اخبار بین المللیویژه

کارشناسان سازمان ملل: امنیت زنان و مردان وکیل و قاضی در افغانستان عمیقاً نگران کننده است

وکلاپرس- کارشناسان سازمان ملل هشدار دادند که فروپاشی حاکمیت قانون و نظام قضایی مستقل در افغانستان «فاجعه‌ای حقوق بشری» است.

به گزارش وکلاپرس به نقل از تارنمای سازمان ملل کارشناسان سازمان ملل نسبت به «اخراج گسترده زنان از نظام قضایی افغانستان عمیقا ابراز نگرانی کرده» و خواستار «حمایت فوری» جامعه بین‌المللی شدند.

بیشتر بخوانید:

مارگارت ساترت‌ویت و ریچارد بنت گزارشگران ویژه سازمان ملل جمعه در بیانیه‌ای اعلام کردند: امنیت وکلا، قضات، دادستان‌ها و سایر بازیگران نظام قضایی افغانستان با خطرات جدی مواجه است.

آنها گفتند که وکلای افغانستان خصوصا وکلای زن جان خود را برای حفظ حاکمیت قانون به خطر می‌اندازند و طالبان در یک تبعیض آشکار تلاش کرده است تا همه زنان را از مشارکت در نظامی قضایی حذف کند.

بیشتر بخوانید:

تاکنون بیش از ۲۵۰ قاضی زن و صدها وکیل و دادستان زن از سمت‌های خود برکنار شده‌اند.

به گفته گزارشگران ویژه سازمان ملل، طبق گزارش‌ها ده‌ها دادستان و بازپرس که اغلب آنها مرد بودند، توسط افراد ناشناس در کابل و سایر ولایت‌ها کشته شده‌اند و بسیاری دیگر نیز مخفی شده‌اند.

گزارشگران ویژه سازمان ملل گفتند: بسیاری از قضات زن یا کشور را ترک کرده‌اند یا به خفا رفته‌اند.

ساترت‌ویت و بنت یادآور شدند که دادستان‌ها «بطور سیستماتیک به حاشیه رانده شده‌اند» و اقدامات قبلی و تلاش‌ها آن برای تحت پیگرد قرار دادن طالبان در دولت‌های پیشین، آنها را در معرض «خطر شدید» قرار داده است.

آنها از طالبان خواستند تا رویکرد آزاردهنده خود از جمله اخراج زنان از نظامی قضایی را «فوری تغییر» داده و از جان افرادی که در سیستم حقوقی فعالیت می‌کنند، تضمین کند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا