گفت و گو

جزئیات آخرین جلسه رسیدگی به پرونده کیفری وکیل فرشته تابانیان

وکلاپرس- وکیل فرشته تابانیان ضمن تشریح جزئیات آخرین جلسه رسیدگی به پرونده اش گفت: استدلال قاضی برمبنای توییت‌ها و مطالب اینستاگرام من بود.

به گزارش وکلاپرس، وکیل فرشته تابانیان (از وکلای مرکز وکلای قوه قضائیه) که وکالت تعدادی از متهمان اعتراضات آبان ۹۸ و ماجرای نیزار ماهشهر و اعتراضات سال ۱۴۰۱ را به عهده داشته است، دی ماه سال گذشته به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به سه ماه حبس تعزیری محکوم شد.

بیشتر بخوانید:

لازم به ذکر است شانزدهم خردادماه نیز جلسه رسیدگی به اتهام انتسابی نشر اکاذیب وی در شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری دو اهواز برگزار شد. او در گفتگو با خبرنگار وکلاپرس درخصوص جزئیات این پرونده گفت: در اواخر مهرماه ۱۴۰۱ پرونده‌ای در شعبه سیزده بازپرسی اهواز علیه من و وکیل فرزانه زیلابی تشکیل شد و در بهمن ماه برای ما ابلاغیه آمد که به عنوان متهم برای ادای توضیحات حاضر شویم.

از اتهامات تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری، اجتماع و تبانی و عضویت در گروه‌های معاند تبرئه شدم

او در پاسخ به اتهامات وارد شده گفت: ما به اتهام تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری، اجتماع و تبانی، عضویت در گروه‌های معاند و نشر اکاذیب تفهیم اتهام شدیم. پرونده برای اتهام‌های تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری، اجتماع و تبانی و عضویت در گروه‌های معاند به شعبه چهارم دادگاه انقلاب اهواز ارجاع شد. در این پرونده من از کلیه اتهامات تبرئه شدم ولی وکیل فرزانه زیلابی به ۱۸ ماه حبس محکوم شد.

تابانیان افزود: درنهایت پرونده به اتهام نشر اکاذیب به شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری دو اهواز ارجاع شد اما شعبه مذکور در جلسه شانزدهم خرداد قاضی نداشت و پرونده برای رسیدگی به رییس مجتمع داده شد که ما لایحه دادیم.

در جلسه نخست شعبه ۱۱۳ به پوشش من ایراد گرفته شد

این وکیل دادگستری درخصوص نحوه برخورد قاصی رسیدگی‌کننده مدعی شد: متاسفانه قاضی رسیدگی کننده در شعبه چهارم رفتار مناسبی نداشت و از همان لحظه ورود با صدای بلند از من به دلیل توییت‌هایم انتقاد کرد. البته بعد از مدتی آرام برخورد کرد. در جلسه نخست شعبه ۱۱۳ نیز ابتدا به پوشش من ایراد گرفته شد و در صورتجلسه ذکر شد که متهم فرشته تابانیان پوشش نامناسب داشته است. البته من این موضوع را در قالب توییت منتشر کردم. در جلسه دوم هم قاضی مذکور حضور نداشت که درمورد نحوه برخورد اظهار نظر کنم.

استدلال قاضی برمبنای توییت‌ها و مطالب اینستاگرام من بود

تابانیان درخصوص استدلال‌های قاضی رسیدگی کننده گفت: در شعبه چهارم استدلال قاضی برمبنای توییت‌ها و مطالب اینستاگرام من بود. همچنین ایشان و ضابطین محترم روی این موضوع مانور داده بودند که چرا مطالب من توسط خبرگزاری بی‌بی‌سی و هرانا کار شده است و اینگونه طرح مسئله کردند که من با آنها همکاری میکرده ام.

بیشتر بخوانید:

او با اشاره به دفاعیاتش گفت: من در دفاع اعلام کردم که فقط با رسانه امتداد مصاحبه داشته ام و آنها مطالب را از سایت، توییتر و صفحه اینستاگرام برداشته‌اند در دادنامه نیز به این موضوع اشاره و درنهایت پذیرفته شد و رای بر برائت من صادر شد. لازم به ذکر است در مورد اتهام نشر اکاذیب هم عینا همان مطالب را به عنوان نشر اکاذیب ذکر کردند.

مرکز وکلای خوزستان هیچ حمایتی از من نکرد

این وکیل دادگستری در پاسخ به میزان حمایت های صورت گرفته توسط کانون وکلا و مرکز وکلا گفت: این دو نهاد در این مورد هیچ پیگیری نکردند. اردیبهشت ماه امسال رییس مرکز وکلای خوزستان با من تماس گرفت و صرفا وضعیت پرونده‌هایم را جویا شد و دیگر هیچ حمایتی از من صورت نگرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا