اخبار مجلس شورای اسلامیویژه

شکستن انحصار حاکم بر جذب وکیل در کمیسیون جهش تولید با جدیت دنبال می شود

وکلاپرس ـ یک نماینده مجلس گفت: انحصارهای موجود در کشور، ریشه در بعضی از قوانین قدیمی دارد که در دنیا منسوخ شده اند و شکستن انحصار حاکم بر جذب وکیل در کمیسیون جهش تولید با جدیت دنبال می شود.

کمیسیون جهش به دنبال رفع انحصار از مشاغل حقوقی است

به گزارش وکلاپرس، مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با فارس درباره نحوه ورود و اشتغال در برخی مشاغل حقوقی گفت: شکستن انحصار حاکم بر جذب و پذیرش وکیل، انحصار حاکم بر صدور مجوزهای دفاتر ثبت اسناد و املاک و دفاتر پیشخوان خدمات دولت در دستور بررسی مجلس شورای اسلامی است و در کمیسیون جهش تولید مجلس با جدیت دنبال می شود.

بیشتر بخوانید: در کمیسیون اجتماعی مجلس به دنبال رفع انحصار از وکالت هستیم

انحصارها ریشه در قوانین منسوخ دارند

وی ادامه داد: اهمیت مقابله با انحصار در کسب وکارها بسیار زیاد است. متاسفانه به علت سهل انگاری‌های صورت گرفته با ایجاد انحصار از افزایش اشتغال و رقابتی شدن شدن برخی کسب وکارها جلوگیری کرده ایم.

طغیانی ضمن انتقاد از قوانین قدیمی مربوط به صدور مجوزهای کسب وکارهای خدماتی گفت: انحصارهای موجود در کشور، ریشه در بعضی از قوانین قدیمی دارد که در دنیا منسوخ شده اند، ولی در ایران همچنان پابرجا است. توانایی و صلاحیت علمی باید مبنای صدور مجوز وکالت و سایر کسب وکارهای خدماتی همچون سردفترداری، دفاتر پیشخوان، داروخانه داری و … باشد.

وی در پایان تصریح کرد: امیدواریم با طرحی که در مجلس درحال پیگیری می باشد، انحصار برخی کسب وکارها برداشته شود و فضای رقابتی و با کیفیت ایجاد شود.

نگاهی به طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار

به نظر می رسد اشاره این نماینده مجلس به طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار باشد که در کمیسیون ویژه «جهش تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی» در حال بررسی است.

بیشتر بخوانید: امیدواریم تا انتهای بهار طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در مجلس تصویب شود

بر اساس آخرین اصلاحیه ماده ۳ طرح مذکور «هر داوطلبی که ۷۰ درصد امتیاز میانگین نمره یک درصد جمعیت بالاترین امتیاز را کسب نماید، بتواند پروانه اخذ نماید. این نصاب برای مشمولین بند چ ماده ۸۸ قانون برنامه ششم، ۵۰ درصد خواهد بود.»

گفتنی است کانون های وکلای دادگستری از منتقدین جدی این طرح بوده و در حال رایزنی برای حذف مواد مرتبط با حوزه وکالت این طرح می باشند.

بیشتر بخوانید: پیام رییس کانون وکلای خراسان درخصوص طرح تسهیل و صدور مجوزهای کسب و کار

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا