اخبار اسکوداویژه

قوه قضاییه از ما انتظار تعامل دارد اما همکاری آنها با ما روشن نیست

وکلاپرس ـ‌ دکتر جعفر کوشا، رییس اسکودا، در نشستی خبری اعلام کرد:  قوه قضاییه همواره از ما انتظار دارد که با آنها همکاری کنیم اما همکاری آنها با ما روشن نیست.

به گزارش وکلاپرس به نقل از ایلنا، دکتر جعفر کوشا، رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران(اسکودا)، در نشستی خبری با موضوع تحولات پیرامون نهاد وکالت گفت: نهاد وکالت یک نهاد مستقل آزاد، مردمی و صنفی است و ما از ابتدای ورود در این عرصه سعی کردیم رسالت‌ها و اهدافی که طبق اساس‌نامه بر عهده ما گذاشته شده را عملی کنیم.

رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران افزود: کار اصلی ما با سه قوه است؛ ما باید با قوای حاکمه که در نظام جمهوری اسلامی ایران تبیین شده است ارتباط و تعامل خاصی داشته باشیم.

در بحث استقلال با هیچ کسی شوخی نداریم

وی ادامه داد: ما با قوه قضاییه مشترکاتی داریم از جمله این مشترکات استقلال است یعنی هم قوه قضاییه و هم کانون‌های‌ وکلا از استقلال برخوردار هستند. ما هیچ‌گاه استقلال را با هیچ وسیله‌ای و از هیچ طریقی معامله نمی‌کنیم. آنچه که این نهاد را پابرجا نگه داشته استقلال است؛ ما بارها تکرار کردیم و گوش‌زد کردیم که در بحث استقلال با هیچ کسی شوخی نداریم.

وی اضافه کرد: اگر قرار باشد که با استقلال نهاد وکالت معامله کنند، ما اعلام می‌کنیم که استقلال ما خط قرمز ماست.

بیشتر بخوانید: سیری در اسناد بین المللی تضمین کننده استقلال کانون وکلا

کوشا بیان کرد: البته ما همیشه گله‌مند هستیم در ارتباط با واژه تعامل چون همواره از ما انتظار دارند که ما با آنها همکاری کنیم اما همکاری آنها با ما روشن نیست.

رییس اسکودا اظهار کرد: هرچقدر که قوه قضاییه برای استقلال خود احترام قائل است و معتقد است که قاضی و دادگاه‌ها باید مستقل و بی‌طرف باشند، وکیل هم باید مستقل و آزاد باشد. بنابراین اولین اشتراک ما با قوه قضاییه استقلال است.

وی افزود: قوه قضاییه قصد دارد آزادی‌های مشروع را توسعه دهد و از حقوق عامه دفاع کند، ما نیز به عنوان وکیل باید از حقوق موکل دفاع کنیم و باید در دفاع، آزاد باشیم. در مجموع حقوق دفاعی وکیل باید مورد احترام قرار بگیرد و به همین دلیل است که قانون اساسی در فصل سوم به حقوق ملت توجه می‌کند و اصل ۳۵ را به آن اختصاص می‌دهد.

چرا باید برای رسیدن به حقوق اولیه تشکر کنیم؟

کوشا تأکید کرد: تبصره ماده ۴۸ بر خلاف قانون اساسی و حقوق بشر و حقوق شهروندی بود که در جلساتی من به آقای رییسی گفتم که تحول یعنی اینکه ما به حقوق آزادی‌های فردی و اجتماعی بازگردیم که موکل حق انتخاب وکیل داشته باشد بر همین اساس آقای رییسی در این حرکتی اخیری که انجام دادند، تبصره ماده ۴۸ را در دادگاه‌های ویژه مرتفع کردند که این موضوع جای خوشحالی دارد و ما از ایشان تشکر می‌کنیم. چرا ما باید قانونی وضع کنیم که بر خلاف قانون اساسی باشد و برای لغو آن قانون و رساندن ما به حقوق اولیه‌مان تشکر کنیم.

قوه قضاییه مکانیسم‌های نظارتی ما را پشتیبانی و حمایت کند

این وکیل دادگستری افزود: در قوه قضاییه آنچه که امروز مطرح می‌شود تعامل در این است که باید نظارتمان را بر‌ وکلا افزایش دهیم و اعتقاد ما بر این است که این نظارت را باید خودمان انجام دهیم. ما در ارکان نهاد وکالت و کانون‌های وکلای دادگستری استان‌ها، نظارت را از طریق کمیسیون‌های نظارت و دادسراهای نظامی انجام می‌دهیم.

وی افزود: دغدغه قوه قضاییه این است که وکیل شئونات خود را رعایت کنند و اخلاق حرفه‌ای رعایت کند و از حق دفاع کند که همه اینها را ما قبول داریم و اگر تخطی کند ما نظارت می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: نامه رؤسای کانون های وکلا به رییس قوه قضاییه درباره نظارت بر وکلا

چالشی که امروز به وجود آمده است در خصوص نظارت بر وکلاست؛ ما بارها گفته‌ایم که خود کنترلی و خود انتظامی را قبول داریم و با توجه به اینکه ما دادسرا و دادگاه داریم، نظارت را انجام خواهیم داد. بنابراین خواهش من از قوه قضاییه این است که به جای اینکه از درون قوه قضاییه ما را نظارت کنند، سیستم‌ها و مکانیسم‌های نظارتی ما را پشتیبانی و حمایت کنند.

رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران با بیان اینکه تأسیس اداره کل نظارت بر‌ وکلا در قوه قضاییه خلاف است، گفت: ما به شأن خود آگاه هستیم و با وکلای متخلف برخورد می‌کنیم و نظارت را قبول داریم و دادسراهای ما فعال هستند و پرونده‌های بسیاری در حال رسیدگی است.

درباره سند تحول قضایی با ما مشورت نشده است

وی درباره ابلاغ سند تحول قضایی نیز گفت: ابلاغ این سند، گام خوبی است اما در این سند تحول براساس اصل ۱۵۶ قانون اساسی مأموریت‌های قوه قضاییه را تقسیم کرده‌اند؛ سوال من این است که در این سند نوشته شده که از صاحبنظران خبره در تدوین این سند استفاده شده است، این خبرگان چه کسانی بوده‌اند؟ چون از ما در این خصوص نظرخواهی نشد.

کوشا تأکید کرد: طبق اصل ۶۱ قانون اساسی، اعمال قوه قضاییه به وسیله دادگاه‌ها و دادگستری‌هاست برهمین اساس به نظر می‌رسد اگر قوه قضاییه بتواند در دادسراها و دادگاه‌ها موازین اسلامی را اجرا کند، نیازی به این سندها نیست.

رییس اسکودا با بیان اینکه ما باید تعامل خوبی را با قوه قضاییه داشته باشیم، افزود: نهاد وکالت به عنوان بازوی عدالت در کنار قضات می‌تواند مباحث را تنویر کند چون دادگستری خانه دوم ماست.

با قوه مجریه تعامل خوبی داریم

وی در خصوص تعامل با قوه مجریه نیز گفت: ما با قوه مجریه تعامل خوبی داریم. من در کمیسیون تدوین لوایح شرکت کردم؛ در حال بررسی لایحه تملک آپارتمان‌ها هستند که از لایحه‌ای قضایی است.

کوشا افزود: طبق قانون دفاتر وکلا، دفاتر اسناد رسمی و مطب پزشکان می‌تواند مسکونی باشد اما متاسفانه امروز لایحه‌ای قضایی از طریق قوه قضاییه تهیه شده به کمیسیون تدوین لوایح ارسال شده است. این لایحه قضایی نیست چون ماهیت قضایی ندارد و باید دولت تهیه کند. وکیل به عنوان ارائه دهنده خدمات عمومی می‌تواند در منزل خود هم کار وکالت انجام دهد. خوشبختانه قوه مجریه آگاه است و گفته شد که این بحث باید منتفی شود و طبق قانون دفاتر وکلا کی‌تواند در واحد‌های مسکونی هم باشد.

اگر جایی شفافیت نداریم قوه قضاییه اعلام کند

کوشا در پاسخ به سوالی درباره شفاف‌ سازی کانون وکلا و اظهارات سخنگوی قوه قضاییه مبنی بر عدم شفافیت در کانون ها گفت: ما از قوه قضاییه می‌خواهیم اگر جایی شفافیت وجود ندارد به ما اعلام کند تا آن را اصلاح کنیم قانون می‌گوید پیشنهاد باید از سوی کانون باشد.

وی ادامه داد: قانون هرچه قدیمی تر باشد باز هم باید اجرا شود اگر گفته می‌شود درصورت عدم شفافیت قوه قضاییه وارد میدان عمل می‌شود این به معنای دخالت است به ما بگویند کجای قانون مشکل دارد تا آن را اصلاح کنیم نهاد وکالت خود از همه موضوعات با خبر است و تشخیص می‌دهد که چه چیزی باید اصلاح شود.

رئیس اتحادیه سراسری کانون وکلای دادگستری تصریح کرد: پر کردن خلاءها باید از طریق قانونی باشد و در قانون مرجع پیشنهاد دهنده و تصویب کننده متفاوت از یکدیگر هستند بنابراین مرز ما در دموکراسی قانون است.

منبع: ایلنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا