک بحث فقهی را هم تشکیل می‌دهد. انسان در هر رتبه‌ای از علم و دانش باشد، خواه ناخواه در حوزه‌های دیگر جاهل است. دستگاه قضا با توجه به وظایف و تکالیفی که دارد، نیازمند به افرادی است که در رشته خاصی اطلاعات آن رشته را دارند. عدالت یک پرنده‌ای است که پرواز این پرنده با دو بالی است که عدالت را به مقصد می‌رساند. جامعه وکلا و جامعه کارشناسان دو بال این پرنده هستند.

یک پایه بسیار مهم قضاوت عادلانه نظر کارشناس است

وی ادامه داد: امروز حوزه موضوعات قضایی و مراجعات مردم در محاکم بسیار گسترده است. این مراجعه برای احقاق حق قاضی را ملزم می‌کند که آن تخصص را از متخصص اخذ کند. یک پایه بسیار مهم قضاوت عادلانه، نظر کارشناس است. اگر کارشناس درست کارشناسی کند، در تحقق حکم عادلانه سهیم و شریک است. اگر کارشناس در یک امر کارشناسی تحت تأثیر القائاتی قرار بگیرد، وای به حالش؛ وای به حال کارشناسی که به جهت پول یا رابطه بر خلاف حق، کارشناسی کند.

آسیب شناسی از سوی مرکز وکلای قوه قضاییه صورت گیرد

منتظری گفت: یکی از مشکلات ما در دستگاه قضا، کارشناسی‌هایی است که مبانی درستی ندارد. یک داستانی در دستگاه قضا درست شده به گونه‌ای که گاهی کارشناسان نظرات مختلفی ارائه می‌دهند. باید در این زمینه آسیب شناسی از سوی مرکز وکلای قوه قضاییه صورت گیرد.

جلوگیری از اطاله دادرسی

وی افزود: آن زمانی که قلم کارشناسی را بر روی کاغذ می‌برید فقط خدا را ببینید و اگر در موضوعی اشراف لازم را ندارید حتماً از اظهار نظر کارشناسی خودداری کنید. کانون کارشناسان و مرکز مشاورین باید آسیب‌هایی که در دستگاه قضائی در حوزه وکالت و کارشناسی داریم را شناسایی کنند تا از اطاله دادرسی هم جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید: ایجاد جذابیت در شغل قضا و اعتماد به وکلا راه حل رفع اطاله دادرسی است

به دنبال دانش و رشته‌ای که در آن تخصص دارید باشید

منتظری در پایان گفت: همان گونه که قاضی در امر قضاوت باید چشمش را ببندد و نبیند طرف دعوا کیست و حکم صادر کند، شما هم به عنوان کارشناس باید همین گونه رفتار کنید و در امر کارشناسی سعی کنید همیشه به دنبال دانش و رشته‌ای که در آن تخصص دارید باشید.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا