اخبار مجلس شورای اسلامیویژه

تداوم خلق آمار و ارقام برای حرفه وکالت از سوی حسن نوروزی

وکلاپرس- حسن نوروزی با اشاره به قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار گفت: حرف ما به عنوان کمیسیون قضایی این است که در حوزه وکالت آنچه که مجلس مصوب کرده است، اجرا شود.

به گزارش وکلاپرس، حسن نوروزی، نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در جدیدترین اظهارنظرش درباره سرانه وکیل در ایران عدد جدیدی را ارائه کرد که مشخص نیست مستند به کدام مرجع است.

بیشتر بخوانید:

نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در مصاحبه با ایسنا با اشاره ضمنی به نهاد وکالت گفت: اگر کسی بخواهد با صدور آیین نامه‌ها و بخشنامه‌های مختلف در برابر قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار مجلس ایستادگی کند، مرتکب تخلف شده است.

برای آن که ورود به حوزه وکالت آسان شود، قانون تسهیل کسب و کار را تصویب کردیم‌

حسن نوروزی  با تاکید بر اینکه ملاک برای اجرای قانون تسهیل مجوزهای کسب و کار در زمینه وکالت آن‌چیزی است که مجلس تصویب کرده و به تایید شورای نگهبان رسیده است، گفت: حرف ما این است که حقوقدانان و فارغ التحصیلان رشته‌های حقوق باید بتوانند به سهولت به مراکز حقوقی و وکالتی ورود کنند.

بیشتر بخوانید:

وی بدون اشاره به مستند گفته خود آمار جدیدی درباره سرانه وکیل ارائه داد و گفت: اصولاً در دنیا به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۲۰۰ الی ۲۵۰ نفر وکیل حضور دارد اما در ایران این رقم حدود ۵۰ وکیل است؛ بنابراین برای آن که ورود به حوزه وکالت آسان شود، در مجلس شورای اسلامی قانون تسهیل کسب و کار را تصویب کردیم‌.

اگرچه او خود را از تصویب کنندگان قانون تسهیل می‌داند، لیکن همین شخص در ۱۲ آذرماه ۹۹ به خبرنگار وکلاپرس از علل مخالفت خود با طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار گفته بود.

لازم به ذکر است این نماینده مجلس در ۲۵ دی ۱۴۰۰ سرانه وکیل نسبت به هر صدهزار شهروند را ۶۰ نفر اعلام کرده بود که با رقم جدید ۱۰ نفر تفاوت دارد.

بیشتر بخوانید:

در حوزه وکالت آنچه که مجلس مصوب کرده است، اجرا شود

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه «اگر کسی بخواهد با صدور آیین نامه‌ها و بخشنامه‌های مختلف در برابر قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار مجلس ایستادگی کند، مرتکب تخلف شده است و کمیسیون‌های تسهیل فضای کسب و کار و حقوقی و قضایی مجلس موضوع را مورد رسیدگی قرار خواهند داد»، تصریح کرد: حرف ما به عنوان کمیسیون قضایی این است که در حوزه وکالت آنچه که مجلس مصوب کرده است اجرا شود.

بیشتر بخوانید:

شرط اخذ ۸۰ درصد نمره کل آزمون وکالت نوعی انحصارگرایی است

نوروزی درباره تعیین شرط اخذ ۸۰ درصد نمره کل آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری برای کسب مجوز اشتغال دائم وکلا در مراکز استان‌ها از سوی کانون وکلا تاکید کرد: این موضوع یک شرط اضافی است چرا که می‌خواهند برای حوزه‌هایی که از آن احساس خطر می‌کنند، محدودیت ایجاد نمایند. به این صورت که از آنجایی که ممکن است در شهرهایی نظیر تهران یا مشهد افراد زیادی در حوزه وکالت مشغول شوند و در کار افرادی که در این شهرها وکالت می‌کنند، محدودیت‌هایی ایجاد شود؛ تعیین شرط اخذ ۸۰ درصد نمره کل آزمون برای کسب مجوز اشتغال دائم وکلا در مراکز استان‌ها که از سوی کانون وکلا تعیین شده نوعی انحصارگرایی است در حالی که ما در قانون تسهیل کسب و کار با انحصارگرایی مخالف هستیم.

طبق بندی که در اصلاحیه آگهی آزمون وکالت ۱۴۰۱ آمده اعلام شده است که “داوطلبانی که موفق به اخذ هشتاد درصد نمره کل از آزمون گردند، پس از طی مراحل دوران کار آموزی و موفقیت در اختبار مجاز به “اشتغال دایم” در مرکز استان کانون پذیرفته شده هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا