اخبار

توضیح وکیل دادگستری و همسر صدیقه وسمقی از وضعیت بینایی و سلامتی وی در زندان اوین

وکلاپرس _ وکیل مدافع و همسر دکتر صدیقه وسمقی ( اسلام‌پژوه و محقق ) که به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام در زندان است، ضمن اطلاع از اینکه وسمقی در زندان دچار بیماری قلبی شده است، با ذکر توضیحاتی از وضعیت نامناسب جسمانی و خطر سلامتی وی گفتند.

به گزارش وکلاپرس به نقل از رویداد۲۴، وکیل مدافع صدیقه وسمقی ضمن تاکید بر اینکه به دلیل مشکل عدم تحمل حبس، درخواست آزادی مشروط دادیم، درباره اتهامات موکلش گفت: او به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به چهار ماه حبس و به دلیل عدم رعایت حجاب شرعی به یک میلیون جزای نقدی محکوم شد و همان زمان ما تسلیم به رای زدیم و میزان حبس شد ٩۶ روز.

محمد ابراهیم‌زاده ( همسر صدیقه وسمقی ) درباره سلامتی این اسلام‌پژوه و محقق که به اتهام تبلیغ علیه نظام به حبس محکوم شده است، توضیح داد.

صدیقه وسمقی در اثر یک بیماری ژنتیک، بینایی خود را به طور کامل از دست داده است

به گفته ابراهیم زاده، خانم وسمقی در اثر یک بیماری ژنتیک بینایی خود را اخیرا به طور کامل از دست داده و این موضوع در آزمایش‌هایی که ۲۷ فروردین ماه در انتقال ایشان از زندان به بیمارستان فارابی انجام شده، مورد تایید پزشک قرار گرفته است.

همسر صدیقه وسمقی اظهار کرد: روند از دست رفتن بینایی در خانم وسمقی در اثر یک بیماری ژنتیکی است. اینطور نبوده که ایشان به خاطر زندان بینایی را از دست داده باشد. او گفته نام این بیماری RP است، ژنتیکی است و خیلی از افراد در ایران به آن مبتلا هستند. در این بیماری روند کم‌بینایی به مرور افزایش پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید:

نتایج آزمایش‌ها و معاینات به پزشکی قانونی داده نشده است

ابراهیم‌زاده بیان کرد: اواخر فروردین‌ماه خانم وسمقی از زندان به بیمارستان فارابی منتقل شد. در این بیمارستان تخصصی چشم، در بخش‌های مختلف اعم از شبکیه، قرنیه، خشکی چشم و پلک مورد آزمایش قرار گرفت. این آزمایش‌ها حدود ۳ ساعت طول کشید و من هم حضور داشتم. نتایج آزمایش‌ها و معاینات هم در پرونده پزشکی ایشان در زندان نوشته شد و به بهداری زندان اوین تحویل داده شد. قرار بود نتیجه به پزشکی قانونی هم داده شود. تا دو سه روز پیش اما هنوز این نتایج به پزشکی قانونی داده نشده است.

وی علت انتقال خانم وسمقی به بیمارستان را توضیح داد و گفت: در زندان متوجه شدند ایشان نمی‌تواند راه برود و زمین می‌خورد. ایشان می‌گوید من فقط مزاحم دوستان بند هستم. نمی‌توانم غذای خودم را بیاورم یا ظرف‌هایم را بشورم. حتی برای سرویس بهداشتی هم به یک نفر احتیاج دارم.

در نتایج معاینات قید شده که ایشان تحمل حبس ندارد

همسر صدیقه وسمقی می‌گوید: ماموران زندان بعد از مشاهده این وضعیت ترتیب معاینات چشم را دادند.

ابراهیم‌زاده بیان کرد: در نتایج معاینات بیمارستان فارابی قید شده که ایشان تحمل حبس ندارد. این نتایج باید از طرف بهداری زندان به پزشکی قانونی ارسال می‌شد اما هنوز ارسال نشده است.

وی گفت: یک آزمایش در بیمارستان فارابی مانده بود که انجام بدهند و آن مربوط بود به میدان دید. پزشک ایشان گفته بود احتیاجی به اندازه‌گیری میدان دید ندارد، چون اصلاً دید ندارد.

ابراهیم‌زاده تصریح کرد: خانم وسمقی قبل از بازداشت، میدان دید داشت و این دید مرکزی در طول این مدت از دست رفته است، هر چند زندان در از دست رفتن این دید تاثیر نداشته است.

خانم وسمقی دچار بیماری قلبی شده است

ابراهیم‌زاده تاکید کرد: آنچه در زندان برای خانم وسمقی حادث شده، بیماری قلبی است.

وی ادامه داد: هفته نخست فروردین‌ماه خانم وسمقی به دلیل مشکل قلبی و سوزش قفسه سینه از بهداری زندان به بیمارستان طالقانی در ولنجک منتقل شده و در‌ آنجا با توصیه پزشک به مدت یک شب در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری شده است اما در نهایت گفتند مشکل قلبی و فشار خون خانم وسمقی با دارو قابل کنترل است.

بیشتر بخوانید:

ایشان قبل از حبس هیچ‌گونه مشکل قلبی نداشت

همسر صدیقه وسمقی گفت: بهداری زندان مدت‌ها با داروهای دم‌دستی سعی می‌کردند مشکل قلبی ایشان را رفع کنند اما در نهایت متقاعد شدند که مشکل جدیست و در نهایت ایشان به بیمارستان طالقانی منتقل شده.

او بیان کرد: ایشان قبل از حبس هیچ‌گونه مشکل قلبی نداشته است. امیدوارم این بیماری نباشد و‌ تنها ناشی از فشار زندان باشد.

وکیل صدیقه وسمقی: برای موکلم درخواست عدم‌تحمل حبس داده‌ایم

وکیل دادگستری محمود علیزاده طباطبایی که وکالت صدیقه وسمقی را بر عهده دارد به رویداد ۲۴ گفته است: به دلیل از دست‌ رفتن بینایی، درخواست عدم تحمل حبس برای ایشان کردیم. این درخواست با پزشک قانونی هم مطرح شده و گزارش مثبت داده‌اند و در حال حاضر این درخواست برای دادستان ارسال شده و اگر موافقت کند، ایشان به خاطر عدم تحمل حبس آزاد خواهند شد.

این وکیل دادگستری بیان کرد: حال او در زندان مناسب نیست. خانم صدیقه وسمقی علاوه بر از دست‌دادن بینایی با مشکل تپش قلب و فشار خون بسیار بالا مواجه است و در زندان هم امکان پرستاری از ایشان نیست چرا که درخواست پرستار هم کرده بودند ولی این درخواست اجرایی نشد.

بیشتر بخوانید:

به دلیل مشکل عدم تحمل حبس، درخواست آزادی مشروط دادیم

علیزاده طباطبایی تصریح کرد: صدیقه وسمقی به فعالیت تبلیغی علیه نظام احضار شد اما گفت تا دلیل این اتهام را نگویید، نمی‌آیم. برای بازداشت او ریختند در خانه‌اش؛ اقدامی که برای اتهام فعالیت علیه نظام بسیار غیرمنطقی بود.

این وکیل دادگستری تاکید کرد: او به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به چهار ماه حبس و به دلیل عدم رعایت حجاب شرعی به یک میلیون جزای نقدی محکوم شد. همان زمان ما تسلیم به رای زدیم و میزان حبس شد ٩۶ روز. الان به دلیل مشکل عدم تحمل حبس، درخواست آزادی مشروط دادیم.

علیزاده طباطبایی می‌گوید هفته پیش رو ایشان یا به دلیل آزادی مشروط یا به دلیل عدم تحمل حبس باید آزاد شوند. نگاه‌داری ایشان در زندان با این حال دیگر درست نیست.

منبع: رویداد۲۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا