اخبار بین المللی

شکایت رسمی دو وکیل حقوق بشر در دادگاه‌های فرانسه علیه رییس اماراتی اینترپل

وکلاپرس- دو وکیل حقوق بشری علیه سرلشکر احمد ناصر الرئیسی، رئیس جدید اینترپل، شکایاتی جداگانه به دادگاه فرانسه ارائه و وی را به شکنجه و جنایت علیه بشریت متهم کردند.

به گزارش وکلاپرس به نقل از یورونیوز، یک وکیل فرانسوی و یک وکیل بریتانیایی در شکواییه‌های جداگانه‌ای علیه رئیس جدید اینترپل به اتهام شکنجه و بازداشت‌های خودسرانه به دادگاه فرانسه ارائه کرده اند.

حضور رئیس اینترپل در خاک فرانسه

شکایت جنایی این دو وکیل که در هفته جاری ارائه شده است در حالی است که الرئیسی در خاک فرانسه است و به این ترتیب قضات فرانسوی «باید فوراً تحقیقاتی را در مورد ادعاهای مطرح شده علیه وی آغاز کنند».

الرئیسی روز دوشنبه با انتشار پستی در توئیتر از سفر خود به شهر لیون خبر داد و نوشت: «با شروع سال جدید، امروز برای اولین بار به عنوان رئیس پلیس بین‌الملل به شهر لیون فرانسه سفر می‌کنم.»

بیشتر بخوانید:

بر اساس قوانین فرانسه، برای انجام این تحقیقات می‌توان الرئیسی را با هدف بازجویی، در زمان حضورش در خاک فرانسه بازداشت کرد؛ چه در حال حاضر و چه هر زمان که او دوباره برگردد.

اتهام «توهین به جایگاه و حیثیت امارات عربی متحده» برای یک وبلاگ نویس اماراتی

یک وکیل فرانسوی که دفاع از یکی از فعالان حقوق بشر زندانی در امارات عربی متحده را برعهده دارد، روز سه‌شنبه شکایتی را علیه سرلشکر احمد ناصر الرئیسی، رئیس جدید اینترپل به اتهام شکنجه تنظیم و تقدیم دادگاه فرانسه کرد.

این شکایت در زمانی طرح شده که سرلشکر الرئیسی اولین بازدید خود را از مقر سازمان پلیس بین‌الملل موسوم به «اینترپل» واقع در شهر لیون فرانسه انجام می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

ویلیام بوردون، وکیل حقوق بشر و وکیل مدافع وبلاگ نویس اماراتی احمد منصور اعلام کرد که شکایت خود را بر اساس اصل صلاحیت جهانی تحویل دادگاه پاریس داده است.

احمد منصور که به دلیل انتقاد از حکومت امارات بازداشت و به اتهام «توهین به جایگاه و حیثیت امارات عربی متحده» و رهبران آن در شبکه‌های اجتماعی محاکمه شده، در حال حاضر در حال سپری کردن دورۀ ۱۰ سالۀ حبس است.

طرح دومین شکایت از سوی یک وکیل بریتانیایی

علاوه بر ویلیام بوردون، وکیل دو شهروند بریتانیایی که پیش از این الرئیسی را به شکنجه متهم کرده بودند نیز روز سه‌شنبه شکایتی را علیه او تسلیم قضات تحقیق واحد قضایی ویژۀ جنایات علیه بشریت و جنایات جنگی دادگاه پاریس کرد.

متیو هدجز، یک دانشجوی بریتانیایی مقطع دکترا در ماه مه سال ۲۰۱۸ میلادی برای یک سفر تحقیقاتی دو هفته‌ای به امارات رفت. اما در آنجا به ظن جاسوسی برای دولت بریتانیا دستگیر شد و مدتی نزدیک به ۷ ماه را در بازداشتگاه‌های امارات سپری کرد و در آنجا تحت شکنجه قرار گرفته و برای ماهها در سلول انفرادی بود.

بیشتر بخوانید:

شکنجه یک هوادار فوتبال

علی عیسی احمد نیز یک هوادار فوتبال است که می‌گوید در جریان مسابقات فوتبال جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۱۹ میلادی، توسط آژانس امنیتی امارات مورد شکنجه قرار گرفته است.

آنها پیش از این در ماه اکتبر شکایتی را با موضوع شکنجه علیه الرئیسی تحویل دادستان دادگاه پاریس داده بودند که به گفته وکیلشان در حال بررسی است.

رادنی دیکسون، وکیل متیو هدجز و علی عیسی احمد اعلام کرد: «حضور الرئیسی در خاک فرانسه صلاحیت جهانی دادگاه‌های فرانسه را تایید می‌کند و او نمی‌تواند از حق مصونیت استفاده کند.»

ابوظبی اتهامات طرح شده علیه الرئیسی را رد کرده است

سرلشکر احمد ناصر الرئیسی در نوامبر ۲۰۲۱ میلادی برای یک دوره چهار ساله به عنوان رئیس جدید اینترپل انتخاب شد و از همان زمان نیز گروه‌های حقوق بشری با طرح این اتهام که او در شکنجه و بازداشت‌های خودسرانۀ روی داده در امارات دست داشته، به این انتخاب اعتراض کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

هنوز مشخص نیست الرئیسی برای چه مدت در شهر لیون خواهد ماند و مقامات اینترپل تاکنون به درخواست‌های آسوشیتدپرس درباره محل اقامت او پاسخ نداده‌اند.

منبع: یورونیوز

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا