اخبار بین المللی

اسپانیا در پی تصویب طرح « قانون حافظه دموکراتیک »

وکلاپرس- دولت اسپانیا در پی تصویب طرحی با عنوان «قانون حافظه دموکراتیک» است که هرگونه تبلیغ دوران دیکتاتور قرن بیستم اسپانیا (ژنرال فرانکو) را غیرقانونی کند.

به گزارش وکلاپرس و به نقل از یورونیوز دولت اسپانیا پیش نویس لایحه‌ای را تصویب کرده است که اعلام حمایت از ژنرال فرانسیسکو فرانکو دیکتاتور سابق این کشور غیرقانونی می‌شود.

این طرح که با حمایت ائتلاف سوسیالیست‌های اسپانیایی که مدت‌هاست پیگیری شده قصد دارد فعالیت سازمان‌هایی که از سیاست‌های دیکتاتور قرن بیستم اسپانیا تمجید کنند، ممنوع اعلام کند و  همچنین «تحقیر شان قربانیان کودتای ۱۹۳۶» در این کشور را غیرقانونی اعلام کند.

نقض قوانین حقوق بشر در دولت فرانکو

دولت فرانکو در طول حیات بیش از سه دهه ای با اهداف سیاسی مرتکب مجموعه‌ ای از نقض قوانین حقوق بشر علیه ملت اسپانیا شد.

بیشتر بخوانید: دیوان حقوق بشر اروپا فرانسه را محکوم کرد

در دوران دیکتاتوری فرانکو که از سال ۱۹۳۹ تا زمان مرگ وی، ۱۹۷۵ بطول انجامید دست کم ۱۰۰ هزار از مخالفان جانشان را از دست دادند و صدهاهزار تن دیگر هم ترک وطن کردند.

فرانکو؛ وحشت سفید

در اسپانیا عمل فرانکو را به نام «وحشت سفید» می شناسند. هزاران تن از مخالفان فرانکو در جریان حکومت یا به جوخه های اعدام سپرده شدند و یا توسط نیروهای امنیتی وی ناپدید شدند و پس از بروی کار آمدن دموکراسی در این کشور، برخی از گورهای دسته جمعی این قربانیان کشف شدند.

بیشتر بخوانید: حکم حبس ابد قصاب بالکان در دیوان لایحه تایید شد

در میان قربانیان دولت فرانکو هم چنان گور صدها تن پنهان است و بیش تر از ۲۵ هزار نفر در گورهای دسته جمعی که در سال های اخیر کشف شده اند آرمیده اند.

اهداف طرح «قانون حافظه دموکراتیک»

پیش‌نویس این لایحه یک نقطه عطف در برنامه‌های دولت برای مبارزه با دوران دیکتاتوری ژنرال فرانکو به شمار می‌رود اما در عین حال احتمالا بحث‌های تازه‌ای را بر سر محدود کردن آزادی بیان پدید خواهد آورد.

همچنین پیش‌نویس این لایحه اکنون راه را برای لغو مجوز بنیاد مطرح «فرانسیسکو فرانکو» که میراث دیکتاتوری پیشین این کشور را تبلیغ می‌کند، باز خواهد کرد.

همچنین طبق این لایحه ابراز حمایت از چهره‌ها و ایده‌های دوران فرانکو می‌تواند تا حداکثر ۱۵۰ هزار یورو جریمه نقدی به همراه داشته باشد. این لایحه همچنین یک بانک ملی DNA تاسیس می‌کند تا افرادی که در آن دوران مفقود شده و احتمالا مرده‌اند و اغلب در گورهای بدون نشانی دفن هستند، شناسایی شوند.

بیشتر بخوانید: دیده بان حقوق بشر رژیم اسرائیل را مرتکب جنایت آپارتاید علیه ساکنان فلسطین معرفی کرد

در حال حاضر جنبش‌های مدنی و خانواده قربانیان اغلب مسئولیت نبش قبر را برعهده دارند تا بتوانند نشانی از عزیزان از دست رفته خود باز یابند.

دولت اسپانیا همچنین به دنبال جبران خسارت به قربانیان دوران فرانکو و همچنین از بین بردن ریشه‌های افراط‌گرایی نیروهای دست راستی در جامعه است، به ویژه بعد از آنکه محبوبیت حزب دست‌راستی وکس در اسپانیا افزایش یافته است

طرح قانون حافظه دموکراتیک اولین طرحی است که کودتا را محکوم می کند

فیلیکس بولانوس، عضو کابینه دولت اسپانیا که مسئولیت نظارت بر این لایحه را عهده‌دار است در این خصوص گفت: «این اولین طرح اسپانیا است که صراحتا کودتا را محکوم می‌کند. واقعیت این است که دیکتاتوری قرن ۲۰ تاریک‌ترین دوره تاریخ معاصر ما به شمار می‌رود.»

لایحه پیشنهادی «قانون حافظه دموکراتیک» قرار است برای رای‌گیری به پارلمان اسپانیا ارائه شود.

منبع» یورونیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا