اخبار بین المللی

محمد حسن آخوند نخست وزیر طالبان افغانستان

وکلاپرس- طالبان ۲۴ روز بعد از ورود نظامی به کابل، امروز سه شنبه ۱۶ شهریور (سنبله)، محمد حسن آخوند را به عنوان رئیس الوزرا یا نخست‌وزیر دولت خود که آن را امارت اسلامی افغانستان می خواند، معرفی کرد.

محمد حسن آخوند در دوره قبلی حاکمیت طالبان بر کابل در فاصله سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱، به عنوان معاون نخست وزیر و معاون وزارت خارجه این گروه فعالیت می کرد.

عکس جدید ملا محمد حسن آخوند
عکس جدید ملا محمد حسن آخوند

بعد از اخراج طالبان از کابل در سال ۲۰۰۱، گفته می شود محمد حسن آخوند رییس شورای رهبری گروه طالبان  بوده است.

در بیشتر از دو سال گذشته که مذاکرات آمریکا با طالبان در دوحه قطر جریان داشت و چهره‌های تاثیرگذار این گروه در برابر دوربین‌های رسانه‌ها قرار گرفتند، ملا حسن آخوند در جمع هیات مذاکره کننده طالبان دیده نشد.

اعلام نام محمد حسن آخوند به عنوان رییس الوزرا در حالی که پیش از آن نام شناخته شده تر ملا عبدالغنی برادر به عنوان گزینه این سمت شنیده بود، برای صاحب نظران غافلگیر کننده بود.

برخی تحلیل گران مخصوصا با توجه به بروز تاخیر در اعلام دولت طالبان معتقدند انتخاب ملا آخوند نتیجه توافق و سازش جریان تندرو و معتدل درون گروه طالبان بوده است.

بیشتر بخوانید:

گفته می‌شود محمد حسن آخوند بیش از اینکه چهره ای مذهبی باشد، سیاسی است. او به دلیل سابقه حضور و ریاست بر شورای رهبری طالبان در امور نظامی این گروه نیز سابقه کار دارد و در میان جنگجویان طالب از احترام و جایگاه بالایی برخوردار است.

آخوند در ولایت قندهار خاستگاه گروه طالبان در جنوب افغانستان و مجاور مرز پاکستان زاده شد او پشتون و از طایفه درانی است.

هر چند تاریخ تولد او معلوم نیست ولی از روی سوابق و ظاهر او گفته می شود احتمالا حدود ۷۰ سال سن دارد.

ملا آخوند از اعضای قدیمی طالبان و نزدیک به ملا محمد عمر نخستین رهبر این گروه است، گفته می شود که اکنون نیز به رهبر پرده نشین فعلی طالبان ملا هبت‌‌الله آخوند زاده نیز روابط نزدیکی دارد.

سرپرست نخست‌وزیر طالبان به جهت مشارکت در اقدامات تروریستی گروه طالبان در فهرست تحریم‌های سازمان ملل متحد قرار دارد.

اعضای کلیدی حکومت طالبان موسوم به امارت اسلامی افغانستان
اعضای کلیدی حکومت طالبان موسوم به امارت اسلامی افغانستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا