اخبار اسکوداویژه

اگر مطمئن باشیم قوه قضاییه ظرفیت آموزش کارآموزان وکالت بیشتری را دارد ما هم قبول می‌کنیم

وکلاپرس ـ رییس اسکودا در نشستی خبری در اصفهان دباره افزایش ظرفیت پذیرش وکیل توضیح داد که اگر مطمئن باشیم قوه قضاییه ظرفیت آموزش کارآموزان وکالت بیشتری را دارد ما هم قبول می‌کنیم؛ اما می دانیم چنین ظرفیتی وجود ندارد.

رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) با بیان اینکه کجای دنیا از نهادهای وکالت انتظار دارند در بحران های اقتصادی کمک کنند، گفت: اگر امروز مشکلات اقتصادی وجود دارد قرار نیست با فرافکنی، به نهادی حمله کنیم و بگوییم می تواند این مشکل را حل کند.

کجای دنیا از نهاد وکالت انتظار دارند در بحران اقتصادی کمک کند

جعفر کوشا در نشستی با خبرنگاران که امروز(۹اردیبهشت۱۴۰۰) برگزار شد، اظهار کرد: امروز کسی شک ندارد جامعه ما در یک بحران اقتصادی به سر می برد اما سوال این است که آیا برای رفع بحران در مدیریت کشور باید فرافکنی کرد؟ در واقع مدیریت بحران با بحران مدیریتی متفاوت است، درحالی که امروز با بحران مدیریتی مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه همه قبول داریم بیکاری زیاد است، تورم بالاست، قدرت خرید مردم پایین آمده و در بخش های اقتصادی با مشکلات زیادی مواجه هستیم، افزود: مردم از منتخبان خود در مجلس انتظار دارند راهکارهایی برای حل مشکلات اقتصادی بدهند، اما مشارکت در رفع بیکاری نباید تولید بحران کند.

بیشتر بخوانید: واقعیات اجتماعی در برابر انتزاعیاتی به نام قانون اقتصادی

دکتر جعفر کوشا با اشاره به هجمه ای که امروز به نهاد وکالت وارد شده تا در بحران اقتصادی کمک کند، گفت: نهاد وکالت چه ابزاری برای کمک دارد؟ مشکل اساسی ما در این است که باید درد را بدانیم و درمان را براساس درد تجویز کنیم، اما اگر مشکل بیکاری و تورم داریم باید بدانیم چه کسانی باید آن را درمان کنند و درمان متناسب با درد چیست.

کوشا با بیان اینکه کجای دنیا از نهادهای وکالت انتظار دارند در بحران های اقتصادی کمک کنند، تصریح کرد: وکیل شخصی است که با آزمون، آزمایش و سوگند، رسالت دفاع از موکل خود را دارد و بحث اقتصادی مطرح نیست. اگر امروز مشکلات اقتصادی وجود دارد که ما هم داریم، قرار نیست با فرافکنی، به نهادی حمله کنیم و بگوییم می تواند این مشکل را حل کند.

بیشتر بخوانید: یک مقام وزارت اقتصاد مدعی شد: کانون‌ وکلای دادگستری مکلف به بارگذاری مجوزهای خود در درگاه ملی مجوزهای کشور شد

وی با اشاره به اینکه دانشگاه های مختلف در هر نقطه از کشور طی سال ها اقدام به جذب دانشجو در رشته حقوق کردند، تصریح کرد: جذب دانشجویان بدون آینده نگری برای فارغ التحصیلان این رشته بود و امروز از نهاد وکالت می خواهند این فارغ التحصیلان را جذب کند.

وکیل باید پروانه خود را از نهادی خارج از حاکمیت دریافت کند

رییس اسکودا با بیان اینکه امروز این اتحادیه با ۲۵ کانون وکلا در کشور در یک بحث قانونی و حقوقی وارد شده، تاکید کرد: ما تابع و مطیع قانون هستیم، اما اجازه نمی دهیم استقلال وکیل مورد معامله قرار گیرد، چون وکیل باید مستقل از حاکمیت باشد و برای اینکه مستقل باشد باید پروانه وکالت خود را از نهادی خارج از حاکمیت دریافت کند.

اگر مطمئن باشیم قوه قضاییه امکانات آموزش برای کارآموزان را دارد ما هم قبول می کنیم

کوشا با بیان اینکه استراتژی ما در جذب وکیل اجرای قانون است، تاکید کرد: اگر مطمئن باشیم قوه قضاییه امکانات آموزش برای کارآموزان را دارد ما هم قبول می کنیم. همین الان رییس کانون وکلای دادگستری اصفهان می تواند جلسه ای با رئیس کل دادگستری استان داشته باشد و درصورتی که اعلام کنند می توانند ظرفیت جذب پذیرش را بالا ببرد قبول می کنیم، ولی در هر صورت نباید سقف پذیرش را بردارند.

بیشتر بخوانید:‌ نماینده مجلس: دنبال حذف شورای سه نفره تعیین ظرفیت آزمون وکالت در سال ۱۴۰۰ هستیم

وی ادامه داد: قانون می گویید پذیرش وکیل باید براساس ظرفیت موجود باشد، اگر دادگستری استان همین الان می تواند هزار وکیل جذب کند، صورت جلسه ای تنظیم و امضا کند، اما می دانیم که ظرفیت های لازم را برای این کار ندارند. آقای حبیبی بگوید امسال هزار نفر را می توانیم جذب کنیم، کانون وکلا هم یک رای دارد و قبول می کند.

رئیس اسکودا با تاکید براینکه ما می توانیم انعطاف داشته باشیم اما باید حاکمیت قانون را قبول داشته باشیم، تصریح کرد: با هرج و مرج و جوسازی و غوغاسالاری نمی توانیم به جایی برسیم چون وکیل بیکار مفسده بیشتری از فارغ التحصیل بیکار دارد.

اگر مجلس کمک کند به حرفه وکالت، ما هم انعطاف در پذیرش وکیل خواهیم داشت

وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در مورد ضعف ارتباط وکلا با مردم، گفت: ما رسانه نداریم، شاید اگر رسانه خصوصی داشتیم ارتباط بیشتری با مردم برقرار می کردیم. معتقدیم جریان سازی فرهنگ استفاده از وکیل در جامعه باید به گونه ای باشد که مردم احساس خوب و اعتماد به وکلا داشته باشند، درحالی که رسانه ملی اعتماد به وکیل را خدشه دار می کند.

کوشا با بیان اینکه اگر قرار است ما اعتمادسازی کنیم و مردم به وکیل اعتماد کنند باید همه جریانات با همدیگر حرکت کنند، افزود: قول می دهیم اگر مجلس کمک کند در پرونده های خاص حتما با وکیل اقامه دعوا یا طرح شکایت شود، یا وکالت خانوادگی مطرح شود و جریان سازی مشورت با وکیل و حقوقدان صورت گیرد،  ما هم انعطاف لازم را برای پذیرش وکیل خواهیم داشتم به شرط اینکه همه قوا با ما همسو باشند.

نایب رییس اسکودا: اعلام ظرفیت و نحوه جذب وکیل را قوه قضاییه اعلام می کند

دکتر ابراهیم کیانی، نایب رییس اسکودا، نیز در این نشست، با بیان اینکه در مجلس شورای اسلامی طرح هایی مطرح می شود که هیچ کدام به دنبال تقویت نهاد وکالت نیست، گفت: این طرح ها بیشتر به دنبال تضعیف نهاد وکالت است، مثلا در کسب و کار تلقی کردن وکالت، هم دولت و هم قوه قضاییه اعلام مخالفت کردند، اما مجلس با جدیت دنبال این کار است.

وی با تاکید براینکه طرح های مجلس، بنیان حقوقی ندارد بلکه اهداف اقتصادی دنبال می کند، افزود: بی نظمی در برگزاری آزمون وکالت ارتباطی با کانون های وکلا ندارد. نمی توان همه آزمون ها را برگزار و آزمون وکالت را بلاتکلیف نگه داشت، بلکه یا باید هیچ آزمونی برگزار نشود یا همه آزمون ها طبق برنامه برگزار و تکلیف آزمون وکالت هم مشخص شود.

نایب رئیس اسکودا با اشاره به اینکه برگزاری آزمون، اعلام ظرفیت و نحوه جذب وکیل را قوه قضاییه اعلام می کند، تصریح کرد: کانون های وکلا در تعیین ظرفیت پذیرش کارآزموان نقشی ندارند و فقط مجری هستند. البته با طرح های که مطرح می شود برخی ظاهرا اعتقاد دارند باید به هر ایرانی یک پروانه وکالت داده شود، درحالی که  ۱۰۰ هزار وکیل داریم و بنابر اعلام قوه قضاییه در آذرماه گذشته ۱۷۷ هزار قرارداد ثبت شد که نشان می دهد سهم وکلا چه تعداد است.

منبع: ایسنا

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا