رای

رأی اصراری دیوان عالی کشور درباره الزام شرکت بیمه به پرداخت خسارت به قیمت یوم الاداء

وکلاپرس- هیات عمومی دیوان عدالت اداری در جلسه روز گذشته خود (۱۷ آبان ۱۴۰۱) مقرر کرد: شرکت بیمه ملزم به پرداخت خسارت وارده به راننده حادثه به قیمت یوم الاداء است

به گزارش وکلاپرس به نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور، با نظر اکثریت قضات هیأت عمومی شعب حقوقی دیوان عالی کشور، راننده حادثه دیده، استحقاق دریافت ۵۰ درصد خسارت دیات وارده را دارد و شرکت بیمه مکلف است خسارت وارده را به قیمت یوم الاداء تأدیه نماید.

جلسه هیأت عمومی در ارتباط با پرونده “الزام بیمه به پرداخت خسارت وارده به راننده حادثه دیده به قیمت یوم الاداء”، (اعمال بیمه شخص ثالث در مورد راننده، همچون سرنشین بیمه شخص ثالث) روز گذشته (سه‌شنبه – هفدهم آبان ماه) با حضور سید احمد مرتضوی مقدم و قضات عالی‌رتبه دیوان عالی کشور برگزار شد.

تصادف یک خودروی پراید با یک نفر شتر

در این پرونده اصراری حقوقی، یک خودروی پراید با یک نفر شتر تصادف کرده است، راننده خودرو و ساربان شتر هر یک به میزان ۵۰ درصد مقصر شناخته می‌شوند، راننده مصدوم و مسبب حادثه اعلام نموده، شرکت بیمه برابر مفاد بیمه نامه به تعهد خود عمل نکرده و مبلغ ۲۱۰ میلیون تومان از دیه را پرداخت و الباقی را پرداخت نکرده است، در همین راستا وی، دادخواستی به منظور صدور حکم به محکومیت شرکت بیمه به پرداخت الباقی غرامات و دیه به نرخ یوم الاداء، ارائه می‌کند.

بیشتر بخوانید:

دادگاه حقوقی زرند با لحاظ ماده ۱۳ قانون بیمه اجباری مصوب ۹۵، مقرر نمود دیه و خسارت بدنی تعلق گرفته صرفاً به شخص ثالث به قیمت یوم‌الاداء پرداخت می‌شود و این موضوع مشمول راننده مسبب حادثه نمی‎شود و مسبب حادثه تابع قرارداد خصوصی بیمه و ماده ۱۰ قانون مدنی می‌باشد، رأی به بی‌حقی خواهان صادر کرده، پس از فرجام خواهی و نقض رأی و ارجاع به شعبه هم عرض، شعبه سوم دادگاه عمومی زرند نیز به استناد بند “ت” ماده یک قانون بیمه اجباری و ماده ۳ همان قانون به رأی قبلی اصرار نموده است و اعلام داشته جبران خسارت وارده به راننده مسبب حادثه، عنوان دیه ندارد و از نوع پرداخت خسارت است، این در حالی است که شعبه چهل و سوم دیوان عالی کشور رأی بر الزام شرکت بیمه به دیه متعلقه به قیمت یوم‌الاداء صادر نموده است و به لحاظ اصراری شدن در در هیأت عمومی شعب حقوقی مطرح شد.

شرکت بیمه مکلف است دیه خسارت وارده را به قیمت یوم الاداء تأدیه نماید

این پرونده در هیأت عمومی دیوان عالی کشور مورد بررسی قرار گرفت و قضات پیرامون این موضوع به بحث و تبادل نظر پرداختند که آیا جبران خسارت وارده به راننده حادثه دیده، عنوان دیه دارد یا خیر و آیا دیه تعلق گرفته به شخص ثالث به قیمت یوم الاداء مشمول راننده حادثه دیده می‌شود یا خیر؟

به موجب رأی اکثریت قاطع هیأت عمومی دیوان عالی کشور، با توجه به بند “ب” ماده ۱۱۵ قانون برنامه توسعه پنج ساله پنجم توسعه مصوب ۱۳۸۹.۱۰.۳۰ دائر به تکلیف وزارت امور اقتصادی و دارایی نسبت به اعمال بیمه شخص ثالث در مورد راننده همچون سرنشین بیمه شخص ثالث و نیز رأی وحدت رویه ۷۸۱- ۹۸.۶.۲۶ هیأت عمومی دیوان عالی کشور و مواد ۳ و ۱۳ قانون بیمه شرکت بیمه مکلف است دیه خسارت وارده را به قیمت یوم الاداء تأدیه نماید.

از مجموع ۶۴ نفر از قضات حاضر در جلسه هیأت عمومی ۵۷ نفر رأی شعبه چهل و سوم را صائب دانستند.

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

‫۱۰ دیدگاه ها

 1. درود و تقدیم احترام،ایا طبق این رای و رای وحدت رویه شماره ۷۸۱مورخه ۲۶/۶/۹۸میشود تعدد دیات راننده مقصر ضایعه نخاعی را از بیمه گرفت؟

  1. بله با توجه به اینکه مقرر شده همانند شخص ثالث با راننده مقصر حادثه عمل شود پس چون تعدد دیات برای شخص ثالث وجود دارد لذا برای راننده هم این امکان مهیا شده

 2. درود برشما.. من در بهمن ۹۳تصادف کردم خودم راننده بودم و مقصر پزشکی قانونی ۵۹درصد خسارت بدنی برای من زده اما طبق قانون آن زمان هیچ دیه یا غرامتی به من تعلق نگرفت.حالامن می توانم این قانون جدید رو پیگیری کنم ((یوم الاداء))

  1. بله با توجه به بند (ب) ماده ۱۵۵ برنامه توسعه پنجم ( بند “ب” ماده ۱۱۵ قانون برنامه توسعه پنج ساله پنجم توسعه مصوب ۱۳۸۹.۱۰.۳۰ دائر به تکلیف وزارت امور اقتصادی و دارایی نسبت به اعمال بیمه شخص ثالث در مورد راننده همچون سرنشین ) چون این قانون در زمان تصادف شما حاکم بوده لذا شما می بایست دیه مشخصه را در یافت می کردید البته الان هم با توجه به اینکه پرداخت دیه شامل مرور زمان نمی شود می توانید برای دریافت دیه به قیمت یوم الاداء ااقدام کنید اما باید پرونده تشکیل شده در سال ۹۳ دوباره در جریان بیندازید و تاکید کنید که دیه مشمول مرور زمان نمی شود . و به رای وحدت رویه ۷۸۱ هم استناد کنید.

 3. باسلام و احترام
  در این خصوص موارد قبل از تصمیم گیری های عاجلانه و دور از منطق و احساسی جهت حمایت از رانندگان مسبب حادثه می بایست نظر افراد حقوقی بیمه مرکزی هم اخذ شود.
  در حال حاضر عزیزان بفرمایند مابه التفاوت پرداختی دیه به نرخ روز تا سرمایه خریداری شده توسط بیمه گذار از چه محلی و کدام حق بیمه دریافتی تامین شود؟؟؟؟

  1. درود برشما باتوجه به ابنکه طبق برنامه پنجم توسعه بیمه ها و وزارت امور اقتصاد و دارایی مکلف به اعمال و پرداخت دیه به راننده مسبب حادثه دیده همچون شخص ثالث بوده لذا سالها بیمه ها از این قانون تخطی کرده اند و جای هیچگونه دفاعیانی از سوی وکلای بیمه ها باقی نمی ماند و بایستی دیه راننده مقصر را یوم الادا پرداخت کنند…

  2. درود و عرض ادب،نمایندگان و وکلای حقوقی بیمه بهتر میدانند که از سال ۸۹ تا به حال بیمه ها چقدر قانون تراشی بیجا و منحصر به خود کرده اند و برنامه پنجم پنج ساله توسعه را نقض کرده اند حالا وقت انست که جبران خسارتهایی که پرداخت نکرده اند را ادا کنند و هیچ منتی بر راننده مقصر ندارند و باید قطعا پرداخت شود و راه گریزی نیست….

 4. سلام وقت همگی بخیر من همچین پرونده ای دارم اهواز کسی هست که به نرخ روز واسم بگیره؟

 5. سلام با توجه به رای دیوان عالی سرنشین همچون راننده این ابلاغیه به شرکت‌های بیمه اعلام شده؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا