اخبار

توضیحات وکیل پرتو برهانپور از اولین جلسه دادگاه نیلوفر حامدی

با توجه به صدور قرار غیرعلنی بودن از سوی دادگاه، از بیان جریان رسیدگی و جزئیات پرونده معذورم

وکلاپرس– وکیل پرتو برهانپور به عنوان یکی از وکلای مدافع نیلوفر حامدی خبرنگار روزنامه شرق جزئیاتی از اولین جلسه دادگاه موکلش را که امروز ۹ خرداد ماه  در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد، ارائه داده است.

به گزارش وکلاپرس به نقل از شرق

برگزاری جلسه دادگاه بدون ابلاغ کتبی

پرتو برهانپور،به آخرین وضعیت پرونده موکیل خود اشاره کرده و می‌گوید: «ما دوم خرداد از طریق سخنگوی قوه قضاییه متوجه شدیم که وقت رسیدگی خانم‌ حامدی برای نهم خرداد تعیین شده و تا این لحظه نیز هیچگونه ابلاغ کتبی‌ای دریافت نکرده‌ایم. این در حالی است که حتی اگر ابلاغ کتبی‌ هم در همان روزی که سخنگوی قوه قضاییه وقت رسیدگی را به رسانه‌های عمومی اعلام کرد، دریافت می‌کردیم، مقررات ماده ۳۴۳ قانون آیین دادرسی‌ کیفری (که مقرر میدارد حداقل فاصله بین روز ابلاغ تا روز جلسه رسیدگی باید یک هفته، بدون محاسبه روز ابلاغ و روز جلسه، باشد) رعایت نشده است. به دلیل همین ضیق وقت بود که ما نهایتا روز هفتم خرداد توانستیم موکلمان خانم نیلوفر حامدی را در زندان ملاقات کنیم.»

بیشتر بخوانید:

او درباره روحیه نیلوفر حامدی پس از ۲۵۰ روز بازداشت موقت، می‌گوید: «در همان ملاقات حضوری هم موکلم با روحیه بسیار قوی، مصرانه تاکید داشت که هیچ فعالیتی خارج از حرفه خبرنگاری نکرده است و همه فعالیت هایش در چارچوب قانون بوده است.»

۱۵ ایراد وکلا به روند رسیدگی به پرونده

این وکیل دادگستری در بخش دیگری از اظهاراتش درباره نوع مطالعه پرونده نیلوفر حامدی گفت: «یک مورد دیگر در اظهارات سخنگوی قوه قضاییه، در خصوص دادن وقت موسع برای مطالعه پرونده و تدارک دفاع بود، اما اینطور نبوده که پرونده به راحتی و در وقت موسعی در اختیار ما قرار گرفته باشد. اول از همه اینکه ما از اسفند ماه به دنبال ورود به شعبه ۱۵ و ثبت وکالتنامه بودیم. چون استثنائا رویه شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران این است که لوایح به صورت فیزیکی تقدیم و ثبت می‌شود، ما پس از بارها مراجعه و پیگیری، در نهایت در ۲۸ فروردین و همزمان با تفهیم کیفرخواست به خانم حامدی، بالاخره توانستیم به شعبه وارد شویم و اعلام وکالت کنیم. پرونده طی ۳ روز در اختیار من قرار گرفت تا بتوانم به سرعت و در مدت زمانی که شعبه معین کرده بود، پرونده را مطالعه کنم.»

بیشتر بخوانید:

برهانپور درباره جلسه امروز دادگاه نیلوفر حامدی نیز بیان کرد: «جلسه امروز دادگاه به قرائت کیفرخواست و پاسخ کتبی و شفاهی موکل به سوالات رئیس دادگاه گذشت و فرصتی برای دفاع شفاهی وکلا نبود. البته در انتها هم اعلام شد که جلسه بعدی متعاقبا اعلام خواهد شد. ما هم لایحه‌ای درباره ایرادات شکلی موجود در پرونده ارائه کردیم.»

او با اشاره به جزئیات ایرادات وکلا به روند رسیدگی اظهار کرد: «این لایحه متضمن ۱۵ ایراد از جمله عدم دسترسی خانم حامدی به وکیل در طی دوران بازداشت و درخواست رسیدگی به پرونده در دادگاه صالح و با حضور هیات منصفه و به صورت علنی بود. خانم حامدی از اولین روز بازداشت کتبا تقاضای دسترسی به وکیل را کرده بود، ولی تا اواخر فروردین امسال از این حق محروم بود.»

اعتراض به تداوم بازداشت موقت

وکیل نیلوفر حامدی تصریح کرد: «نکته مهم دیگر در خصوص قرار بازداشت موقت موکل است که با توجه به شان و جایگاه موکل (که یک خبرنگار و روزنامه نگار شناخته شده است) و اتمام مرحله تحقیقات مقدماتی، دلیلی برای ادامه آن وجود ندارد. بنابراین ما اعتراض خودمان به قرار بازداشت موقت را هم کتبا به دادگاه اعلام کردیم.»

برهانپور در خاتمه در پاسخ به سوالی درباره جزئیات جلسه امروز دادگاه نیلوفر حامدی، بیان کرد: «متاسفانه با توجه به صدور قرار غیرعلنی بودن از سوی دادگاه، از بیان جریان رسیدگی و جزئیات پرونده معذورم.»

منبع: شرق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا