اخبار کانون هاویژه

سخنان رئیس کانون وکلای کردستان پیرامون سوء قصد به وکیل هانا ذکری

وکلاپرس– بیستمین جلسه هیأت مدیره دوره هشتم کانون وکلای دادگستری کردستان در تاریخ ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ با سخنان رئیس این کانون پیرامون سوءقصد به وکیل هانا ذکری آغاز شد.

به گزارش وکلاپرس وکیل هانا ذکری، دادستان انتظامی کانون وکلای کردستان روز سه شنبه ۲۳ اسفند مورد سوءقصد قرار گرفت و از ناحیه پا مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

بیشتر بخوانید:

احمد نامداری رئیس کانون وکای دادگستری کردستان در نطق پیش ار دستور خود را که به اهمیت نوروز در کردستان و بررسی برنامه های کانون در سال آینده بود را تغییر داد و در خصوص حادثه تلخ روز سه شنبه مریوان و شلیک به همکار محترم هانا ذکری به بیان مطلب پرداخت.

در سالهای اخیر خشونت در خصوص وکلا در ایران افزایش یافته

احمد نامداری در ابتدا حادثه رخ داده برای همکار محترمه خانم هانا ذکری را شدیداً محکوم کرد و با تقبیح خشونت رخ داده در حق وکیلهانا ذکری گفت: متأسفانه در سالهای اخیر خشونت در خصوص وکلا در ایران افزایش یافته و من این خشونت را ناشی از نفرت پراکنی و تحقیر و توهین و ارایه چهره ایی غیرواقع از وکیل دادگستری در رسانه های رسمی و مجازی میدانم.

نامداری افزود: وقتی رسانه ملی با فرافکنی از وکیل چهرهایی غلط و به دور از واقعیت میآفریند یا در فضای مجازی وکیل دادگستری را به غلط فردی مال دوست و دارای انواع حیل معرفی میکنند، نتیجه ی این نفرت پراکنیها باعث میشود که در جامعه افرادی پیدا شوند که تصمیم به حمله فیزیکی و خشونت بار به وکیل بگیرند و فجایع چند سال اخیر را موجب شوند.

نامداری در ادامه بیان کرد: بارها و در مجامع مختلف از سوی هیأت مدیره کانون کردستان ناامنی موجود در خصوص ادامه فعالیت صنفی همکاران و مخاطرات شغل وکالت به قوه قضائیه محترم دولت و نمایندگان مجلس گوشزد شده است که تاکنون مورد توجه قرار نگرفته است. به نظرم میطلبد اسکودا به صورت ویژه در سال جدید وارد کارزاری شود که در نهایت از سوی نهادهای مسئول حفظ جان و مال مردم سختی کار وکیل دادگستری به رسمیت شناخته شود و با ایجاد یک مرکزیت و سازمان مستقل حقوقی به فعالیت و رایزنی با نمایندگان برای تصویب قوانین حمایتی بپردازد.

بیشتر بخوانید:

حاضر به هر نوع همکاری در این خصوص میباشیم

رئیس کانون وکلای کردستان افزود: ما در کانون کردستان اعلام مینمائیم حاضر به هر نوع همکاری در این خصوص میباشیم و تمام توان علمی و اداری خود را در این راه به خدمت خواهیم گرفت و امیدواریم در آینده با تصویب قانونهای حمایتی شاهد کاهش خشونتهای مجازی رسانه ای و فیزیکی علیه جان و مال و حیثیت وکلا باشیم.

نامداری خاطر نشان کرد وکلا سالهای سال برای دفاع از استقلال کانونهای وکلا تلاش کرده اند و مقاومت تاریخی از خود نشان داده اند. قطعاً در خصوص حوادث پیش آمده و خشونتهای رخ داده میبایست با همان روحیه مقاومت برای حفظ استقلال به میدان بیائیم و از همکاران خود در برابر خطرات ریز و درشت دست به حمایت بزنیم و در برابر این خشونت عریان و سراسر فتنه و طغیان مقاومت کنیم.

وظیفه ی سه قوه مجریه مقننه و قضائیه است که امنیت وکلا را تأمین کنند

احمد نامداری در پایان سخنان خود مجدداً به محکومیت حادثه رخ داده برای همکار وکیل خانم هانا ذکری پرداخت و گفت این وظیفه ی سه قوه مجریه مقننه و قضائیه است که امنیت وکلا را تأمین کنند و میبایست با تصویب قوانین سختگیرانه مانع بزرگی برای معدود افرادی ایجاد کنند که قصد تخریب و توهین و خشونت علیه وکلا را دارند؛ البته در این میان نقش رسانه های گروهی و نهادهای مدنی در کاهش خشونت علیه وکلا بسیار زیاد است و آنها وظیفه دارند با فرهنگسازی و تبیین جایگاه و نقش مثبت وکیل دادگستری در و روند دادرسی تلاش نمایند لذا ضرورت دارد آحاد جامعه نسبت به خدمات وکیل دادگستری به نوعی نگاه رفیع تر و آگاهانه تر برسند که این حرکت رسانه ای و مدنی قطعاً به کاهش خشونت خواهد انجامید.

منبع: روابط عمومی کانون وکلای کردستان

‫۲ دیدگاه ها

  1. متاسفانه در هر فیلمی که ساخته میشود به وکلا حمله میشود! در این فیلمها وکیل یا شیاد است یا فردی نالایق که بود و نبودش بی تفاوت است و فقط پول میگیرد!! واقعا جای تاسف دارد ای وای بر آن کارگردان و عوامل فیلم! که چنین دیدی دارد و آن را انتقال هم میدهد! البته همین رویکرد را در تلوزیون ملی هم میبینیم….

  2. با درودوسپاس محضرتمامی وکلای محترم در سراسرایران زمین
    وبا احترام شایسته اولا حادثه مجروح نمودن خانم هاناذاکری وکیله محترمه را به شدت لعن و ناپسند و دوراز شایستگی میدانم . اما درادامه سخنی ازباب توصیه وپیشنهاد به وکلای محترم عرض نمایم
    وکیل بعنوان وکیل مدافع شاکی و متهم وخواهان وخوانده منصوب میگردد و درواقع با قدرت والای علوم قضایی بدون واهمه قبول زحمت میکند و اما درزمانیکه توسط مجریان قضاوت مورد کم مهری ویا بی توجهی قرارمیگیرند وصادقانه می بینند و برایشان مسجل میگردد که در حق موکل خود اجحاف و نا عدالتی رخ میدهد . تنها کاری که میکند این است که موکل را به شکایت به مقام بالا ارشاد می نمایند ودیگر خودشان از وکالت موکل دور می نمایند ویعنی اینکه بخاطر ادامه امرار معاش خود که ممکنه بعدا در یک فقره دعوی دیگر درهمان شعبه و همان دادرس نیاز به دفاع دارد و احتمال کم توجهی مجدد وبی مهری قرار نگیرد اینجاست که وکیل درست وکالت نکرده وبخاطر طمع مال وامرار خویش . موکل قبلی را رها نموده وفقط در خفا ودور از چشم دادرس و دادگاه موکل را هدایت به شکایت کرده وپا پی میکشد
    درصورتیکه وقتی وکیل بعنوان وکیل به دفاع از شخصی شروع بوکالت می نماید تکلیف وجدانی و انسانی نیز خواهد داشت تا اخر کار مدافع حقوق وحق موکل باشد البته این توضیح را نیز مزید بر عرایض بالا بفرماید که وقتی وکیل میداند موکل قانونا حقی نداشته وندارد و دادرس دادگاه به درستی عمل کرده حقیقتا بی حقی را به موکل خود توضیح دهد واز راهی که اینده مسدود دارد درامد زایی وامرار معاش کردن بلا تشبیه همانند همان کلاهب……. است وهیچ فرقی ندارد ودرواقع وکیل با موکلش برای درامد زایی رو راست نبودهدونیست
    ضمن لعن مجدد مصدوم کردن وحمله به خانم هانا ذاکری لازم دانستم این نقصیه را هم بعرض تمامی وکلای محترم معروض که تا پایان کار دفاع از حقوق موکل مقتدرانه عمل وسط کار کم نیارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا