رای دیوان عدالت اداریویژه

هیأت عمومی دیوان عدالت اداری : رسیدگی به شکایت ابطال آزمون وکالت در صلاحیت این نهاد نیست

رای شماره ۲۷۱۷ مورخ ۱۴‍۰۱/۱۱/۲۵ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

وکلاپرس- هیئت عمومی دیوان عدالت اداری رسیدگی به خواسته لغو آزمون پذیرش متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت کانونهای وکلای دادگستری را قابل طرح در هیأت عمومی دیوان عدالت اداری ندانست.

به گزارش وکلاپرس به نقل از اختبار، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در رای شماره ۲۷۱۷ مورخ ۱۴‍۰۱/۱۱/۲۵ خود درخواست « لغو آزمون پذیرش متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت کانونهای وکلای دادگستری سال ۹۹ » را با استناد به اینکه این شکایت قابل طرح در هیأت عمومی دیوان عدالت اداری نیست، رد کرد.

متن رای به شرح زیر است:

  • شماره دادنامه: ۱۴۰۱۰۹۹۷۰۹۰۵۸۱۲۷۱۷
  • تاریخ دادنامه: ۲۵؍۱۱؍۱۴۰۱
  • شماره پرونده: ۰۰۰۱۰۸۹

مرجع رسیدگی: هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

شاکی: آقای پدرام قناعی میاندوآب

موضوع شکایت و خواسته: لغو آزمون پذیرش متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت کانون های وکلا دادگستری ایران در سال ۱۳۹۹

گردش کار

۱- شاکی به موجب دادخواستی لغو آزمون پذیرش متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت کانون‎های وکلا دادگستری ایران در سال ۱۳۹۹ را خواستار شده و در جهت تبیین خواسته به طور خلاصه اعلام کرده است:

  ” بر اساس ماده ۱ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری مصوب سال ۱۳۷۶، کانون های وکلای دادگستری مکلفند حداقل یک بار در سال نسبت به پذیرش متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت از طریق آزمون با آگهی در جراید اقدام نمایند. نظر به این که در سال ۱۳۹۹ آگهی پذیرش متقاضیان پروانه وکالت در شهریور ماه منتشر شد اما آزمون در سال بعد ۲۰؍۱؍۱۴۰۰ برگزار شده است این اقدام مخالف ماده ۱ قانون است.

تعیین ظرفیت پذیرش کارآموزی وکالت مغایر تبصره های ۲ و ۱۲ ماده ۷ قانون اصلاح مواد ۱ و ۷ قانون اجرای سیاست‎های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و اصلاحات بعدی آن است.

بر اساس ماده ۹۸ اصلاح آیین نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۳۴ به شماره ۱؍۷۸؍۷۲-۲۷؍۳؍۱۳۷۸ رئیس قوه قضائیه مبنی بر ملغی الاثر بودن و نسخ لایحه مذکور، برگزاری آزمون پذیرش متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت سال ۱۳۹۹ توسط سازمان سنجش آموزش کشور بر اساس لایحه منسوخ فاقد وجاهت قانونی است. لذا تقاضای لغو آزمون سازمان سنجش آموزش کشور در سال ۱۳۹۹ را دارم. “

 ۲- علیرغم ابلاغ نسخه دوم دادخواست و ضمائم آن به طرف شکایت پاسخی از طرف شکایت واصل نشده است.

۳- رسیدگی به خواسته به هیأت عمومی دیوان عدالت اداری ارجاع می شود و با توجه به حدود صلاحیت و اختیارات هیأت عمومی مصرح در ماده ۱۲ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری، پرونده برای تشخیص صلاحیت هیأت عمومی در رسیدگی در دستور کار جلسه هیأت عمومی قرار گرفت.

  هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ ۲۵؍۱۱؍۱۴۰۱ با حضور رئیس و معاونین دیوان عدالت اداری و رؤسا و مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل شد و پس از بحث و بررسی با اکثریت آراء به شرح زیر به صدور رای مبادرت کرده است.

رای هیأت عمومی

براساس ماده ۱۲ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲، رسیدگی به شکایات و تظلّمات و اعتراضات اشخاص حقیقی یا حقوقی از آیین‌نامه‌ها و سایر نظامات و مقررات دولتی و شهرداری‎ها و مؤسسات عمومی غیردولتی در مواردی که مقررات مذکور به علّت مغایرت با شرع یا قانون و یا عـدم صلاحیت مرجع مربوط یا تجاوز یا سوء استفاده از اختیارات یا تخلّف در اجرای قوانین و مقررات یا خودداری از انجام وظایفی که موجب تضییع حقوق اشخاص می‌شود و همچنین صدور آرای وحدت رویه در موارد تعارض آرای شعب و صدور آرای ایجاد رویه در موارد تشابه آرای شعب از صلاحیت‎ها و وظایف هیأت عمومی دیوان عدالت اداری است.

نظر به اینکه رسیدگی به خواسته لغو آزمون پذیرش متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت کانونهای وکلای دادگستری ایران در سال ۱۳۹۹ از مصادیق صلاحیت‎ها و وظایف هیأت عمومی دیوان عدالت اداری محسوب نمی‌شود، لذا رسیدگی به شکایت مطروحه به خواسته فوق قابل طرح در هیأت عمومی دیوان عدالت اداری نیست.

حکمتعلی مظفری

رئیس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

منبع: اختبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا