اخبار

انتقاد دبیر ستاد حقوق بشر از سرکوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا

وکلاپرس _ دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران طی ارسال نامه ای به کمیسر عالی حقوق بشر از سرکوب خشونت‌آمیز جنبش‌های دانشجویی در آمریکا انتقاد کرد و اعتراضات دانشجویی را اهرم فشاری برای جلوگیری از کشتار رژیم صهیونیستی در نوار غزه دانست.

به گزارش وکلاپرس، کاظم غریب آبادی ( معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران ) در نامه‌ای به «ولکر تورک»، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، نوشت: همانطور که مطلع هستید اندیشمندان، نخبگان، اساتید و دانشجویان در سراسر دانشگاه‌های آمریکا که از حمایت های کورکورانه زمام داران کاخ سفید از رژیم صهیونیستی به ستوه آمده‌اند، شخصا به صحنه آمده و با برپایی تجمعات گسترده و به مسالمت‌آمیزترین شکل ممکن به جنایت علیه بشریت، نسل کشی و نقض های جدی  و فاحش حقوق بشر در غزه و حمایت های همه جانبه دولتمردانشان از این جنایات، اعتراض می کنند.

خواسته اساتید و دانشجویان معترض در آمریکا: برقرای آتش‌بس دائمی در غزه

غریب‌آبادی در ادامه توجه کمیسر عالی حقوق بشر را به گسترش سریع اعتراضات به تمامی دانشگاه‌های آمریکا و برخی کشورهای غربی جلب کرد و افزود: امواج بلند اعتراضات دانشجویی که از دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک آغاز شد و به سرعت دیگر دانشگاه های این کشور از جمله ییل، نیویورک، هاروارد، تگزاس ، کالیفرنیای جنوبی و … را در برگرفته است، به سایر کشورهای غربی از جمله انگلیس، فرانسه، آلمان، کانادا، استرالیا و … نیز رسیده و اینک شعارهای اعتراضی «نه به نسل کشی و جنایت علیه بشریت در غزه»، «فلسطین آزاد»، «آتش بس فوری»، «نه به تسلیح، حمایت و همراهی با رژیم صهیونیستی در کشتار مردم بی گناه غزه» از نیویورک تا پاریس، از لندن تا برلین و از ملبورن تا اتاوا طنین انداز شده و به گوش می رسد.

دبیر ستاد حقوق بشر تصریح کرد: اساتید و دانشجویان معترض در آمریکا، خواسته های مشخص و صریحی را مبنی بر «برقرای آتش‌بس دائمی در غزه»، «قطع کمک نظامی آمریکا به رژیم اسرائیل»، «پایان همکاری تحقیقاتی دانشگاه‌ها با تامین‌کنندگان سلاح به رژیم صهیونیستی و سایر شرکت‌هایی که از جنگ سود می‌برند»، و «عفو دانشجویان و اعضای هیئت علمی که به دلیل اعتراض به حمایت‌ها از رژیم اسرائیل، تنبیه یا اخراج شده‌اند» مطرح نموده و به مدنی‌ترین شکل ممکن با برپایی تجمعات مسالمت‌آمیز در محیط دانشگاه‌ها، خواستار پاسخ‌گویی و مسئولیت پذیری و شنیده شدن خواسته‌هایشان توسط روسای دانشگاه ها و مقامات دولت آمریکا شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

ادعاهای دروغین کشورهای غربی در زمینه آزادی بیان و حقوق بشر

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه در ادامه این نامه ضمن ابراز تاسف از حمایت‌های آمریکا از جنایات رژیم اشغالگر اسرائیل، گفت: متاسفانه، دولت آمریکا که از زمان شروع تهاجم کور و همه جانبه رژیم صهیونیستی به غزه در کنار این رژیم ایستاده و ضمن حمایت های نظامی و اطلاعاتی همه جانبه، از ظرفیت های سیاسی و مالی و رسانه ای خود برای سرپوش نهادن بر جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و به بن بست کشاندن ابتکارات و تلاش‌های بین المللی برای دست‌یابی به آتش بس فوری استفاده کرده است، به جای شنیدن نصایح و ندای اعتراض اساتید و دانشجویان، به شدیدترین وجه ممکن با این اعتراضات مسالمت آمیز برخورد نموده و با توسل به زور افراطی سعی در سرکوب جنبش های اعتراضی دانشجویان داشته است؛ پاسخی که توسط دیگر دولت های غربی حامی رژیم صهیونیستی از جمله فرانسه و انگلیس و آلمان نیز اتخاذ شده و به وضوح، مبیّن دروغین و متزورانه بودن ادعاهای کشورهای غربی در زمینه آزادی بیان و حقوق بشر است.

سرکوب خشونت آمیز معترضین در مقابل تعهد به تضمین آزادی بیان

غریب‌آبادی همچنین تاکید کرد: بدون شک، سرکوب خشونت آمیز جنبش های دانشجویی در آمریکا و دیگر دولت های غربی در امتداد سیاست حمایت علنی آنان از کشتارها و جنایات جنگی رژیم صهیونیستی قرار داشته و موجب تشویق این رژیم به ادامه جنگ افروزی، نسل کشی و جنایت علیه بشریت در سرزمین های اشغالی خواهد شد.

وی یادآور شد: تلاش برای سرکوب و خفه کردن صدای اساتید و دانشجویان معترض و ارعاب آنان از جمله از طریق بازداشت خودسرانه، اخراج و محرومیت از کار و تحصیل و امنیتی کردن فضای دانشگاه ها، در تضاد آشکار با تعهدات این کشورها در تضمین آزادی بیان، آزادی اجتماعات مسالمت آمیز، منع بازداشت خودسرانه، و تضمین حق بر آموزش و … تحت معاهدات و کنوانسیون های بین المللی به ویژه میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی قرار دارد.

بیشتر بخوانید:

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در ادامه نوشت: بدیهی است در شرایطی که اعتراضات دانشجویی موجی از خوشحالی و امید نسبت به آینده حقوق بشر و روحیه عدالت جویی جوانان و دانشجویان در آمریکا و کشورهای غربی را ایجاد کرده و اهرم فشاری برای جلوگیری از کشتار بی رحمانه رژیم صهیونیستی در نوار غزه محسوب می شود، سکوت و انفعال سازوکارها و نهادهای حقوق بشری ضمن اینکه به ترغیب رژیم های ناقض حقوق بشر غربی به ویژه آمریکا در سرکوب بیشتر جنبش های دانشجویی منجر می‌شود، رژیم صهیونیستی را برای ادامه نسل کشی، جنایت علیه بشریت، جنایت جنگی و نقض فاحش و جدی حقوق بشر در غزه گستاخ تر خواهد کرد.

در پایان این نامه آمده است: در این چارچوب، ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران ضمن حمایت کامل از جنبش های اعتراضی دانشجویی در آمریکا و سایر کشورهای غربی، از جنابعالی به عنوان عالی ترین مقام حقوق بشری سازمان ملل متحد انتظار دارد تا به صورت حرفه‌ای و غیرگزینشی به وظایف خود عمل نموده و ضمن محکوم کردن و ابراز انزجار از سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز جنبش های دانشجویی در آمریکا، به صورت همدلانه و جدی اهداف این جنبش‌های اعتراضی مبنی بر «پیگیری فوری آتش بس در غزه و پایان دادن به نسل کشی و جنایت علیه بشریت در غزه» و «پیگیری مسئولیت عاملان و حامیان غربی این جنایات» را در دستور کار قرار داده و ترتیبات و سازوکارهای بین المللی حقوق بشری را در راستای دست یابی به این اهداف هدایت، ترغیب و تشویق نمایید. افکار عمومی منتظر واکنش مناسب و اقدامات فوری شما می‌باشد.

منبع: ستاد حقوق بشر

‫۵ دیدگاه ها

 1. دبیر محترم ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران ، این صحنه ها رو ما در دانشگاه ها و خیابان های ایران به وفور میبینیم و واقعا اعصابمان خورد می‌شود. جهانیان هم این صحنه ها و برخورد ها را از طریق فضای مجازی دیده اند و از همه چیز باخبرند .
  بنابراین شما اول دم در خونه خودتون رو جارو کنید . بعد حرف از حقوق بشر بزنید جناب دبیر .😐

  1. چه ربطی داره؟ منطق شما منطق اوناییه که میگن سفر کربلا نرید به جاش پولشو به فقرا بدید. هر چیزی سر جای خودش. آمریکا با اون ادعای دموکراسی و آزادی بیان که ایران هم آنقدر مدعی آزادی بیان نیست توی دانشگاه همچین سرکوبی کرده اونی که نبینه و محکومش نکنه خیلی بی‌خرده. ضمنا دولت‌ها میان و میرن اما موضوع انسانی فلسطین هیچ وقت با مشکلات داخلی ما قابل اغماض نادیده گرفته شدن نخواهد بود.

   1. بی خرد کسیه که سرکوب هموطنان خودشو نادیده بگیره . ولی برای سرکوب آمریکایی‌ها اینچنین سینه چاک کنه .
    سفر کربلا سر جای خودش. کمک به فقرا هم سر جای خودش. حقوق مردم فلسطین هم سرجای خودش. شما می‌خواهید بروید مسجدالاقصی نماز ظهر بخوانید خیلی هم عالی . ما هم میاییم . ولی دلیل نمیشه مردم کشور خودمون رو آزار بدید . هدف وسیله رو توجیه نمیکنه .

   2. دولت‌ها میان و میرن ؟ پس جون این همه انسان چی میشه ؟ به این سادگی هایی هم که فکر می‌کنید نیست . میان ما و شما دریایی از خون است .

   3. ۱- چه ربطی داره؟ ربطش اینه که دولتی که توسط مردمانش و نه دولت خارجی به نقض حقوق بشر متهم است نمی تواند با فرصت طلبی، ژست نقض حقوق بشر دولتی دیگر را دستاویز خود برای سوءاستفاده قرار دهد؛ بلکه باید سکوت را ترجیح دهد. این تصور که حق حاکمیت دولت به آن دولت مجوز هر برخورد خشونت آمیزی با مردمانش را می دهد و در تنگنای محکومیت جهانی به حق حاکمیت خود متوسل شده و در مقام دفاع، آن را دخالت در امور داخلی خود قلمداد نماید، مطابق اصول و قواعد عقلی و حقوقی نبوده و محکوم است.
    ۲- نوشته اید: آمریکا با اون ادعای دموکراسی و آزادی بیان که ایران هم آنقدر مدعی آزادی بیان نیست توی دانشگاه همچین سرکوبی کرده اونی که نبینه و محکومش نکنه خیلی بی‌خرده.
    اتفاقاً حاکمیت ایران بر خلاف آنچه شما می پندارید مدعی است آزادی که در ایران هست، در هیج کجای دنیا نیست. لذا قابل سرزنش، مؤاخذه و بازخواست خواهد بود مشابه یا بدتر از آنچه در آمریکا یا اروپا روی می دهد، در سرزمین خودمان شاهد باشیم و با تحمل خود و نادیده گرفتن آن، بی خردی خود را نشان دهیم.
    ۳- ضمناً دولتها نمی آیند که پس از مدتی بروند؛ آنها در مقابل حفظ و تداوم حقوق و منافع مردم و امورات کشور مسئولیت دارند و آنچه قابل اغماض و چشم پوشی نیست حرکت بر خلاف این مسیر است، نه آنچه شما می پندارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا