اخبار اسکوداویژه

رئیس اسکودا : نتیجه آزمون وکالت تا آخر شهریور منتشر خواهد شد

وکلاپرس- نشست خبری رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) از دقایقی پیش آغاز شده است. نتایج آزمون وکالت تا آخر شهریور منتشر خواهد شد.

نتیجه آزمون وکالت تا آخر شهریور منتشر خواهد شد

رئیس اسکودا در نشست خبری امروز خود گفت نتیجه آزمون وکالت که در ۳۰ تیر برگزار شد، تا آخر شهریور اعلام عمومی می شود.

آزمون وکالت سال هزار و چهارصد بعد از حواشی مختلف بالاخره صبح روز پنجشنبه سی تیرماه با حضور حدود ۷۲ هزار داوطلب برگزار شد.

بیشتر بخوانید:

رئیس اسکودا در نشست خبری امروز خود در پاسخ به سوال خبرنگار اختبار درباره زمان انتشار دفترچه سوالات و کلید آزمون وکالت که روز سی تیرماه برگزار شده، اظهار داشت که این موضوع تا هفته آینده صورت می‌گیرد.

دکتر کوشا همچنین درباره تصویر منتشر شده از قرارداد اسکودا با سنجش که در آن به موضوع محاسبه تراز داوطلبان اشاره شده بود گفت: این قرارداد در زمان حاکمیت قانون سابق و زمانی که هنوز موضوع ظرفیت در جذب کارآموز ملاک بود، تنظیم شده بود.

اما با توجه به اینکه درحال حاضر قانون تسهیل مبنای پذیرش است، مطابق معیاری که در این قانون ذکر شده، نمره ملاک پذیرش است و بحث تراز موضوعیت ندارد.

هیأت مذاکره کننده نهاد وکالت درخواست دیدار با رئیس قوه قضائیه دارد

رئیس اسکودا در نشست خبری خود درخواست دیدار با رئیس قوه قضائیه را مطرح کرد و گفت: هیأت مذاکره کننده نهاد وکالت با اختیار تامی که گرفته است درخواست دیداری با رئیس قوه قضائیه دارد.

 با توجه به اینکه قانون تسهیل تصویب شده است، آیین‌نامه جدید لایحه استقلال نیز نیاز به تصحیح دارد.

نایب رئیس اسکودا: در صورت معلق شدن مواد ناقض استقلال ما به سمت اجرای آیین‌نامه خواهیم رفت

دکتر محمود حبیبی، نایب رئیس اسکودا، در نشست خبری اسکودا گفت: از صحبت‌های دکتر کوشا سوء برداشت نشود که کانون‌های وکلا قصد اجرای آیین نامه لایحه استقلال را دارند. هیأت مذاکره کننده نهاد وکالت پس از آنکه قوه قضائیه مواد ناقض استقلال در آیین‌نامه لایحه استقلال را معلق کرد، راجع به اجرای سایر موارد تصمیم گیری می کند و آن را اجرا می‌کند.

کوشا رییس اسکودا در خصوص اصلاح ایین نامه اجرایی  گفت: اگر قرار باشد آیین نامه ای اصلاح شود باید از طریق خود کانون ها صورت بگیرد. آیین نامه از دید و زاویه قوه قضاییه  نه وکلا نوشته شده است و این در حالی است که باید صنفی باشد. جلسه ای را در ششم مرداد گذاشتیم و بحث کردیم که آیا اعضا موافق حل و فصل این موضوع هستند؟ تصمیم گرفتیم اختیار تام به هیات مذاکره کننده بدهد تا این تیم وارد بررسی چالش‌ها شود.

رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلا (اسکودا) با اشاره به  درخواست وقت ملاقات با رییس قوه قضائیه گفت:از  آقای اژه ای وقت ملاقاتی را می خواهیم تا با حضور معاونان ، موارد پیشنهادی مربوط به اصلاح آیین نامه جدید را ارایه دهیم. با توجه به قانون تسهیل نیاز به ایین نامه جدید داریم.

ابراهیم کیانی :‌ معیار پذیرش آزمون وکالت ۱۴۰۰، نمره است

ابراهیم کیانی نایب رییس اسکودا  در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ظاهرا اختلاف نظرهایی درباره نحوه محاسبه نمرات شرکت کنندگان در آزمون وکالت مانند  (بحث تراز و نمره کل و….) وجود دارد، در نهایت نمره قبولی‌ها چگونه محاسبه می شود گفت: اختلافی نیست و صحبت سر این است که  در قانون نمره ملاک است اما برخی از نمایندگان میانگین وزنی همتراز شده به شیوه آزمون سراسری را می گویند و ملاک حقوقی‌ها و ما می گوییم  نمره است.  ما خودمان مکلف به مر قانون هستیم  و ما از نمره فقط نمره را استنباط  می کنیم. قراردادی که در سازمان سنجش نوشته شده و آنچه که مکتوب نوشته شده، صحبت نمره است.

وی افزود: مجلس محترم اگر تفسیری دیگر در این رابطه داره باید از طریق ساز و کار پیش‌بینی شده در قانون اساسی و به شکل استفساریه آن را مطرح کند. اینکه اعضای سه کمیسیون مجلس بنشینند و بخواهند در قالب یک بیانیه حکم قانون را توسعه بدهند، عملی مغایر با قانون است.

نایب رئیس اسکودا گفت: این موضوع که می‌گویند پذیرش در تمام آزمونهای سازمان سنجش بر اساس تراز است صحت ندارد، در آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی که ۹ دوره هم برگزار شده، معیار قبولی امتیاز و نمره است. چرا در آن آزمون که مربوط به دستگاه‌های اجرایی و حاکمیتی است کسی حرف از تراز نمی‌زند، اما در آزمونی که یک نهاد صنفی برگزار می‌کند چنین موضوعاتی را مطرح می‌کنند؟

کیانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه با اجرای قانون تسهیل، امسال در آزمون اسکودا چند وکیل جذب می شوند؟ گفت: تعداد را نمی دانیم و بر اساس فرمولی است که  در قانون است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا