اخبار بین المللی

حمایت اروپا از کمک‌های مالی به شرکت‌های هواپیمایی

وکلاپرس- دیوان دادگستری اروپا با صدور رایی کمک‌های مالی کشورهای عضو اتحادیه اروپا به شرکت‌های هواپیمایی را در شرایط همه گیری کرونا را ضروری دانست.

به گزارش وکلا پرس به نقل از یورونیوز، دیوان دادگستری اروپا(ECJ) هفته گذشته علیه «رایان ایر» رای داد و با صدور حکمی تاکید کرد که حمایت کشورهای اروپایی از رقبای این شرکت‌ هواپیمایی در دوران همه‌گیری کرونا غیرقانونی نبوده است.

کمک های مالی؛ نقض قوانین اتحادیه

پیش از این شرکت هواپیمایی رایان ایر ایرلند مدعی شده بود که کمک‌های مالی کشورهای عضو اتحادیه اروپا به شرکت‌های هواپیمایی پرچمدار ناقض قوانین این اتحادیه است.

بیشتر بخوانید: وکیل ترامپ کرونا گرفت

در حکم دیوان دادگستری اروپا آمده است که تضمین وام ۶۰۰ میلیون یورویی دولت فنلاند برای حمایت از شرکت «فین ایر» در شرایطی که نجات این شرکت از بحران تاثیر قابل توجهی بر مقابله با تشدید مشکلات اقتصادی فنلاند داشته، ضروری بوده است.

کمک های دولتی؛ خدشه دار شدن فضای رقابتی

تا پیش از رخداد رکود حاصل از شیوع ویروس کرونا، اتحادیه اروپا از اعطای بیشتر کمک‌های دولتی به دلیل خدشه‌دار کردن فضای رقابتی شرکت‌ها مانعت به عمل می‌آورد ولی پس از همه‌گیری کرونا مواجهه با چنین کمک‌هایی از سوی بروکسل با تسامح بیشتری صورت می‌گیرد.

تعویق آزاد سازی صنعت حمل و نقل هوایی

در مقابل، رایان ایر صدور این حکم را به عقب راندن ۳۰ ساله روند آزادسازی در صنعت حمل و نقل هوایی تعبیر کرد و گفت که صدور مجوز به کشورهایی همچون فنلاند، دانمارک و سوئد برای اعطای کمک مالی به شرکت‌هایی که پرچم ملی این کشورها را بر روی هواپیماهای خود نصب کرده‌اند، در واقع حمایت از شرکت‌های ناکارآمد در برابر رقبای قدرتمند با اتکا به حربه ملیت است.

بیشتر بخوانید: بررسی حقوقی کمک مالی کانون‌های وکلا در حوادث طبیعی

این شرکت ایرلندی از دیوان دادگستری اروپا درخواست تا با تجدیدنظر در حکم خود پرداخت این یارانه‌های ناعادلانه را به نفع رقابت، مصرف کنندگان و بازار واحد اروپا لغو کند.

کاهش شدید ترافیک هوایی

مطابق گزارش سازمان اروپایی ایمنی ناوبری هوایی، ترافیک هوایی میان کشورهای اروپایی طی سال گذشته ۵۴ درصد کاهش یافته و این ترافیک میان کشورهای اروپایی و سایر کشورهای جهان نیز ۵۹ درصد افت کرده است. این امر منجر به تحمیل خسارت ۲۲.۲ میلیارد دلاری به شرکت‌های هواپیمایی اروپایی و کاهش درآمد ۳۳.۶ میلیارد یورویی فرودگاه‌های این کشورها شده است.

بیشتر بخوانید: جریمه نخست وزیر نروژ به دلیل نقض مقررات کرونایی

افزون بر حمایت فنلاند، دانمارک و سوئد از شرکت‌های هواپیمایی خود دولت‌های اروپایی دیگر همچون فرانسه، آلمان و ایتالیا نیز از شرکت‌های ایرفرانس (۱۰.۶میلیارد یورو)، لوفت‌هانزا (۱۱ میلیارد یورو) و آلیتالیا (۳.۵ میلیارد یورو) حمایت کردند.

منبع: یورونیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا