اخبار قوه قضاییهویژه

دبیر ستاد حقوق بشر: وکلا در کشور‌های اسلامی و غرب پیگیری محاکمه اسرائیل را آغاز کردند

وکلاپرس _ دبیر ستاد حقوق بشر در گفتگو با «العالم» گفت: به علت نقض گسترده حقوق بشر از سوی رژیم صهیونیستی، وکلا در کشور‌های اسلامی و غرب پیگیری مجازات رژیم صهیونیستی را آغاز کردند.

به گزارش وکلاپرس به نقل از میزان، کاظم غریب‌آبادی (معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر) ضمن تاکید بر محاکمه رژیم اسرائیل، درباره حق دفاع مشروع فلسطین و تلاش وکلا برای محاکمه بین المللی رژیم اشغالگر قدس توضیحاتی ارائه کرد.

کاظم غریب‌آبادی در گفتگو با العالم با تاکید بر اینکه امروز شاهد نقض گسترده حقوق بشر از سوی رژیم صهیونیستی هستیم و مدعیان غربی دموکراسی چشمان خود را روی این کشتار بسته‌اند و غزه امروز نمایشگاه بزرگ از جنایات علیه بشریت است؛ گفت: اگر می‌بینیم که افکار عمومی مردم جهان نسبت به جنایات اسرائیل تحریک شده است به خاطر گسترده وسیع نقض حقوق بشر از سوی رژیم است، رژیم صهیونیستی حق حیات را با کشتار وسیع مردم فلسطین در غزه به خصوص زنان و کودکان نقض کرده است، این رژیم همچنین حق بهداشت، داشتن آب و آموزش را به صورت وسیع و عیان نقض کرده است، اما واکنش غرب نسبت به این حجم وسیع نقض حقوق بشر سکوت بوده است.

ملت فلسطین تحت تجاوز است و حق دفاع دارد

دبیر ستاد حقوق بشر با تاکید بر این مهم که آنچه در غزه در حال رخ دادن است از دید حقوق کیفری بین‌الملل مصداق جنایت است، گفت: شرایط حاکم بر این منطقه اشغال و تجاوز گسترده است، رژیم صهیونیستی ۷۵ سال یک کشور را اشغال کرده است و مردم را تحت فشار‌های مختلف و کشتار قرار داده است.

وی اضافه کرد: مردم فلسطین و غزه حق دفاع مشروع دارند، بعضا گفته می‌شود که چرا در ۷ اکتبر حماس این حملات را شروع کرد؟ جنگ ۷ اکتبر شروع نشده است، ۷۵ سال است شاهد این شرایط از سوی صهیونیست‌ها هستیم. حق ملتی که تحت تجاوز است این است که از خود دفاع کند، برای رژیم اشغالگر هیچ دفاعی وجود ندارد.

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی به هر نوع جنایتی در غزه دست‌زده است گفت: کشتار کودکان و زنان، قطع آب و دسترسی به دارو، بمباران بیمارستان، مراکز دینی و آموزشی مصداق جنایت علیه بشریت، جنایت جنگی، نسل‌کشی، پاک‌سازی‌نژادی و قومی است که به صورت عیان از سوی اشغالگران صهیونیست در طول ۴۷ روز گذشته در غزه رخ داده است و محاکم بین‌المللی از جمله دیوان کیفری می‌توانند این جنایات را بررسی و عاملان این حملات را محاکمه کنند.

سازمان ملل به وظایف خود برای کمک‌رسانی به مردم غزه و توقف حملات عمل نکرد

وی با اشاره به وظایف ذاتی سازمان‌های بین‌المللی از جمله شورای امنیت گفت: شورای امنیت وظیفه‌اش حفظ صلح بین‌المللی است. کاملا مشخص است که اقدامات اسرائیل صلح جهانی را به مخاطره انداخته است، اما شورای امنیت به وظایف خود در این رابطه عمل نمی‌کنند و تنها بعد از ۴۰ روز یک قطعنامه ضعیف را صادر کرده است که نتوانسته مانع از حملات و کمک رسانی به غزه شود؛ شورای حقوق بشر تا این لحظه یک نشست اضطراری هم برگزار نکرده است تا این موضوع را مورد بررسی قرار دهد، سازمان‌های جهانی نتوانسته‌اند اقدامات مثبتی را انجام دهند.

بیشتر بخوانید:

داشتن حق وتو یکی از موانع برقراری صلح و امنیت است

غریب‌آبادی با اشاره به اینکه آمریکا، انگلیس و فرانسه مانع از تصویب آتش‌بس در شورای امنیت شدند و داشتن حق وتو یکی از موانع برقراری صلح و امنیت است، گفت: در ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی این موضع را به صورت جدی پیگیری کردیم، هم از باب روشنگری برای افکار عمومی داخلی و بین‌الملل و هم به‌کارگیری ظرفیت حقوق‌دانان و وکلا برای طرح دعاوی در محاکم مختلف و از سوی دیگر می‌توان به مکاتاب ستاد و رئیس قوه‌قضائیه با همتایان خود در کشور‌های اسلامی اشاره کنیم.

تمرکز ویژه ایران بر جلوگیری از فرار رژیم صهیونیستی از محاکمه

وی با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی در طول ۷۵ سال گذشته دست به جنایت زده، اما کشتار اخیر این رژیم در نوار غزه، بسیار گسترده و جنایت کارانه بود گفت: نباید اجازه داد رژیم صهیونیستی با بی کیفرمانی مواجه شود و حتما می‌بایست مقامات جنایتکار رژیم اسرائیل محاکمه شوند و این امر موضوعی کاملا حقوقی و قضایی محسوب می‌شود و جمهوری اسلامی ایران تمرکز ویژه بر این موضوع دارد و این امر به واسطه وکلا و حقوقدانان ایرانی و تعامل ایشان با وکلا و حقوقدانان در کشور‌های دیگر و نیز در سطح دولتی نیز پیگیری شده و همچنین این موضوع در سطح قوای قضایی کشور‌های اسلامی نیز در حال پیگیری است.

پیشنهاد ایران برای تشکیل دادگاه مشترک کشور‌های اسلامی برای محاکمه اشغالگران صهیونیست

غریب‌آبادی اضافه کرد: رئیس جمهوری اسلامی ایران هم در تماس و مکاتبه با همتایان خود و همچنین طرح موضوعِ محاکمه سران رژیم اسرائیل در دو نشست اخیر سازمان همکاری‌های اسلامی در دستور کار این نشست قرار گرفته است و در طی این نشست ایده و پیشنهادی از سوی جمهوری اسلامی ایران مطرح گردید مبنی بر اینکه کشور‌های اسلامی در محاکم خود علیه مقامات رژیم اسرائیل اقدام به تشکیل پرونده نمایند و یا اینکه دادگاهی مشترک از جانب کشور‌های اسلامی در راستای مجازات رژیم صهیونیستی تشکیل شود و این ایده را همواره جمهوری اسلامی ایران در دست پیگیری دارد چرا که جمهوری اسلامی این شیوه را مهم‌ترین روش برای برخورد و کیفر رژیم اسرائیل که همان مقابله حقوقی و قضایی است، می‌داند و این موضوع به صورت جدی در دستور کار است.

شبکه منسجم وکلا در جهان برای محاکمه رژیم صهیونیستی تشکیل شده است

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به اینکه چنانچه دولت‌ها هم در راستای محاکمه رژیم اسرائیل به دلایلی همچون ملاحظات سیاسی، اقدامی صورت ندهند، حقوقدانان و وکلا در کشور‌های اسلامی و غربی، تصمیم به مجازات رژیم صهیونیستی را آغاز کردند گفت: شاهد مثال این موضوع، تصمیم ۲ هزار وکیل در ترکیه است که برای طرح دعوا علیه جنایات اسرائیل، اعلام آمادگی کرده و همچنین در فرانسه هم یک وکیل، ۳۰۰ وکیل دیگر را با خود همراه نموده و شبکه منسجمی را ایجاد نموده و حمایت خود را از قضیه فلسطین اعلام و بر اراده خود در راستای طرح دعوا علیه کشتار رژیم اسرائیل تاکید نموده است. این قبیل اقدامات مطلوب است و اگر افکار عمومی و حقوقدانان شاهد باشند که چنانچه دولت‌ها موضوع محاکمه مقامات رژیم صهیونیستی را مسکوت گذاشته، افکار عمومی و حقوقدانان جای دولت‌ها را خواهند گرفت.

بیشتر بخوانید:

رژیم صهیونیستی در دستیابی به اهداف خود ناکام ماند

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه رژیم صهیونیستی را ناکام در دستیابی به اهداف خود در پی حملات به غزه دانست و گفت: این جنایات به قدر کافی گسترده است که افکار عمومی با ماهیت این رژیم همراهی نکرده و طیف گسترده‌ای از کشور‌ها هم با مواضع رژیم اسرائیل مخالفند، فشار افکار عمومی بین المللی نشان از تاثیرگذاری دارد و نیز از سوی دیگر، پیگیری‌هایی که به صورت گروهی انجام شده نیز بر این موضوع صحّه می‌گذارد.

وی اضافه کرد: دو عامل افکار عمومی و اقدامات کشور‌ها در مجازات رژیم صهیونیستی نقش ایفا می‌کند، اما اگر کشور‌ها صرفا به گردهمایی و نیز صدور بیانیه بسنده کنند و اقدام شاخص در راستای جلوگیری از جنایات رژیم اسرائیل انجام ندهند بی شک نقش افکار عمومی بسیار موثرتر نسبت به کشور‌ها خواهد بود، برخی کشور‌های غیر اسلامی به ویژه منطقه آمریکای لاتین، روابط خود را با رژیم صهیونیستی قطع کرده که انتظار می‌رود کشور‌های اسلامی نیز این قبیل اقدامات را دستور کار خود قرار دهند.

چرا کشور‌های اسلامی سفرا رژیم صهیونیستی را اخراج نمی‌کنند؟

دبیر ستاد حقوق بشر تاکید کرد: این سوالات در خصوص کشور‌های اسلامی وجود دارد که چرا کشور‌های اسلامی سفرای رژیم صهیونیستی را از خاک خود اخراج نمی‌کنند؟! چرا کشور‌های اسلامی خرید کالا‌های متعلق به رژیم اسرائیل را تحریم نمی‌کنند؟! چرا صادرات نفت و انرژی را کشور‌های اسلامی به مقصد رژیم اسرائیل تحریم نمی‌کنند؟

وی افزود: در حال حاضر قضیه فلسطین عامل اتحاد کشور‌های اسلامی است، اما انتظار می‌رود کشور‌های اسلامی از مرحله حرف گذر کرده و به مرحله اقدام برسند که اقداماتی که اشاره شد از جمله اقدامات کلیدی بوده که چنانچه این قبیل اقدامات از سوی کشور‌های اسلامی و سازمان‌های بین المللی شکل نگیرد اثر مخالفت‌ها و اعتراضات افکار عمومی بسیار بیشتر از اثر بیانیه‌ها و حرف‌ها و مواضع کشور‌ها است.

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه با اشاره به اینکه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران کمک‌های بشردوستانه را به سوی نوار غزه همواره روانه می‌کند و هماهنگی‌های مربوطه با دولت مصر و صلیب سرخ جهانی در جریان است، گفت: به اذعان مقامات دولت فلسطین، ساکنین نوار غزه روزانه بیش از ۵۰۰ کامیون کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند، اما رژیم صهیونیستی اجازه رسیدن این کمک‌ها را نمی‌دهد. در بهترین حالت روزانه ۱۰ تا ۱۵ کامیون کمک‌های بشردوستانه اجازه عبور دارد که همواره کمک‌های جمهوری اسلامی ایران و سایر کشور‌ها به مقصد نوار غزه روانه می‌شود، اما رژیم اسرائیل مانع از رسیدن این کمک‌ها به ساکنین نوار غزه می‌شود که این اقدام نشانه جنایت رژیم اسرائیل در نسل کشی و پاکسازی نژادی و قومی فلسطینیان ساکن نوار غزه است و همین که این رژیم مانع از رسیدن اقلام غذایی و دارویی به نیازمندان نوار غزه می‌شود نشانه جنایت علیه بشریت و نسل زدایی است.

منبع: میزان

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا