اخبار قوه قضاییه

توضیحات سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده هفت تپه، تمدید استجازه قضایی رهبری و علت مرگ شاهین ناصری

فهرست

وکلاپرس- سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری امروز خود درباره پرونده هفت تپه، تمدید استجازه قضایی رهبری درخصوص دادگاه مفاسد اقتصادی و علت مرگ شاهین ناصری توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش وکلاپرس به نقل از ایلنا، سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری که در آن صرفا خبرنگاران صدا و سیما و قوه قضاییه حضور داشتند، درباره آخرین وضعیت برخی از پرونده های مهم دادگستری و اخبار مربوط به قوه قضاییه سخن گفت.

حوادث ترورویستی افغانستان؛ لکه ننگی بر پیشانی آمریکا

ذبیح الله خداییان کرد: «ما در روزهای اخیر با حادثه تلخ و دلخراش تروریستی در افغانستان مواجه بودیم که در این حادثه جان کثیری از مردم مسلمان به شهادت رسیدند. شهادت این عزیزان را تسلیت عرض می‌کنم. ما ملت ایران شریک غم همه مسلمانان به خصوص مردم مسلمان افغانستان هستیم و این تروریستی را قویاً محکوم می‌کنیم و اعلام می‌کنیم که مسئولیت چنین حوادثی علاوه بر گروهک های تکفیری افغانستان بر عهده مؤسسان و تشکیل‌دهندگان این گروه‌ها در منطقه است.

این حوادث لکه ننگی بر پیشانی آمریکا است که نسبت به تشکیل چنین گروه‌هایی اقدام کرده‌اند؛ امیدوارم با همت و اراده‌ای که از مردم افغانستان سراغ داریم شاهد از بین رفتن چنین گروه‌هایی باشیم و همچنین امنیت پایدارتری در کشور افغانستان شاهد باشیم.»

آخرین جزئیات پرونده مجاهدین خلق

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص آخرین وضعیت دادگاه منافقین گفت: «منافقین اقدامات تروریستی در داخل شهرهای ایران داشتند و بیش از ۱۷ هزار نفر از مردم بی‌گناه ما و مسئولان وقت را به شهادت رساندند و تعداد زیادی مصدوم و مجروح شدند.

این پرونده از یک نظر دارای بُعد عمومی است که مدعی‌العموم در این خصوص صلاحیت تعقیب دارد اما بُعد دیگر اقدامات آنها جنبه حقوقی یا مدنی موضوع است که هرکسی از اقدامات گروهک منافقین دچار آسیب شده یا خسارت مادی و معنوی به آنها وارد شده است،‌ می‌تواند طرح دعوی و مطالبه جبران خسارت کنند.»

واکنش سرکرده گروه منافقین در یک فایل صوتی

وی ادامه داد: در این پرونده که در شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی تهران در حال بررسی است، بیش از ۴۰ نفر از کسانی که از این گروهک جدا شدند و تعدادی از مردم که دچار آسیب شدند، طرح دعوی کردند که در خصوص این پرونده دادگاه محترم مراتب را از طریق وزارت امور خارجه به وزارت دادگستری کشورهایی که گروهک منافقین در آنجا فعالیت دارند، ابلاغ کردند که سرکرده این گروهک در یک فایل صوتی واکنش نشان داد.

بیشتر بخوانید: ابوالحسن بنی‌ صدر درگذشت

خداییان گفت: سرکرده گروهک منافقین به پرداخت ۷ هزار و ۶۶۰ میلیارد تومان در حق آسیب‌دیدگان و کسانی که خسارت مادی و معنوی دیدند، محکوم شده است. افرادی که از این گروهک جدا شدند، اعلام کردند که به کارهای اجبار واداشته می‌شدند و به طرق مختلف توانستند از آنها جدا شوند و به جمهوری اسلامی ایران بازگردند.

صدور حکم قطعی  پرونده هفت تپه  در دادگاه جرایم اقتصادی

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص آخرین وضعیت پرونده هفت تپه نیز گفت: «پرونده هفت تپه دو قسمت است، یک قسمت بحث ابطال واگذاری این شرکت به بخش خصوصی است که حکم صادر شده و واگذاری این شرکت ابطال شد و به دولت بازگشت که اخبار آن به اطلاع مردم رسید.

بخش دیگر درباره سوءاستفاده کسانی بود که این شرکت به آنها واگذار شده بود و از این طریق مرتکب جرائمی شده بودند از جمله آنها،‌ مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام ارزی کشور از طریق قاچاق ارز به صورت سازمان‌یافته بود که این پرونده با کیفرخواست به دادگاه ویژه جرائم اقتصادی ارسال شد و اخیراً حکم قطعی آن صادر شد.»

بیشتر بخوانید: سخنگوی قوه قضاییه: اتهامات وکلای بازداشتی اخلال در نظم و برخی از جرایم علیه امنیت بود

اتهام مشارکت در اخلال در نظام ارزی برای محکومان هفت تپه

وی بیان کرد: در این پرونده تعداد زیادی از افراد به اتهام مشارکت در اخلال در نظام ارزی محکوم شدند از جمله آنها، امید اسدبیگی فرزند احسان به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام ارزی و مباشرت به صورت مستقل در قاچاق ارز به بیست سال حبس و رد مال و جزای نقدی و انفصال از خدمات دولتی محکوم شده است. مهرداد رستمی فرزند میرمحمد نیز به بیست سال حبس و رد مال محکوم شده است.

بیش از سی سال حبس در محکومیت سایر متهمان

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به محکومیت سایر متهمان پرونده هفت تپه اظهار کرد: دو نفر از متهمان هر کدام به ۱۵ سال حبس، سه نفر دیگر هر کدام به ۱۰ سال و بیش از ۱۷ نفر هر کدام به ۵ سال حبس محکوم شدند. اتهام اسدبیگی مشارکت در قاچاق یک میلیارد و ۳۹۶ میلیون یورو و مباشرت در قاچاق دو میلیون و ۸۹۴ هزار یورو بوده است.

بیشتر بخوانید: محکومیت بدوی فرزانه زیلابی به یک سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت خروج از کشور

طرح دعوای خانواده شهدای هسته‌ای علیه آمریکا

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص نتایج دادگاه دعاوی حقوقی شهدای علمی هسته‌ای ایران تصریح کرد: ترور دانشمندان هسته‌ای ما با حمایت مستقیم کشور امریکا و مسولین این کشور صورت گرفت.

وی افزود: در این پرونده خانواده شهدای هسته‌ای و جمعی از مردم علیه آمریکا طرح دعوا کردند و آخرین جلسه این دادگاه تشکیل شده است و وکلای خواهان‌ها تقاضای مهلت برای تقدیم اخرین لوایح خود را کردند. در آینده نزدیک حکم این پرونده صادر خواهد شد.

بیشتر بخوانید: تمدید استجازه رهبری برای ادامه کار دادگاه های ویژه جرایم اقتصادی

استجازه رهبری برای محاکم ویژه مبارزه با مفاسد اقتصادی تمدید شده است

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سؤالی در خصوص روند ادامه کار محاکم با توجه به پایان استجازه مقام معظم رهبری برای محاکم ویژه مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: استجازه اعتبار دارد و مهلت آن تمدید شده است. طرح اصلاح قانون مبارزه با اخلال گران در نظام اقتصادی به مجلس تقدیم شد؛ این طرح در کمیسیون قضایی نهایی شده است و در دستور صحن علنی مجلس است.

آخرین وضعیت مشایی و بقایی

خداییان در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا که از پیش ارسال شده بود، در خصوص آخرین وضعیت حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی، اظهار کرد: آقای بقایی چون مریض هستند و بستری بودند، در مرخصی استعلاجی به سر می‌برند و مرخصی استعلاجی هم براساس قانون است برای تمام اشخاصی که در زندان هستند، داده می‌شود.

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص اسفندیار رحیم مشایی نیز گفت: ایشان بعد از پایان مرخصی به موقع حاضر نشد و مدت طولانی غیبت داشت. طبیعتاً مدتی که شخص خارج از زمان مرخصی غیبت کند، مرخصی حساب نمی‌شود و باید به زندان بازگردد و این مدت را تحمل کند و اقدامات لازم نیز در این خصوص صورت گرفته است.

علت مرگ شاهین ناصری مسمومیت دارویی است

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایلنا در خصوص علت مرگ شاهین ناصری نیز گفت: در نشست قبل هم اعلام کردیم که نتیجه پزشکی قانونی اعلام نشده است اما اخیراً پزشکی قانونی نظر خود را اعلام کرده و علت مرگ شاهین ناصری را مسمویت دارویی اعلام کرده است.

وضعیت رسیدگی به گفته‌های سپیده قلیان

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایلنا در خصوص آخرین وضعیت سپیده قلیان، بیان کرد: در مورد اظهارات قلیان،‌ به محض انتشار این مطالب موضوع در دستور کار سازمان زندان‌ها قرار گرفت و توسط ریاست محترم سازمان زندان‌ها هیأتی به زندان بوشهر اعزام شدند و با کمک دادستان موضوع را بررسی کردند و با تک تک خانم‌هایی که در زندان بودند، مصاحبه کردند و تمام کسانی که با زندانیان زن در ارتباط بودند، همه این موضوع را تکذیب کردند و بعضی شاکی بودند از اینکه ایشان مطالبی را نسبت به آنها منتشر کرده است. من شخصاً با آقای جوادی، رئیس دادگستری بوشهر صحبت کردم و ایشان نیز اعلام کردند که در بررسی‌ها به این نتیجه رسیدند که اظهارات ایشان کذب است.

پیش نویس لایحه جامع هزینه‌های دادرسی تهیه شده است

سخنگوی دستگاه قضا درباره تاکیدات رئیس قوه قضائیه مبنی بر کاهش هزینه‌های دادرسی گفت: هزینه دادرسی به موجب قانون تعیین می‌شود و برای تحول جدی در این حوزه نیاز به همکاری دولت و مجلس داریم. در قوه قضائیه برای کاهش هزینه‌ها کار‌های خوبی انجام شده.

وی افزود: پیش نویس لایحه جامع هزینه‌های دادرسی تهیه شده و به محض اتمام بررسی از طریق قوه قضائیه به دولت و مجلس ارسال خواهد شد. معاونت حقوقی قوه مامور بررسی وضعیت موجود و بدون تصویب قانون شده که ببینیم در چه مواردی رییس قوه قضائیه می‌تواند به تعدیل برخی هزینه‌های دادرسی کمک کند. دستور العملی در دستور کار است و در آینده نزدیک صادر خواهد شد.

وزیر سابق ارتباطات با قرار تأمین کیفری آزاد شده است

خداییان در پاسخ به سؤالی در خصوص آخرین وضعیت شکایت تعدادی از شهروندان در اهواز و مدعی العموم از وزیر وقت ارتباطات، گفت: در خصوص این فرد، با شکایت جمعی از مردم و چند دستگاه اجرایی به اتهام نشر اکاذیب با قصد تشویش اذهان عمومی، استنکاف از دستور قضایی و استنکاف از اجرای اوامر حکومتی مقامات قانونی، پرونده‌ای در دادسرای فرهنگ و رسانه تشکیل شده است. این فرد احضار و تفهیم اتهام شده و با قرار تامین کیفری آزاد شده است. در آن مرحله، آخرین دفاع از این فرد اخذ نشده بود. بعد از آن، مجدداً شکایت دیگری به دادسرا واصل شد و پرونده در جریان رسیدگی است.

پاسخ به سوالی درباره حکم اعدام برای متهمی به نام الکس

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه صدور حکم اعدام برای متهمی به نام الکس را تایید می‌کنید یا خیر گفت: این پرونده در خصوص یک شبکه بین المللی قاچاق انسان تشکیل شده است. تعدادی از مرتکبین یک شبکه بین المللی تشکیل داده بودند که در کشور‌های مختلفی فعالیت داشتند و اقدام به قاچاق انسان با اهداف متعددی می‌کردند. خوشبختانه این باند شناسایی شد و متهمان دستگیر شدند. دو نفر از مرتکبین اصلی به اعدام محکوم شدند و بقیه متهمان به مجازات‌های حبس طویل المدت محکوم شدند که، چون رای پرونده قطعی نیست، با اعتراض محکومین به مراجع مربوطه و ذیصلاح ارسال می‌شود و در صورت تایید حکم صادره، اجرا خواهد شد.

لازم به ذکر است، نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه بدون حضور خبرنگاران برگزار شده است و تنها خبرنگاران صدا و سیما و قوه قضاییه در این نشست حضور دارند. همچنین مشروح اخبار نشست بر خلاف آنچه طی سال‌های اخیر رایج بوده از سوی مرکز رسانه قوه قضائیه ارسال خواهد شد.

منبع: ایلنا

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا