اخبار قوه قضاییهویژه

بخشنامه رییس قوه قضاییه درباره تسریع در پرونده های دارای خواهان یا شاکی متعدد

وکلاپرس ـ بخشنامه رییس قوه قضاییه درباره تسریع در رسیدگی به پرونده های دارای خواهان یا شاکی متعدد متعدد روز ۱۵ شهریور صادر شده است.

به گزارش وکلاپرس، رییس قوه قضاییه در بخشنامه به مراجع قضایی سراسر کشور خواستار تسریع در رسیدگی به پرونده‌هایی که دارای خواهان یا شاکی متعدد شد.

در ادامه بخشنامه رییس قوه قضاییه در خصوص تسریع در پرونده های دارای خواهان یا شاکی متعدد می خوانید:

بخشنامه شماره ۹۰۰۰/۱۰۸۱۷۲/۱۰۰ مورخ ۹۹/۰۶/۱۵ رئیس قوه قضاییه

مراجع قضایی سراسر کشور

نظر به ضرورت تسریع در رسیدگی به پرونده‌هایی که دارای خواهان یا شاکی متعدد می‌باشد و با توجه به اینکه معمولاً این‌گونه پرونده‌ها دارای اهمیت و پیچیدگی بوده و رسیدگی به آن‌ها مستلزم فرصت کافی و تخصص لازم می‌باشد، به‌منظور رسیدگی دقیق و سریع در این قبیل پرونده‌ها و پیشگیری از وقوع موارد مشابه، موارد زیر جهت اقدام لازم ابلاغ می‌گردد.

۱- برای رسیدگی به پرونده‌هایی که تعداد شاکی یا خواهان آن بیش‌ازحد معمول است، شعبی از دادسرا یا دادگاه نخستین و تجدیدنظر تعیین و امر ارجاع به‌گونه‌ای مدیریت شود که شعب مذکور از فرصت لازم جهت رسیدگی به پرونده‌های مهم برخوردار باشند و از ارجاع پرونده‌های دیگر به شعبه حتی‌المقدور خودداری شود.

بیشتر بخوانید: بخشنامه عدم جواز صدور حکم مازاد بر نرخ سود مصوب بانک مرکزی

۲- رؤسای دادگستری‌ها و دادستان‌ها مسئول ارجاع و نظارت بر رسیدگی پرونده‌های فوق در شعب خاص دادسرا و دادگاه می‌باشند.

۳- درصورتی‌که پرونده از جنبه‌های مختلف دارای پیچیدگی است و رسیدگی به آن مستلزم اخذ نظر کارشناسان مجرب و متخصص باشد، رؤسای واحدهای قضایی ترتیبی اتخاذ نمایند که امکان بهره‌گیری از تیم اقتصادی و مالی برای قضات رسیدگی‌کننده فراهم شود.

۴ – این قبیل پرونده‌ها به لحاظ اهمیت و کثرت مدعیان و مالباختگان با رعایت همه دقت‌های حقوقی و قضایی باید به‌صورت ویژه و در حداقل زمان و وقت‌های فوق‌العاده مورد رسیدگی قرار گیرد.

۵ – معاونت منابع انسانی با کسب نظر از دادستان کل و معاونت پیشگیری نسبت به برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی موردنیاز با بهره‌گیری از اساتید و کارشناسان مجرب حوزه‌های مربوط برای قضات شعب خاص اقدام نماید.

۶- معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم با همکاری مرکز آمار و فناوری اطلاعات، پژوهشگاه قوه قضائیه و سایر واحدهای ذی‌ربط با بررسی پرونده‌های مذکور، نسبت به آسیب‌شناسی و ارائه راهکارهای مناسب و مؤثر برای جلوگیری از بروز موارد مشابه اقدام و پایان هر فصل گزارش اقدامات انجام‌شده و نتایج حاصله را به این‌جانب گزارش نماید.

۷- چنانچه به هر دلیل تصمیم‌گیری مستلزم مشورت با مسئولین در مرکز باشد، سریعاً مراتب به حوزه معاونت اول اعلام تا پرونده دچار وقفه نگردد.

معاون اول قوه قضائیه مسئول نظارت بر حسن اجرای بخشنامه می‌باشد.

بخشنامه رییس قوه قضاییه درباره تسریع در پرونده های دارای خواهان یا شاکی متعدد
بخشنامه رییس قوه قضاییه درباره تسریع در پرونده های دارای خواهان یا شاکی متعدد

بخشنامه رییس قوه قضاییه درباره تسریع در پرونده های دارای خواهان یا شاکی متعدد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا