اخبار قوه قضاییه

ثبت بیش از ۲ میلیون قرارداد الکترونیک وکالت در سال ۱۴۰۱/ رشد ۴۳.۵درصدی صدور گواهی عدم سوءپیشینه به صورت تمام الکترونیک

وکلاپرس- رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در همایش ۲ روزه معاونان فناوری دادگستری‌های کشور در بیان گزارشی از سامانه های هوشمند قوه قضاییه از ثبت بیش از ۲ میلیون قرارداد الکترونیک وکالت در سال گذشته سخن گفت.

به گزارش وکلاپرس به نقل میزان محمد کاظمی فرد رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با بیان اینکه سامانه هوشمند استعلامات قضایی در حال حاضر ۳۰ استعلام بر خط را در اختیار قضات قرارداده است، اظهارکرد: در سال ۱۴۰۱ بیش از یک میلیون و ۷۳۵ هزار استعلام برخط در سامانه هوشمند استعلامات قضایی توسط قضات صورت گرفته است و استفاده از این سامانه موچب تسریع در فرایند‌های قضایی شده است، زیرا این فرایند‌ها در گذشته موجب اتلاف وقت می‌شد، اما امروز در کسری از ثانیه انجام می‌شوند.

دسترسی قضات به ۳۰ استعلام

وی با تاکید براینکه در تا همین چند سال پیش استعلامات به صورت دستی صورت می‌گرفت و چالش‌های فراوانی را ایجاد می‌کرد، گفت: بهره گیری از فناوری‌های نو موجب تسریع فرایند‌ها شده است و در حال حاضر سامانه‌های استعلامای متفاوتی در اختیار قضات قراردارد که سامانه استعلام قضایی قضات یکی از آن‌ها است و این سامانه با دسترسی قضات به ۳۰ استعلام، نقش مهمی در فرایند امور قضایی ایفا می‌کند.

بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰هزار قرارداد الکترونیک وکالت به ثبت رسیده

رئیس مرکز آمار وفناوری اطلاعات قوه قضاییه در ادامه یکی از اقدامات مهم در مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه را سامانه تنظیم قرارداد‌های وکالت عنوان کرد و گفت: براساس قانون قوه قضاییه مکلف شده سامانه قرارداد الکترونیک را برای تنظیم الکترونیک قرارداد بین وکیل و موکل راه‌اندازی کن دکه از زمان راه اندازی این سامانه تمام افراد فعال اعم از مشاوران و وکلای عضو مراکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده و کانون‌های وکلای دادگستری موظفند قرارداد‌های مالی خود با موکل را در این سامانه ثبت و تنظیم کنند و شناسه یکتای صادرشده هر قرارداد توسط سامانه قرارداد الکترونیک مبنای شناسایی وکیل در سامانه خدمات قضایی به منظور استخراج اطلاعات مالی مندرج در قرارداد و ابطال تمبر مالیاتی است.

بیشتر بخوانید:

محمد کاظمی فرد در ادامه با بیان اینکه استفاده از این سامانه برای وکلا اجباری شده است در خصوص خدماتی که در این سامانه ارائه می‌شود، بیان کرد: سامانه به صورت توامان در برگیرنده وکالت‌نامه و قرارداد مالی بوده و مستند کاغذی در مراجع قضایی قابل پذیرش نیست و پایه انعقاد قرارداد الکترونیک وکالت براساس تصریح ماده ۹ آیین‌نامه نحوه استفاده از سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی ثبت نام وکیل و موکل در ثنا است.

رئیس مرکز آمار وفناوری اطلاعات قوه قضاییه همچنین با بیان اینکه در سال گذشته بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰هزار قرارداد الکترونیک وکالت به ثبت رسیده است، گفت: البته این به معنای ورودی این تعداد پرونده به قوه قضاییه نیست و امکان دارد در برخی از موارد صلح و سازش اتفاق افتد.

دفاتر خدمات الکترونیک قضایی باید مشکلات قوه قضاییه را حل کنند

کاظمی فرد در ادامه این همایش دفاتر خدمات الکترونیک قضایی را مورد توجه قرارداد و گفت: دفاتر خدمات الکترونیک قضایی باید مشکلات قوه قضاییه را حل کنند و یکی از مشکلات مهم قوه قضاییه حجم ورودی پرونده‌ها است که دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در این زمینه نقش سازنده‌ای ایفا می‌کنند و می‌توانند با استفاده از صلح و سازش و مشاوره‌های حقوقی از ورود پرونده‌های جدید به قوه قضاییه جلوگیری کنند.

اهمیت سامانه سجل محکومیت‌های مالی در معاملات مردم

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در ادامه با بیان اینکه ایجاد سامانه سجل محکومیت‌های مالی یکی از اقدامات مهم در راستای خدمت به مردم است، افزود: در این سامانه «محکومیت‌های مالی و عدم محکومیت‌های مالی» با اجازه طرف معامله قابل مشاهده است با این روش که زمانی که وارد این سامانه می‌شوید از شما کد ملی و شماره تلفن همراه طرف معامله را می‌خواهد و سپس یک پیامک به آن فرد ارسال می‌شود که کد آن پیامک باید در اختیار شما قرار داده شود.

وی افزود: بعد از وارد کردن کد و مراحل بعدی مشخص می‌شود که فرد دارای محکومیت‌های مالی است یا خیرو مطمئناً فردی که محکومیت مالی نداشته باشد کد را به سادگی در اختیار شما قرار خواهد داد. ضمن اینکه در این استعلام فقط مشخص می‌شود که فرد محکومیت دارد یا خیر و دسترسی به اطلاعات مالی فرد مقابل امکان پذیر نیست و این کار با رعایت حریم خصوصی افراد و در فضایی امن انجام می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

کاظمی‌فرد با بیان اینکه این امکان در اختیار بانک مرکزی نیز قرار داده شده است، گفت: این اقدام در راستای قانون بند پ ماده ۱۱۶ قانون برنامه ششم توسعه ایجاد شده است تا در راستای شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی و ایجاد زمینه اعتبار سنجی، امکان استعلام برخط از محکومیت‌های مالی اشخاص از این سامانه فراهم شود، افزود: در سال گذشته بیش از یک میلیون استعلام توسط بانک مرکزی در راستای قانون با هدف شفاف‌سازی سازی و اعتبار سنجی صورت گرفته است.

بررسی ادعای اعسار توسط سامانه هوشمند قضات

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با بیان اینکه در ابزار دستیار هوشمند قاضی جهت بررسی ادعای اعسار ابزاری در اختیار قضات قرار گرفته است تا اموال فرد مدعی اعسار مورد بررسی قرار گیرد، گفت: بر اساس این داده‌ها قاضی ادعای فرد مبنی بر معسر بودن را بررسی می‌کند و اموال فرد از جمله «حساب بانکی، بورس، ماشین و …» توسط این ابزار که از سال گذشته در اختیار قضات قرار گرفته مورد بررسی قرار می‌گیرد و بیش از ۱۵۴ هزارمدعی معسر مورد بررسی قرار گرفته است.

محمد کاظمی‌فرد ادامه داد: پیش از این ادعای اعسار به صورت دستی و سنتی صورت می‌گرفت و گاه با چالش‌هایی مواجه بود، اما از سال گذشته این کار به صورت کاملا هوشمند در اختیار قضات قرار گرفته است.

تشکیل پرونده شخصیت برای متهمان خاص

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در ادامه گفت: پرونده شخصیت متهم در خصوص متهمان به ارتکاب جرایم دارای مجازات قانونی سلب حیات، قطع عضو و حبس ابد، متهمان به ارتکاب جرایم تعزیری درجه ۴ و بالاتر، متهمان به ارتکاب جنایات عمدی و همچنین اطفال و نوجوانان متهم به ارتکاب جرایم تعزیری درجه ۶ و بالاتر تشکیل می‌شود و پرونده شخصیت متهم در مرحله تحقیقات مقدماتی توسط واحد مددکاری اجتماعی حداکثر ظرف ۲۰ روز و در پرونده‌های زندانی دار حداکثر ظرف ۱۰ روز تشکیل و در سامانه درج می‌شود.

محمد کاظمی فرد بابیان اینکه هدف از تشکیل پرونده شخصیت آن است که تصمیم مناسب قضایی در کنار پرونده قضایی متهم صادر شود، افزود: قضات نیز با در نظر گرفتن پرونده شخصیت متهم که پرونده اصلی پیوست است اقدام به اتخاذ تصمیم در مراحل مختلف مانند «قرار‌های ترک تعقیب، تعلیق تعقیب، بایگانی کردن پرونده، ارجاع به میانجیگری» می‌کنند، زیرا قرار‌های تامین کیفری و نظارت قضایی مطابق با قانون با داشتن اطلاعات جامع، کامل و شناخت ابعاد شخصیتی، وضعیت فردی، خانوادگی و اجتماعی متهم به ویژه نوجوانان در فرآیند دادرسی بسیار مهم است.

دادرسی کیفری باید متناسب با «سابقه، وضعیت روحی و جسمی، سن، شغل، شخصیت و حیثیت» متهم متناسب باشد

وی افزود: دادرسی کیفری باید متناسب با «سابقه، وضعیت روحی و جسمی، سن، شغل، شخصیت و حیثیت» متهم متناسب باشد؛ زیرا صدور حکم و تعیین نوع مجازات به خصوص تعیین مجازات و اقدامات تامینی و تربیتی متناسب برای اطفال و نوجوانان، با استفاده از مقررات تخفیف مجازات، همچنین اعمال و متناسب سازی مجازات جایگزین حبس و استفاده از نهاد‌های ارفاقی مانند تعویق صدور حکم، تعلیق اجرای مجازات، صدور حکم آزادی مشروط نظام نیمه آزادی انجام ومی شود.

بیشتر بخوانید:

به طور میانگین گواهی عدم سوء پیشینه در یک روز صادر می‌شود

محمد کاظمی فرد در ادامه در خصوص صدور گواهی عدم سوپیشینه، گفت:در حال حاضر این روند بسیار کوتاه شده است و به طور میانگین گواهی عدم سوء پیشینه در یک روز صادر می‌شود. البته این موضوع به صورت میانگین است و بستگی به شرایط فرد و زمان درخواست فرد دارد به عنوان مثال در برخی موارد که البته تعدادشان هم زیاد است شاهد صدور گواهی عدم پیشینه در ۳ تا ۴ ساعت بودیم.

رشد ۴۳.۵درصدی صدور گواهی عدم سوءپیشینه به صورت تمام الکترونیک

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با بیان اینکه در سال گذشته ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار گواهی عدم سوء پیشینه صادر شده است، گفت: از این تعداد ۸۴۷ هزار گواهی به صورت خودکاربری بوده است و نسبت به سال ۱۴۰۰ که ۵۸۹ هزار گواهی عدم سوءپیشینه به صورت تمام الکترونیک صادر شده، ۴۳.۵درصد رشد داشته است، افزود: این یعنی فرد در یک فرایند کاملا غیرحضوری و از منزل یا محل کار خود و بدون مراجعه به جایی تمام فرایند‌ها را به صورت کاملاً غیرحضوری انجام داده و در یک بازه زمانی بسیار کوتاه و به طور میانگین یک روز کاری گواهی عدم سوء پیشینه خود را به صورت الکترونیک دریافت کرده است.

منبع: میزان

‫۵ دیدگاه ها

  1. خیلی خوبه دیگه نمی تونه الکی اعسار بده کسی، ولی خوب بازم راه فرار بازه…. اون بحث شهود را پس بردارید… شهود دروغین نیان بگن معسره….

  2. یه استعلام هم بذارید برا مردم، اسم قاضی را بزنن و میزان حقوق دریافتی اش مشخص بشه…. والا دیگه چطور وکلا باید هر یه قراردادشونو کل دادگستری و قصات بفهمن چقدر پول گرفته

  3. یه خبرم گوگل زده بود یه دزدی رو گرفته بودن گفته بود برا تامین پول پیش خونم نیاز به دزدی داشتم، اگر مشکلات از ریشه حل شوند، متهمان و مجرمان کم می شوند هی نیاز نیست هر روز یه قانون بیاد، فکری برای مسکن تیلیاردی و اجاره های میلیاردی بکنید،مردم خستن

  4. محکومیتهای مالی یک شخص به دیگران و طرف معامله چه مربوط است، فرضا طرف چون مبلغ چکی بدهکار است حق فروش خانه اش را ندارد، این استدلالها را از کجا می آورید، حریم شخصی برای مردم باقی نگذاشته اید با این کارهایتان

  5. وا!!!!دفتر خدمات الکترونیک چه ربطی به صلح و سازش داره، فقط برای ثبت هست نه تخصص سازش دارند نه چیزی همون شوراها را مثلا برای سازش گذاشتین بسه فقط کار را زیاد می کنن یه مشت بیسواد نشستن تو شورا مردمو بیچاره می کنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا