اخبار صنفیویژه

جعفر کوشا: متاسفانه اساتید و بزرگان حقوق ساکت هستند / تلاش کنیم یک‌سری نخبه وارد مجلس شوند

وکلاپرس ـ جعفر کوشا در نشست رؤسای کانون‌های وکلا ضمن انتقاد از سکوت اساتید حقوقی، بر فرستادن متخصصان حقوقی به مجلس شورای اسلامی تأکید کرد.

به گزارش وکلاپرس، جلسه روسای کانون‌های وکلای دادگستری ایران روز پنجشنبه اول تیر ماه ۱۴۰۲ با موضوع بررسی لوایح و طرح‌های مورد بررسی در مجلس شورای اسلامی در محل کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار شد.

دکتر جعفر کوشا، رئیس اسکودا در ابتدای این جلسه ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر و فرارسیدن هفته قوه قضائیه، گفت: در ابتدا لازم می‌دانم فرارسیدن سالروز شهادت دکتر بهشتی را تسلیت عرض کنم. فقدان ایشان را به‌طور قطع باید یک ضایعه بزرگ ملی دانست. واقعیت این است که تفکر شهید بهشتی و ژرف‌نگری ایشان، باعث شد مورد توجه حضرت امام خمینی(ره) قرار بگیرند اما اشراف آقای بهشتی بر مسائل علمی و عملی باعث شد دشمنان زیادی پیدا کنند.

شهید بهشتی به‌دنبال تحول‌خواهی و اثرگذاری مثبت در ساختار قضایی بودند

کوشا ادامه داد: اینکه گفته می‌شود شهید بهشتی مظلوم بودند به این علت بود که ایشان به دلیل علم و عملشان دشمنان زیادی پیدا کردند و مورد هجمه‌های متعدد قرار گرفتند. ایشان در آن زمان به‌دنبال تحول‌خواهی و اثرگذاری مثبت در ساختار قضایی بودند ولی متاسفانه، دشمن ایشان را خیلی زود از ما گرفت. تشکیل پلیس قضایی به نوعی نگاه ایشان به جایگاه ضابطین را نشان می‌داد و حالا در شرایط کنونی می‌فهمیم که تا چه حد نگاه ایشان مهم بود. فضیلت دیگر مرحوم بهشتی شجاعت و اهل مناظره بودن ایشان بود. اصولاً انسان‌هایی که نگاه، تفکر و همچنین میزان علم و آگاهی‌شان در سطح بالایی قرار دارد و نگرش چندوجهی دارند، از مناظره ترس ندارند و این یکی از توانمندی‌های ایشان بود.

وی با تاکید بر اهمیت اصلاح فرهنگ عمومی تصریح کرد: در قرآن بارها بر خواندن (اقرَأ) تاکید شده است و این موضوع را باید صراحتاً یک بحث فرهنگی دانست و به همین دلیل اگر مردم از حیث فرهنگی اصلاح و تقویت شوند، بسیاری از مسائل و مشکلات حل و فصل خواهد شد. به یاد داریم دکتر بهشتی مناظره‌ای با احسان طبری، عضو کمیته مرکزی حزب توده داشتند. طبری در آن جلسه پیامبر اسلام(ص) را با نام کوچک مورد خطاب قرار داد و مجری مناظره به همین دلیل به او تاخت، اما مرحوم بهشتی مجری برنامه را متوقف کرد؛ چراکه بهشتی با افراط‌گرایی مخالف بود و این دیدگاه ایشان یک ارزش مهم به حساب می‌آمد.

باید تلاش کنیم یک‌سری نخبه وارد مجلس شوند

رئیس اسکودا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تصویب لوایح و طرح‌های مختلف در مجلس شورای اسلامی درباره کانون‌های وکلای دادگستری که بعضا استقلال نهاد وکالت را مورد خدشه قرار داده است، گفت: واقعیت این است که ما در نهاد وکالت باید تلاش کنیم یکسری نخبه وارد مجلس شوند تا تصمیم‌گیری درستی درباره کانون‌های وکلا به عنوان مدافعان حقوق عامه اتخاذ شود.

دکتر کوشا افزود: متاسفانه امروز شاهد وضع قوانینی از سوی مجلس هستیم که مشکلات عدیده‌ای را به وجود آورده است. اگر نمایندگان، قوانینی را وضع کنند که با جامعه مغایرت داشته باشد، بدون شک مردم از آن سرپیچی و از اجرای آن پیروی نخواهند کرد. آقایان تصویب می‌کنند و می‌نویسند که ماهواره جرم است اما مردم به آن توجه نمی‌کنند و همه از ماهواره استفاده می‌کنند و این یعنی فرار از قانون.

متاسفانه اساتید و بزرگان حقوق ساکت هستند

وی افزود: متاسفانه در مجلس شورای اسلامی ما با طرح‌های گوناگون روبرو هستیم اما واقعاً نمی‌دانم چرا قوه مقننه در این دوره، مشکلات مردم را به خوبی متوجه نشده‌ است. بحث این است که چرا طرح‌ها و لوایح متعددی به مجلس می‌رود؟ همین حالا حدود ۶۰۰ طرح در نوبت بررسی است. از زمانی که این مجلس روی کار آمد، نگاهش را به نهاد وکالت معطوف کرد و علیه آن کمپین به راه انداختند، تا جایی که متاسفانه اقتصاددانان وارد مباحث مربوط به نهاد وکالت شدند و این یعنی اقدام غیرتخصصی. این در حالیست که متاسفانه اساتید و بزرگان حقوق هم ساکت هستند و به همین دلیل اقتصاددانان کفیل ما شدند. به عنوان مثال در برنامه سوم توسعه شاهد تولد مرکز وکلای قوه قضائیه بودیم و حالا هم در برنامه هفتم توسعه به گونه دیگری به نهاد وکالت پرداخته‌اند که این مسئله نشان می‌دهد قرار است گام به گام استقلال نهاد وکالت را مورد هجمه قرار دهند.

بیشتر بخوانید:

این عضو هیأت علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به نمایان شدن خروجی پلکانی طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار گفت: در سال ۱۴۰۱ با اجرای این قانون، هفت هزار نفر وارد نهاد وکالت شدند و بدون شک در آینده نه‌چندان دور مشکلات و خروجی منفی آن نمایان خواهد شد. امروز آقایانی که در مورد سپردن جان، مال و ناموس مردم به وکلایی که با کمترین درصد و ذیل قانون تسهیل وارد نهاد وکالت شدند، انتقاد می‌کنند باید متوجه باشند که ما از قبل نسبت به این مسائل هشدار داده بودیم. سوال ما از این حضرات این است که تا حالا کجا بودید که در این مورد سخن نگفتید؟ به موازات این روند، حال بحث تحقیق و تفحص مطرح شده که هدف آن گسترش نظارت از سوی قوه قضائیه بر نهاد وکالت است.

بیشتر بخوانید:

رئیس اسکودا در ادامه با طرح این سوال که هدف از توسعه نظارت قوه قضائیه بر نهاد وکالت چیست و آیا گسترش و تعمیق این نظارت به نفع موکل است؟ گفت: بحث این است که آیا اعمال فشار بر وکیل به صلاح موکل خواهد بود و این باعث افزایش فعالیت وکلا خواهد شد؟ تاکید بر افزایش نظارت بر وکلا در برنامه هفتم توسعه این شائبه را مطرح می‌کند که آیا این حجم و گستره از نظارت بر نهاد وکالت کافی نیست؟ مگر تاکنون نظارت صورت نمی‌گرفته یا اینکه نظارت کم بوده است؟ بحث ما این است کسانی که در مورد نهاد وکالت بندهایی را در برنامه هفتم توسعه گنجانده‌اند، عملاً هیچ شناخت درستی از ساختارهای نهاد وکالت نداشته و ندارند و این صرفاً به صنف ما ضربه خواهد زد.

در ادامه این جلسه نیز روسای کانون‌های وکلای دادگستری‌های سراسر کشور به بحث و تبادل نظر درباره لوایح و طرح‌های مورد بررسی در مجلس شورای اسلامی پرداختند.

از جمله مباحثی که در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت پیش‌نویس برنامه هفتم توسعه، طرح تحقیق و تفحص از کانون وکلای دادگستری و طرح اصلاح قانون استفاده بعضی از دستگاه‌ها از نماینده حقوقی در مراجع قضایی مصوب ۱۳۷۴ بود.

‫۳ دیدگاه ها

  1. هجمه ای که به سوی اسکودا وارد می آید موجب سکوت است و فقط عده انگشت شماری همچون دکتر کوشا زیر فشار های گوناگون ندای وظیفه سر می‌دهند که موجب افتخار می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا