اخبار کانون هاویژه

در واکنش به بحران بی آبی در خوزستان: کانون وکلای خوزستان وعده تشکیل کمیسیون حقوق آب داد

وکلاپرس- کانون وکلای دادگستری خوزستان در بیانیه ای ضمن توصیه حاکمیت به عدم پیگرد قضایی توده مردم، از تشکیل کمیسیون حقوق آب درخصوص تنش های آبی و وقایع اخیر استان خوزستان خبر داد.

به گزارش وکلاپرس، کانون وکلای دادگستری خوزستان در بیانیه ای از تشکیل کمیسیون حقوق آب برای دادخواهی احقاق حقوق تضییع شده مردم استان در مراجع قضایی خبر داد.

بیشتر بخوانید: بیانیه کانون وکلای گیلان در خصوص بحران آبی در خوزستان و سیستان و بلوچستان

در پی بحران اخیر بی آبی مناطق جوب کشور و همچنین انتشار بیانیه ای هایی از سوی کانون های وکلای مرکز، آذربایجان شرقی و گیلان، هیات مدیره کانون وکلای دادگستری استان خوزستان با اشاره به سد سازی های بی رویه و بی توجهی دولت نسبت به مسائل زیست محیطی اعلام کرد: در کنار مردم ایستاده و با طرح دعوای مناسب، پیگیری لازم را برای احقاق حقوق مردم از مجاری قانونی، به عمل خواهد آورد.

متن کامل بیانیه کانون وکلای دادگستری خوزستان درخصوص تنش های آبی و وقایع اخیر استان را در ادامه بخوانید:

بیانیه کانون وکلای دادگستری خوزستان درخصوص تنش های آبی و وقایع اخیر استان

کاهش حق ابه تالاب ها و رودخانه ها و سایر پیامدهای زیست محیطی آن در استان خوزستان به نظر بسیاری از متخصصین ناشی از سدسازی های بی رویه و پروژه های انتقال آب به سایر مناطق کشور و نیز بعضا مرتبط با خشکسالی های سال های گذشته و عدم توجه مستمر دولت ها در زمینه ارزیابی و پایش پیامدهای خطرات زیست محیطی این مداخلات انسانی بوده که امروزه بخش های وسیعی از جلگه حاصلخیز خوزستان را با فاجعه زیست محیطی مواجه نموده است .

اکنون این بحران زیست محیطی از مرحله آسیب به محیط زیست فراتر رفته و منجر به آسیب های جدی به معیشت و زیست بوم و سایر ابعاد زندگی شهروندان شده است.

با وصف آنکه نارضایتی از این اقدامات سال هاست که از طرق مختلف منعکس شده ولی تغییر محسوسی در سیاست های پیشین رخ نداده و کماکان برخی از پروژه های انتقال آب (مانند تونل بهشت آباد از سرشاخه های کارون) در فرایند تکمیل و بهره برداری است.

انتظار مشروع مردم استان خوزستان توقف پروژه های مخرب سدسازی و انتقال آب برای مصارف صنعتی، کشاورزی و دامداری به سایر استان ها می باشد و کانون وکلای دادگستری استان ضمن اصرار بر رعایت قانون در رعایت حق ابه های طبیعی و تاریخی رودخانه های و تالاب های استان برای دادخواهی در مراجع قضایی و احقاق حقوق تضییع شده مردم استان در کنار مردم ایستاده و تصمیم دارد با تشکیل کمیسیون حقوق آب تدابیر لازم جهت انجام اقدامات قانونی اتخاذ نموده و بسا با طرح دعوای مناسب برای احقاق حقوق مردم را از مجاری قانونی، پیگیری لازم به عمل آورد.

از طرف دیگر کانون وکلا از کلیه مراجع قضایی و انتظامی و امنیتی استان انتظار دارد از پیگرد قضایی توده مردم و جوانان معترض که به نحو مسالمت آمیز اعتراضات خود را مطرح نموده اند خودداری نموده و صف آنان را کسانی که از فرصت سوء استفاده نموده و علیه امنیت ملی کشور اقدام نموده و سعی در انحراف مسیر مطالبات به حق مردم نموده اند تفکیک نماید .

کانون وکلای خوزستان از وکلای توانمند و علاقمند به مسائل محیط زیست استان خوزستان دعوت می نماید که در راستای معاضدت و همکاری حقوقی به شهروندان و تشکل های مردم نهاد و نهادهای دولتی و مراجع ذیصلاح نظارتی و قضائی فعالیت های فردی خود را از طریق تشکیل کمیسیون حقوق آب (در شرف تشکیل) در کانون وکلای دادگستری منسجم تر و سازماندهی شده دنبال نمایند.

همچنین کانون وکلا مراتب آمادگی وکلای استان خوزستان به ارایه خدمات معاضدت حقوقی و مشورتی را به کلیه شهروندان، سازمان های مردم نهاد ذینفع و مراجع اداری، نظارتی و قضائی استان خوزستان اعلام می نماید.

هیات مدیره کانون وکلای دادگستری استان خوزستان
۱۴۰۰/۴/۳۱

بیشتر بخوانید:

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا