اخبار مجلس شورای اسلامیویژه

سخنگوی کمیسیون جهش تولید : احتمالا بررسی استفساریه قانون تسهیل در سال جدید صورت بگیرد

بر اساس طرح استفساریه قانون تسهیل، اخذ هرگونه آزمون از پذیرفته‌شدگان آزمون وکالت، سردفتری و کارشناسی رسمی ممنوع خواهد شد.

وکلاپرس _ سخنگوی کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید از احتمال بررسی طرح استفساریه مواد ۳ تا ۵ قانون تسهیل در صحن علنی مجلس در سال جدید خبر داد.

به گزارش وکلاپرس به نقل از ایسنا، محسن زنگنه (سخنگوی کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید) درباره چرایی طرح دو استفساریه در خصوص قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار بعد از گذشت تنها یک سال از تصویب آن گفت: قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار یکی از بهترین و مهم‌ترین قوانین مجلس یازدهم بود که ذی‌نفعان زیادی از جمله وکلا را تحت تاثیر قرار داد.

بیشتر بخوانید:

ذی‌نفعان قانون تسهیل تلاش می‌کنند قانون را دور بزنند

سخنگوی کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی با بیان این‌که مجلس به زودی استفساریه مربوط به آزمون سردفتری را تعیین تکلیف می‌کند، گفت: قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار ذی‌نفعانی دارد که منافع آن ها را به خطر می‌اندازد لذا تلاش می‌کنند تا از راه‌های مختلف قانون را دور زده و یا تفسیر به رای کنند.

وی یادآور شد: با تصویب و اجرایی شدن این قانون شاهد اتفاقاتی بودیم که شاید برای کمتر مصوبه و قانونی رخ داده است؛ یکی این‌که مجریان دست به تفاسیر مختلف از قانون زدند مثلا در حوزه برگزاری آزمون برای وکلا و سردفترها، شرایطی را اضافه کردند که عملا روح قانون را دچار خدشه کرد.

مجموعه‌هایی که دستی در حوزه تفسیر قانون داشتند، تفسیرهای شاذی از قانون تسهیل ارائه کردند

زنگنه افزود: بحث دیگر برداشت‌هایی است که دستگاه‌های مخاطب این قانون داشته و تفسیرهای دیگری از قانون کردند به عنوان نمونه روح قانون بر مبنای تسهیل و تسریع در صدور مجوزها و حذف امضاهای طلایی و رانت بوده اما خیلی از مجموعه‌ها به دلیل آنکه دستی در حوزه تفسیر قانون داشتند، تفسیرهای شاذی از این قانون ارائه کردند.

بیشتر بخوانید:

سخنگوی کمیسیون ویژه جهش و تولید گفت: ایراد دیگر آن است که برخی مجموعه‌ها مثل دیوان عدالت اداری ورود کرده و برخی از مجموعه‌ها را از شمول قانون مستثنی کردند، این باعث شد که عملا در خیلی از حوزه‌ها شیرینی و طعم اجرای قانون مخدوش شود لذا در مجلس شورای اسلامی برای آنکه راه بر تفسیرهای مجریان از اجرای قانون بسته شود، طرح استفساریه تهیه شد.

احتمالا سال آینده استفساریه تعیین تکلیف شود

وی درباره این‌که آیا ارائه استفساریه به معنای وجود ایراد در قانون‌گذاری نبوده است، تصریح کرد: قانون مصوب مجلس شورای اسلامی ایراد نداشته و حتی صراحت هم دارد اما چون این قانون ذینفعانی دارد و اختیاراتی را محدود کرده و منافعی را به خطر می‌اندازد، برخی از مجریان تلاش می‌کنند تا از راهکارهای مختلف به نحوی قانون را دور بزنند یا این‌که از دیوان عدالت اداری حکم گرفته یا خودشان تفسیرهایی به رای انجام می‌دهند لذا طرح‌های استفساریه در مجلس شورای اسلامی برای آن است که چنین راه‌هایی بسته شود. البته ما سعی کردیم بخشی از این ابهام‌ها و محل‌های فرار و دور زدن قانون را در برنامه هفتم توسعه اصلاح کنیم، اما ممکن است در نهایت از طریق استفساریه ورود شود.

زنگنه درباره زمان بررسی طرح استفساریه مواد ۳، ۴ و ۵ قانون صدور مجوزهای کسب و کار درباره تعیین تکلیف وضعیت پذیرفته شدگان آزمون سردفتری در کمیسیون ویژه جهش تولید اظهار کرد: این طرح در دستور کمیسیون ویژه قرار دارد و احتمالا بررسی و تعیین تکلیف آن در صحن علنی در سال آینده صورت خواهد گرفت.

منبع: ایسنا

‫۳ دیدگاه ها

  1. درود به مجلس شورای اسلامی واقعا در رابطه با قانون ارزشمند تسهیل مجوز کسب کار گل کاشتید و انقلابی کردید ازهمتون ممنونم که بنیان انحصار و انحصارگری در هم شکستید فقط ازتون یه خواهشی دارم بر اجرا این قانون نظارت کنید تا کسی از اجرا قانون سرباز نزنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا