اخبار بین المللی

راسموس پالودان ؛ وکیل افراطی که تور قرآن سوزی در سوئد به راه‌ انداخته است

وکلاپرس- راسموس پالودان سیاستمدار و وکیل دانمارکی – سوئدی و رهبر گروه راست افراطی «خط سخت» بوده که تور قرآن سوزی را در شهر‌های مختلف سوئد به راه‌ انداخته است.

به گزارش وکلاپرس به نقل از شهرآرانیوز، «راسموس پالودان (Rasmus Paludan)» وکیل ۳۸ ساله دادگستری و بنیانگذار یک حزب راستگرای افراطی در دانمارک به نام “استرام کورس (هارد لاین – Hard Line) ” است. این حزب که گرایش‌های ناسیونالیستی دارد، از طرفداران و اعضای زیادی برخوردار نیست و تنها پس از اقدامات اسلام ستیزانه مؤسس آن تا حدودی شناخته شده است.

در واقع این شخص افراطی به دلیل خصومت با اسلام و تحریک به سوزاندن نسخه‌هایی از قرآن در دانمارک شناخته شد و ظاهراً یکی از انگیزه‌های اصلی او از این کار‌های هنجارشکنانه، معروف‌شدن است!

۳ سال ممنوعیت از اشتغال به وکالت

وی به دلیل این اقدامات نفرت پراکنانه، طی پرونده‌ای شامل ۱۴ جرم مختلف به مدت ۳ سال از انجام شغل وکالت منع و به ۳ ماه حبس محکوم شده بود.

پالودان در فروردین ۱۳۹۸ (مارس ۲۰۱۹) – چند روز پس از قتل عام مسلمانان در دو مسجد کشور نیوزیلند – نسخه‌ای از قرآن را در فاصله ۱۰۰ متر از جایی که مسلمانان در آن نماز می‌خواندند، سوزاند.

بیشتر بخوانید:

پالودان پیش از این با شعار «خالی‌کردن دانمارک از مسلمانان» و «ممنوعیت اسلام در دانمارک» در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۹ دانمارک کاندیدا شده بود، اما نتوانست به پیروزی برسد و شکست خورد.

پالودان در سال ۲۰۲۰ شهروندی سوئد را دریافت کرد. او به اسلام‌ستیزی و مهاجرستیزی شهره است. این فرد در کشور دانمارک تاکنون بار‌ها به دلیل نقض قانون، محاکمه شده است.

راسموس پالودان (Rasmus Paludan)
راسموس پالودان (Rasmus Paludan)

تور قرآن‌سوزی در شهر‌های مختلف

او حالا تور قرآن‌سوزی را در شهر‌های مختلف سوئد آغاز کرده است. در هر شهر، به محله‌های مهاجران مسلمان می‌رود و به قرآن‌سوزی می‌پردازد. اعتراض و واکنش‌های شدید مسلمانان مهاجر، منجر به درگیری با پلیس می‌شود.

او بعد از کسب شهروندی سوئد گفته بود امیدوار است بتواند بسیاری از فعالیت‌هایش را در سوئد انجام دهد. این فعال راست افراطی در سال ۲۰۲۰ نیز یک نسخه از قرآن را در شهر مالمو سوئد به آتش کشیده بود که منجر به درگیری‌ها و اعتراضات خشونت آمیز بزرگی شد.

«راسموس پالودان»، اسلام‌ستیز افراطی و نژادپرست دانمارکی مجددا نسخه‌ای از قرآن کریم را در برابر مسجدی در کپنهاگ پایتخت دانمارک آتش زد همچنین برخی اخبار از برنامه وی برای انجام این کار در برابر سفارت آنکارا حکایت دارد.

بیشتر بخوانید:

گروهی از خبرنگاران شاهد حادثه سوزاندن نسخه‌ای از قرآن کریم در پایتخت دانمارک بودند که پس از تهدید پالودان علیه «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه انجام شد که گفته بود تا زمان موافقت آنکارا با پیوستن سوئد به ناتو، هر جمعه نسخه‌ای از قرآن کریم را آتش خواهد زد.

در همین رابطه، وزارت امور خارجه ترکیه پیش از این سفیر دانمارک در آنکارا را احضار و مراتب اعتراض خود را به اجازه دادن مقامات دانمارکی به پالودان برای اهانت به قرآن کریم اعلام کرده بود.

پالودان در ۲۱ ژانویه جاری نیز نسخه‌ای از قرآن کریم را در برابر سفارت ترکیه در استکهلم بعد از کسب موافقت مقامات سوئدی آتش زده بود.

منبع: شهرآرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا