گفت و گو

حمایت قضایی از بانوان را می توان با یک دستورالعمل تسهیل کرد

با یک معاهده با کانون وکلای دادگستری شرایط حمایت قضایی برای بانوان آسان تر خواهد شد

وکلاپرس ـ عضو هیأت مدیره جدید کانون وکلای مرکز در گفت و گویی تسهیل حمایت قضایی از بانوان را نه نیازمند قانون گذاری، بلکه نیل به این امر را با دستورالعمل رییس قوه قضاییه نیز ممکن دانست.

به گزارش وکلاپرس، دکتر علیرضا آذربایجانی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا درباره حمایت از بانوان در مراجع قضایی گفت: در بحث معاضدت نسبت به زنان و کودکان ما در کانون‌های وکلا دارای پتانسیل «اداره معاضدت حقوقی و قضایی» هستیم.

به جز سه استان هرمزگان،‌ سیستان و بلوچستان و سمنان که کانون وکلای مستقل ندارند، در مجموعه استان‌های کشور در حال حاضر ۲۵ کانون وکلای مستقل داریم که همه این کانون ‌ها دارای بخش معاضدت حقوقی و قضایی هستند. البته در این سه استان هم که کانون وکلای مستقل نداریم، مرکز مشاوران قوه قضاییه چنین ادارات معاضدتی را دارند.

امکان انعقاد تفاهم نامه با کانون های وکلا

این عضو هیأت علمی دانشگاه درباره انعقاد قرارداد با کانون های وکلای دادگستری در راستای حمایت از بانوان گفت:‌ این امکان وجود دارد که با انعقاد تفاهم ‌نامه ‌ای بین قوه قضاییه و کانون‌های وکلا تسهیلات و شرایط مناسب ‌تری برای این نوع مراجعان در نظر گرفته شود که به قانونگذاری خاصی نیاز ندارد و صرفاً‌ با یک معاهده ساده شرایط برای بانوان آسان خواهد شد.

وی افزود: در ارتباط با تسهیل استیفای حقوق بانوان نیاز نیست که دادگاه‌ های ویژه‌ای را به این امر اختصاص دهیم چون این امر نیاز به قانونگذاری و شرایط پیچیده‌ای دارد؛ رییس قوه قضاییه به راحتی می‌تواند با دستورالعمل یا بخشنامه‌ای، رؤسای دادگستری‌ها را مکلف کند که یک یا چند شعبه‌ را حسب مورد که قضات آنها مجرب‌تر و باحوصله‌تر هستند، در نظر بگیرند و اینها را برای رسیدگی به این نوع شکایات اختصاص دهند؛ یعنی در عین حالی که این دادگاه صلاحیت عام مانند بقیه شعب دارند اما پرونده‌های مرتبط با شکایات خانم‌ها و کودکان که از طریق اولیای آنها صورت می‌گیرد را نیز به این شعب ارائه دهند.

البته چون بخشی از استیفای حقوق، مرتبط با مراجع انتظامی و ضابطان دادگستری است،‌ همین شرایط و همین ضابطه را می‌توانیم از طریق وزارت کشور در کلانتری‌ها برای استیفای حقوق بانوان نزد مراجع انتظامی اعمال کنیم.

منبع: ایلنا

بیشتر بخوانید:

عضویت
اطلاع رسانی
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا