اخبار بین المللیویژه

وکیل امیرسالار داودی برنده جایزه بین المللی لودوویک تراریو در سال ۲۰۲۲ شد

وکلاپرس- وکیل امیرسالار داودی برنده جایزه بین المللی حقوق بشر لودوویک تراریو در سال ۲۰۲۲ (Ludovic-Trarieux Prize 2022 ) شد.وکیل امیرسالار داودی که با محکومیت های متعدد سیاسی از سال ۱۳۹۷ تاکنون در زندان به سر می برد، روز جمعه اول شهریور ۱۴۰۱ از سوی هیات داوران در شهر بوردو فرانسه برنده جایزه حقوق بشری لودوویک تراریو در سال ۲۰۲۲ معرفی شد.

جایزه لودوویک تراریو در سال ۱۹۸۴ توسط یک وکیل فرانسوی در شهر بوردو فرانسه برای حمایت از وکلایی از هر ملیت که در زمینه حقوق بشر، حاکمیت قانون یا مقاوت در برابر عدم مدارا و نژادپرستی فعالیت می کنند پایه گذاری شد.

هیات داوران جایزه لودوویک تراریو  شامل ۱۲ وکیل هستند که با مشورت سازمان غیردولتی از جمله انجمن های حقوق بشری وکلای دادگستری کشورهای مختلف نامزدها را بررسی و برنده را تعیین می کنند.

این جایزه یادبود وکیل فرانسوی «لودوویک تراریو» است که در سال ۱۸۹۸ لیگ حقوق بشر فرانسه ( Ligue des droits de l’homme ) را تاسیس کرده است.

اولین جایزه لودوویک تراریو در سال ۱۹۸۵ به نلسون ماندلا رهبر جنبش مدنی ضد نژادپرستی آفریقای جنوبی اعطا شد، با توجه به زندانی بودن ماندلا، دخترش زنانی این جایزه را از طرف او دریافت کرد.

از سال ۲۰۱۶ هیات داوران جایزه ویژه ای به کانون وکلایی که عملکرد برجسته ای در زمینه حقوق بشر داشته است اعطا می کند، کانون وکلای ورشو، پایتخت لهستان به عنوان برنده جایزه «کانون وکلای سال» در سال ۲۰۲۲ معرفی شده است.

پیش از این در سال ۲۰۱۸ وکیل نسرین ستوده از کشورمان نیز برنده این جایزه شده بود.

یک دیدگاه

  1. کلا هرکی باجمهوری اسلامی مخالف یامعارض بهش جایزه میدن مثل شیرین عبادی و…اگه مخالف نبود هرگز این جایزه نمیگرفت ا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا