اخبار

جزئیات دادگاه رسیدگی به سانحه پرواز PS752

وکلاپرس- دادگاه رسیدگی به سانحه پرواز PS752 اوکراین با حضور ده متهم از رده‌های نظامی ، شکات، خانواده جانباختگان و وکلای آن‌ها به ریاست ابراهیم مهرانفر در دادگاه نظامی استان تهران، برگزار شد.

به گزارش وکلاپرس و به نقل از میزان دادگاه رسیدگی به سانحه پرواز PS752 اوکراین که ۸ دی ماه ۹۸ در مسیر تهران به کی اف سقوط کرده بود، امروزدر حالی برگزار شد که نظر کارشناسی به شکات و وکلای آن‌ها ابلاغ نشده بود.

 شکایت ۱۰۳ نفر از اولیای دم پرواز PS752

نماینده دادستان با بیان اینکه “۱۰۳ نفر از اولیای دم ضمن مراجعه به دادسرا یا مراجعه وکلایشان شکایت خود را تنظیم کردند”، به بیان درخواست‌های شکات پرداخت و گفت: تحقیقات جامع و بی‌طرفانه دادسرای نظامی برای کشف حقیقت و شناسایی عوامل و اشد مجازات بر اساس نوع مسئولیت آن‌ها؛ تعقیب افراد و عواملی که با عدم اقدام مناسب بعد از وقوع حادثه باعث اخلال در کشف حقیقت شده‌اند؛ شناسایی و تعقیب و مجازات کسانی که اقدام به سرقت اشیا جانباختگان کرده‌اند، مورد توجه بوده است.

در این جلسه آقایان عسگری، کاکاافشار و علیزاده طباطبایی سه نفر از وکلای شکات و اولیای دم به بیان نظرات خود پرداخته و بحث‌هایی را پیرامون نواقص موجود در پرونده مطرح کردند.

بیشتر بخوانید: سخنگوی قوه قضاییه : همه ادله دلالت بر غیر عمدی بودن اسقاط هواپیمای اوکراینی دارد

 برخی از اولیای‌دم جانباختگان سانحه هواپیمای اوکراینی و تعدادی از وکلای آن‌ها به بیان نقطه نظرات خود در باب فرآیند دادرسی پرداختند و اظهار داشتند که پرونده به سبب اینکه پس از اعلام نظر کارشناسی به شکات و وکلای آن‌ها ابلاغ نشده است واجد نقص می‌باشد.

ارجاع بخشی از پرونده به دادسرا برای رفع نواقص

قاضی مهرانفر با پذیرفتن ایراد وکلا اعلام کرد: دادگاه به همین دلیل بخشی از پرونده را برای رفع نقص به دادسرا ارجاع داده است.

همچنین قاضی در پاسخ به ادعای برخی از وکلای اولیای دم جانباختگان که معتقد بودند تنها کیفرخواست را قرائت کرده‌اند و موفق به مطالعه مجلدات پرونده نشده‌اند، گفت: دادگاه در جریان دو دوره ۱۰ روزه به شکات و وکلای آن‌ها وقت داد تا ایرادات خود به نواقص پرونده را اعلام کنند و در موارد دیگر نیز به وکلای جانباختگان ابلاغ شد که برای مطالعه پرونده به شعبه دادگاه مراجعه نمایند که اگر این کار را نکرده‌اند نمی‌توان این امر را ناشی از کوتاهی دادگاه دانست.

بیشتر بخوانید: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی در اختیار وکلا قرار گرفته است

در این جلسه‌ی دادگاه، اظهارات و شکایت شکات و وکلای آن‌ها به مدت بیش از دو ساعت از سوی قاضی استماع شد. در این پرونده، شکات دارای ۱۹ وکیل هستند و متهمان نیز ۵ وکیل دارند.

در پایان، قاضی اعلام کرد زمان جلسه بعدی دادگاه متعاقباً اعلام خواهد شد.

منبع: میزان

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا