اخبار صنفیویژه

نامه مدیر عامل صندوق حمایت وکلا به رییس اسکودا درخصوص سامانه مالیاتی ویژه وکلا

مورخ 1400/07/10

وکلاپرس- سنجر فخری، مدیر عامل صندوق حمایت وکلا، در نامه ای به رییس اسکودا از آماده شدن «سامانه مالیاتی ویژه وکلا» خبر داد و لزوم ثبت نام در سامانه فروشگاهی مالیاتی برای وکلا و کارآموزان را متذکر شد.

به گزارش وکلاپرس، دکتر سنجر فخری، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل صندوق حمایت وکلا، در نامه‌ای به دکتر جعفر کوشا(رییس اسکودا) از وی تقاضا کرد اطلاع‌رسانی های لازم درخصوص راه‌اندازی سامانه مالیاتی ویژه وکلا صورت پذیرد.

بیشتر بخوانید: مدیرعامل صندوق حمایت وکلا: سامانه مالیاتی وکلا راه اندازی شد/ با ثبت نام در این سامانه نیازی به دستگاه پوز نیست

آنچه در نامه مذکور جالب توجه است فرازی است که در آن آمده است: «عدم ثبت نام در سامانه فروشگاهی مالیاتی موجب تعلق جریمه و سایر آثار مالیاتی است.»

مشخص نیست اگر وکیلی که مشغول استفاده از دستگاه پوز(پایانه فروشگاهی) در دفتر کار خود است، باز هم در صورت عدم استفاده از سامانه مالیاتی وکلا جریمه خواهد شد؟ سوالی که به نظر می‌آید پاسخ به آن منفی باشد.

به نظر می‌رسد بر اساس قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان تکلیف مودیان به داشتن صندوق فروشگاهی یا حضور در یک سامانه حافظه مالیاتی(شبیه سامانه مالیاتی ویژه وکلا) است و استفاده از یکی از این دو برای مؤدی مالیاتی(در این جا وکیل دادگستری) کفایت است.

بر اساس بند ت ماده ۱ قانون مذکور «حافظه مالیاتی نوعی حافظه الکترونیکی است که برای ثبت و نگهداری اطلاعات مندرج در صورتحساب‌های الکترونیکی و انتقال آن به سامانه مؤدیان مورد استفاده قرار می‌گیرد. حافظه مالیاتی می‌تواند به شکل سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری باشد. حافظه مالیاتی تحت نظارت سازمان، توسط مؤدی برای ثبت صورتحساب الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر حافظه مالیاتی باید دارای شماره شناسه یکتا باشد. شناسه یکتای حافظه مالیاتی توسط سازمان اختصاص داده می‌شود.»

 متن نامه مدیر عامل صندوق حمایت وکلا بدین شرح است:

جناب آقای دکتر جعفر کوشا
ریاست محترم اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران (اسکودا)

 باسلام و احترام، همانطوری که حضرتعالی در جریان هستید، صندوق حمایت در سال گذشته، قراردادی با شرکت اندیشه هوشمند رایان پارسی، فعال در حوزه پرداخت الکترونیکی، برای ایجاد سامانه فروشگاهی مالیاتی مربوط به وکلاء منعقد نموده است.

این سامانه طراحی شده و آماده بهره برداری است. سامانه، تاییدیه سازمان امور مالیاتی را هم دریافت کرده است. همکاران گرامی اعم از وکیل و کارآموز می توانند در این سامانه ثبت نام کنند.

استحضار داشته باشید، ثبت نام در سامانه فروشگاهی مالیاتی به استناد قانون سامانه های فروشگاهی مالیاتی مصوب ۱۳۹۸/۰۷/۲۱ و جزء (۲) بند (ح) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ برای وکلا و کارآموزان وکالت، اجباری است.

با ثبت نام در این سامانه، دیگر نیازی به داشتن دستگاه پوز و سایر ابزارهای الکترونیکی، نیست. این سامانه همه ی ویژگی های مورد تایید سازمان امور مالیاتی را دارا می باشد. عدم ثبت نام در سامانه فروشگاهی مالیاتی، موجب تعلق جریمه و سایر آثار مالیاتی است.

مستدعیست، دستور فرمایید به نحو مقتضی، مراتب به اطلاع همکاران محترم عضو آن کانون معظم، برسد. همکاران می توانند از طرق زیر در سامانه، ثبت نام نمایند. هم چنین از طرف صندوق حمایت برای کلیه همکاران، لینک ثبت نام پیامک، می گردد.

لینک ثبت نام در سامانه مالیاتی وکلا : https://tax.pgpal.ir

با مراجعه به اینستاگرام صندوق حمایت وکلا به آدرس hamivakil.ir میتوانید فیلم آموزشی ثبت نام در سامانه وکلا را مشاهده فرمایید.

دکتـرسنجر فخری
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل

بند الف و ب ماده ۲۲ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان:

ماده۲۲ـ تخلفات و حسب مورد، جریمه‌های متعلقه به شرح زیر خواهد بود:

الف ـ عدم صدور صورتحساب الکترونیکی، معادل ده درصد (۱۰%) مجموع مبلغ فروش انجام‌شده بدون صدور صورتحساب الکترونیکی یا بیست میلیون(۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال، هر یک که بیشتر باشد.

ب ـ عدم عضویت در سامانه مؤدیان، عدم استفاده از پایانه فروشگاهی، عدم استفاده از حافظه مالیاتی، استفاده از حافظه مالیاتی متعلق به سایر مؤدیان، یا واگذاری حافظه مالیاتی خود به دیگران، معادل ده درصد(۱۰%) مجموع مبلغ فروش انجام‌شده از آن طرق، یا بیست میلیون(۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال، هر یک که بیشتر باشد و محرومیت از اعمال معافیت‌های مالیاتی، نرخ صفر و مشوقهای موضوع قانون مالیات‌های مستقیم در همان سال مالی.

بیشتر بخوانید:

 

 نامه مدیر عامل صندوق حمایت وکلا به رییس اسکودا درخصوص سامانه مالیاتی ویژه وکلا
نامه مدیر عامل صندوق حمایت وکلا به رییس اسکودا درخصوص سامانه مالیاتی ویژه وکلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا