دیدگاهویژه

کارن روحانی: آسیب اجتماعی وکیل بیکار بیشتر از یک فارغ‌التحصیل بیکار است

وکلاپرس- نائب رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز با اشاره به گسترش وکلای بیکار و تبعات غیرقابل جبران تصویب قانون تسهیل صدور مجوز های کسب و کار، این طرح را یکی از آسیب های ناشی ازجذب بی‌رویه دانشجوی حقوق دانست.

به گزارش وکلاپرس دکتر کارن روحانی نائب رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در گفت و گو با گسترش نیوز ضمن ابراز نگرانی از بی‌کیفیت شدن طرح و دفاع از دعوا در دستگاه قضایی، نسبت به آسیب اجتماعی وکیل بیکار در جامعه هشدار داد.

افزایش تعداد وکلا مورد نیاز جامعه نیست

وی در پاسخ به اینکه آیا طرح تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار تاثیری بر تعداد وکلا وحرفه وکالت دارد یا خیر عنوان کرد: افزایش تعداد وکلا مورد نیاز جامعه نیست و عدم رعایت تعادل در این زمینه امنیت شغلی وکلای قدیمی تر را تهدید می کند.

روحانی ادامه داد: موکلین و مردم باید به وکلایی مراجعه کنند که از لحاظ کیفی و علمی از سطح متناسب و استانداردی برخوردار باشند.

نگرانی ما از بی‌کیفیت شدن طرح و دفاع از دعوا است

روحانی با اشاره به اینکه افرادی که وارد این حرفه می شوند باید از دانش کافی برخوردار باشند در این زمینه توضیح داد: اگر کسانی وارد عرصه وکالت می شوند از سطح دانش کیفی مناسبی برخورد دار نباشند جامعه به آنها اقبالی نشان نمی‌دهند. مشکلی که در دادگاه ها به وجود می آید، کیفیت طرح و دفاع از دعوا را تحت تاثیر قرار می‌دهد و نگرانی ما هم از بی‌کیفیت شدن طرح دعوا و دفاع از آن است.

طرح تسهیل؛ یکی از آسیب های ناشی ازجذب بی‌رویه دانشجوی حقوق

وکیل پایه یک دادگستری در پاسخ به این سوال که آیا این طرح برای کمک به حرفه وکالت و اشتغالزایی است یا یا خیر گفت: ما اعتقاد داریم این موضوع یکی از آسیب های ناشی ازجذب بی‌رویه دانشجوی حقوق است یعنی دانشگاه‌ها به طور نامناسب و غیر اصولی، جذب دانشجو ی کرده اند. اما متاسفانه این جذب دانشجو که متناسب با نیازجامعه نبوده و موجب شده است تا فارغ التحصیلانی را وارد جامعه کند که متقاضی کار باشند . ولی قرار نیست به هر صورت نهاد‌های متولی امر وکالت برای این موضوع تاوان دهند. جامعه از کانون وکلا انتظار دارد وکلایی را به جامعه تحویل دهد که به لحظ کیفی و علمی داری سطح مطلوبی باشند، دستگاه قضایی هم همین انتظار را دارد. چرا که وکلایی که به جامعه قضایی ورود پیدا می کنند باید باید به درستی در دادگاه دفاع کنند که در خور شان وکالت باشد و با افزایش تعداد وکلا و پایین آمدن سطح کیفی و علمی این امر میسر نخواهد شد.

بیشتر بخوانید:

تدابیر هوشمندانه برای برگزاری آزمون وکلا

روحانی در پاسخ به این که موضع گیری کانون وکلا برای برگزاری آزمون وکلا و صدور مجوز در شرایطی که این طرح تصویب رسیده است بیان کرد: اگر این طرح اجرایی شود کانون‌های وکلا متعاقبا تصمیماتی را برای جذب بهتر و دقیق تر وکلا خواهند گرفت و ما مطیع قانون خواهیم بود.

آسیب اجتماعی وکیل بیکار بیشتر از یک فارغ التحصیل بیکار است

وکیل پایه یک دادگستری اضافه کرد: در صورتی که بیش از حد جذب وکیل داشته باشیم و وکلا در فرآیند کیفی مطلوب جذب نشوند، عملا یک فارغ التحصیل بی‌کار را به یک وکیل بی‌کار تبدیل کرده ایم و فکر میکنم آسیب اجتماعی وکیل بی‌کار بیشتر از یک فارغ التحصیل بی‌کار باشد که به تبع اثرات مخرب بیشتری بر جامعه و حرفه وکالت می‌گذارد.

شناخت کافی از جامعه ی حقوقی و ماهیت این شغل وجود ندارد

کارن روحانی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا این طرح به دلیل ضعف اراده اجرایی کشور تصویب شده یا به دلیل ضعف کانون وکلا در صدور پروانه وکالت خاطر نشان کرد: من معتقدم شناخت کافی از جامعه ی حقوقی و ماهیت این شغل وجود ندارد. به عبارتی اگر افراد بدانند این حرفه مقدس باید چه ویژه گی‌ها و خصوصیاتی داشته باشد نباید از منظر اقتصاد و کسب و کار به این امر مهم نگاه کنند. من فکر میکنم مقداری این نگاه بازاری به این حرفه و کسب وکار تلقی کردن آن موجب شده تا ویژه گی‌های علمی و حقوقی موضوع تحت شعاع قرار بگیرد و موجب آسیب به این حرفه مقدس شود.

منبع: روابط عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا