اخبار کارآموزی وکالتویژه

سخنگوی قوه قضاییه: آزمون مرحله کارآموزی وکالت در راستای ارتقای دوره کارآموزی است

وکلاپرس- سخنگوی قوه قضاییه درباره انتقادهای مطرح شده در خصوص برگزاری آزمون‌‌های کارآموزی برای پذیرفته‌شدگان آزمون وکالت از سوی کانون وکلای دادگستری و مرکز وکلای قوه قضاییه، اعلام کرد: این آزمون ها در راستای ارتقای دوره کارآموزی است.

به گزارش وکلاپرس یکی از موارد مطرح شده در نشست خبری امروز سخنگوی قوه قضاییه مورخ ۱۰ مرداد، سوال از قانونی بودن اخذ آزمون‌‌های مراحل کارآموزی از پذیرفته‌شدگان آزمون وکالت توسط کانون وکلای دادگستری و مرکز وکلای قوه قضاییه بود.

بیشتر بخوانید:

اخیرا اعتراض هایی از سوی کارآموزان در خصوص برگزاری آزمون های مراحل کارآموزی شکل گرفت که با همراهی برخی نماینده های مجلس نیز همراه بود.

در حالی که کانون‌های وکلای دادگستری به استناد آیین نامه لایحه استقلال مکلف به برگزاری آزمون های مراحل کارآموزی هستند، معدودی از نمایندگان مجلس مدعی اند با تصویب قانون تسهیل، مواد مربوط به آزمون کارآموزی در آیین نامه نسخ شده اند.

امتحانات در راستای ارتقای دوره کارآموزی است

مسعود ستایشی در واکنش به اینکه برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مدعی شدند که کم کاری‌هایی بابت اجرای قانون تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار در زمینه مراحل آزمون وکالت سراسری از سوی قوه قضاییه صورت گرفته است و در این رابطه به وزیر دادگستری تذکر دادند، اظهار کرد: همیشه اعلام کردیم فصل الخطاب قانون است و باید تمامی آحاد جامعه و مجموعه‌های تصمیم گیر و تصمیم ساز بر انجام و اجرای آن پایبند باشند.

وی افزود: نسبت به بحث صدور مجوز‌های کسب و کار در زمینه مراحل آزمون وکالت سراسری اختلاف نظر‌هایی وجود داشت که این مورد را به قانون موکول کردیم و زمانی که در این رابطه قانون تصویب شد، قانون فصل الخطاب است و آن را اجرا خواهیم کرد. در همین باره مرکز وکلای قوه قضاییه به دقت و ظرافت و توجه‌، قانون را محقق کرده است.

بیشتر بخوانید:

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه به نظر بنده بحث مذکور در خصوص کارآموزی وکالت است، تصریح کرد: آزمون کارآموزان اگر برگزار می‌شود، صرفا در راستای ارتقای دوره کارآموزی است.

وی افزود: باید امور مردم را به دست کسی بدهیم که دارای توانایی‌های علمی و فنی بسیار بالایی باشد. لذا در دوره‌های کارآموزی یک آزمون برای بررسی توانایی‌های فرد برگزار می‌شود تا در خصوص موارد مورد نظر در این زمینه ارزیابی شود و اگر در این آزمون آزمون دهنده نمره حدنصاب را کسب نکند باید دوره کارآموزی را مجدد طی کند و دلالتی بر مردودی کارآموز ندارد.

‫۱۳ دیدگاه ها

 1. در سلسله مراتب قانون مقدم بر آیین نامه است و آقای سخنگوی شما هم باید چند بار از لحاظ علمی سنجیده بشید چرا که این مقدم بودن قانون بر آیین نامه در بالاترین قانون کشور یعنی قانون اساسی هم ذکر شده و گفته شده که آیین نامه نباید ناقض قانون باشد.
  و اینکه آزموده را دوباره آزمودن خطاست ، مگر قرار است چند بار صلاحیت علمی یک شخص
  احراز شود؟
  آقای سخنگوی لطفا قبل از این فرمایشات بار علمی خود را بالا برده ، سپس اظهارنظر کنید
  چرا که در همین آیین نامه ذکر شده در صورت عدم قبولی در آزمون در نوبت سوم ، پروانه باطل میشود.
  آقای سخنگوی
  واقعا جای تاسف دارد ، قوه قضائیه ایی که باید جلوی قانون شکنان بایستد ، خود حامی
  قانون شکنان شده است.این دنیا فانی است در آخرت هزاران کارآموز و داوطلب که با این اظهارات شما حقشان پایمال میشود که نشان از عدم سواد حقوقی شماست ،یقه شما را خواهند گرفت.
  از حق الناس بترسید که بخشودنی نیست

  1. کسی که یه جزوه چند صفحه ای رو سه مرتبه آزمون میده قبول نمیشه صلاحیت نداره مال وجان مردم روبهش بسپارند ،اندکی تفکر

   1. خب معلومه شما وکیل هستی و چشم دیدن پیشرفت بقیه رو نداری یا از ترس کم شدن پرونده و به تبع حق الوکاله خود داری این حرف رو میزنی.
    دوست عزیز
    حرف سر مچ گیری هست
    اگر طرف صلاحیت علمی نداشت آزمون وکالت رو قبول نمیشد.
    اصلا چه دلیلی دارد که شخصی چند بار صلاحیتش
    احراز شود جز مچ گیری

   2. در ضمن حرف سر یک جزوه چند صفحه ایی نیست
    اگر به منابع آزمون مرحله اول نگاه کنی متوجه میشی که یک آزمون تمام عیار است

    لطفا منابع آزمون مرحله اول رو مطالعه کن بعد کامنت بزار

    با تشکر

   3. اصلا همین اعضای هیئت مدیره کانون رو ،سوابق پرونده هایی که قبول وکالت کردن رو نگاه کنی متوجه میشی که در همه پرونده ها رای به نفع موکلشون صادر نشده ، یعنی این اعضای هئیت مدیره هم صلاحیت علمی ندارند که جان و مال مردم رو به دست
    آنها بدهند؟
    اصلا مگه قرار هست در هر پرونده پیروز شد و اگر نشد این نشان از ضعف علمی ما باشد؟
    و میدانید که تعهد ما در هر پرونده ، تعهد بوسیله هست نه نتیجه که تخلف انتظامی است.

    1. …………
     کسی که سواد حقوقی داره
     همیشه و در هر شرایطی موکلای خودشو داره و ترس از زیاد شدن وکیل نداره
     اصلا مگه میشه کسی کلمه به کلمه ی پرونده ایی تو ذهنش بمونه ؟ خود همین اساتید هم وقتی میخوان کیسی رو عنوان کنند از روی نوشته از قبل آماده شده بیان میکنند.
     دوست عزیز و گرامی
     جای این توجیحات بی اساس برو سواد حقوقی خودتو ببر بالا که در هر شرایطی پرونده داشته باشی و نگران تصویب فلان قانون نباشی .

     سعی کن ی وکیل با سواد باشی

 2. سلام
  دوستی می فرماید مگر میشود جزییات و پرونده را در ذهن سپرد!!!
  واقعا جالب هست شما ظاهرا خیلی از نظر حافظه ضعیف هستید. کسی دنبال زیاد شدن و نشدن وکیل اینجا نیست
  مشکل افراد کم سوادی هستند که مطابق فرمایش شما قطعا امیدی هم به افزایش معلومات آنها نیست
  بیانات دوستمان در باب عدم توانایی ذهنی کانلا صحیح بود تشکر

  1. محسن
   مردم خودشون عقل دارن ، و اینکه در هر حرفه ایی خوب و بد هست و سراغ خوب میروند.
   سعی کن وکیل خوبه باشی.
   روزی رسان خداست ، نگران چیزی نباش.

 3. واقعا جای تاسف دارد مافیای وکالت همیشه مقاومت می کنند وترس ازاین دارند که درآمدشان کاهش یابند وکسانیکه دفاع می کنند می دانند باستان تبصره دال نه آزمون دارند ونه کار آموزی جای پای خودرا سفت می کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا