اخبار بین المللی

جزئیات پرونده نازنین زاغری از زبان وکیلش

وکلاپرس- وکیل نازنین زاغری از آزادی وی پس از تحمل ۵ سال حبس و تعیین وقت برای ادامه رسیدگی به پرونده دوم وی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران خبر داد.

به گزارش وکلاپرس به نقل از اسکان نیوز، روز گذشته (۱۷ اسفند) حجت کرمانی، وکیل نازنین زاغری، از آزادی وی خبر داد و گفت: با پایان ۵ سال مجازات حبس خانم زاغری، امروز آزادی وی به زندان اوین ابلاغ و پابند الکترونیک او نیز باز شد.

وی ادامه داد: هرچند بر اساس عفو اسفند ۹۸ مقام رهبری، نازنین زاغری مشمول عفو شده بود اما با عدم اعمال عفو، او در یک سال گذشته با پابند الکترونیک و خارج از زندان سال پایانی مجازات خود را سپری کرد.

کرمانی هم چنین از تعیین وقت برای ادامه رسیدگی به پرونده دوم زاغری خبر داد و گفت: وقت رسیدگی برای ٢۴ اسفند ماه جاری از سوی شعبه ١۵ دادگاه انقلاب تهران جهت اخذ آخرین دفاع تعیین و به من ابلاغ شده است.

این وکیل دادگستری درخصوص جزئیات پرونده نازنین زاغری گفت: در این پرونده زاغری متهم به «فعالیت تبلیغی علیه نظام» از طریق شرکت در تجمع مقابل سفارت ایران در لندن در سال ۱۳۸۸ و مصاحبه با شبکه بی ‌بی ‌سی فارسی در همان زمان است.

وی ضمن ابراز امیدواری و با توجه به رسیدگی سابق گفت: امیدوارم این پرونده در همین مرحله مختومه گردد.

بیشتر بخوانید:

گفتنی است زاغری تبعه ایرانی – انگلیسی است که ۱۵ فروردین سال ۱۳۹۵ توسط نیروهای سازمان اطلاعات سپاه کرمان در فرودگاه امام خمینی(ره) دستگیر و به کرمان منتقل شد.

سپاه ثارالله کرمان ۲۶ خرداد سال ۹۵ طی اطلاعیه‌ای از این دستگیری به عنوان «یکی از سرشبکه‌های اصلی وابسته به بیگانگان که مأموریت‌های مختلفی در راستای تحقق اهداف شوم دشمنان نظام» انجام داده بود، یاد کرد و در این باره توضیح داد: «وی با عضویت در شرکت‌ها و مؤسسات بیگانه در طراحی و اجرای پروژه‌های رسانه‌ای و سایبری با موضوع براندازی نرم نظام مقدس جمهوری اسلامی مشارکت داشته است. نامبرده یکی از سرشبکه‌های اصلی مؤسسات معاند بوده که تحت هدایت و حمایت سرویس‌های رسانه‌ای و جاسوسی دولت‌های بیگانه فعالیت‌های مجرمانه خود را طی سالیان گذشته انجام داده است.»

پرونده زاغری برای ادامه رسیدگی‌ها به دادستانی تهران انتقال یافت و پس از انجام تحقیقات با صدور کیفرخواست به دادگاه انقلاب ارسال شد و شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، زاغری را به پنج سال حبس محکوم کرد که این محکومیت در دادگاه تجدیدنظر تأیید شد.

۲۵ مهر سال ۹۶ عباس جعفری دولت آبادی دادستان وقت تهران در خصوص نازنین زاغری گفته بود: شوهر وی تبعه انگلیس و خود وی نیز دارای تابعیت مضاعف از انگلیس بوده و در سیستم آن کشور فعالیت می‌کرده است. وی مسئول آموزش خبرنگاری آنلاین بی بی سی فارسی بوده که با هدف جذب و آموزش افرادی برای فعالیت تبلیغی علیه ایران اقدام کرده است. چگونگی استفاده از ایمیل‌ مستعار، پسوردهای پیچیده و طولانی، ذخیره سازی پسوردها و استفاده از نرم‌افزارهای رمزنگاری مطالب و اطلاعات، از جمله مواردی است که در این آموزش‌ها لحاظ می‌شده است و اساتید این دوره، افرادی همچون مهدی یحیی‌نژاد (مدیر سایت بالاترین)، اردوان روزبه (رادیو کوچه) و محمود عنایت (مدیر گروه اسمال مدیا) هستند.

جعفری دولت‌آبادی ارسال نامه از سوی دیوید کامرون نخست وزیر سابق انگلیس برای نازنین زاغری را موید ارتباط وی با دولت انگلیس و اهمیت این متهم برای آن کشور دانست.

خرداد سال ۹۷، مسئولان قضایی از مفتوح بودن بخش دوم پرونده زاغری خبر دادند.

موضوع تبادل نازنین زاغری هم در رسانه ها مطرح شده بود که غلامحسین اسماعیلی رئیس کل وقت دادگستری استان تهران دی سال ۹۶ گفت: ادعاهای مطرح‌شده در خصوص تبادل این متهم مورد تأیید مراجع قضایی نیست.

نازنین زاغری اواخر اسفند سال ۹۸ به دنبال بخشنامه رئیس قوه قضائیه برای اعطای مرخصی به زندانیان، به مرخصی آمد.

منبع: امتداد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا