اخبار کانون هاویژه

بیانیه کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای مرکز درباره مرگ ۵ کولبر

وکلاپرس ـ‌ کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای مرکز در بیانیه ای مرگ ۵ کولبر دیگر در اثر سرما و کولاک برف در کوه های غرب کشور را موجب نگرانی عمیق نسبت به جان و سلامت و کرامت شهروندان دانست.

به گزارش وکلاپرس به نقل از روابط عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز، کمیسیون حقوق بشر این نهاد در بیانیه ای ضمن ابراز تأسف از این واقعه، به مردم توصیه کرد تا به بهانه کثرت اخبار نگران کننده نسبت به مسئولیت مطالبه گری درباره مرگ کولبران بی توجهی نکنند.

متن بیانیه بدین شرح است:

درنگ نامه کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای مرکز در خصوص مرگ ۵ کولبر در مرزهای غربی

اشتغال آفرینی و تضمین حقوق رفاهی مناطق مرزی کشور، چاره رفع معضل کولبری است. حکمرانی و وجدان عمومی بی تفاوت نباشند. انتشار خبر مرگ ۵ هموطن کولبر در مرزهای غربی کشور زنگ هشداری برای حکمرانی است.

وجدان عمومی نباید بدلیل کثرت اخبار نگران کننده نسبت به مسئولیت مطالبه گری بی توجه باشد.

ایجاد شرایط اشتغال و تضمین حقوق رفاهی شهروندان بر مبنای قانون اساسی یک تکلیف حکمروایی قلمداد و اهمال در این تکلیف مصداق ترک فعل منتج به سلب حقوق اساسی شهروندان قابل پیگرد قانونی است.

مواجهه ریشه ای و نه کلیشه ای با کولبری بشود

کمیسیون با ابراز نگرانی عمیق نسبت به جان و سلامت و کرامت شهروندانی که از سر ناچاری و اضطرار معیشتی مبادرت به کولبری می کنند، تاکید دارد که کولبری شغل نیست و باید به صورت ریشه ای و نه کلیشه ای یا انتظامی با این معضل مواجه و راه حل را در تضمین حقوق رفاهی شهروندان و ایجاد فضای اشتغال و سرمایه گذاری مولد در مناطق مرزی جست.

ضمن تسلیت به خانواده های داغدار، یادآور می شود چهره کولبران رنجور از محرومیت هیچگاه از صفحه مسئولیت اجتماعی و وجدانی یکایک ایرانیان پاک نشده و رنج کولبری عادی تلقی نخواهد شد.

عزت و کرامت شهروندان در این نیست که برای بقای خود در دسترسی به نیازهای ابتدایی، به تماشای تاراج جان و سلامت خویش و فرزندان بنشینند. بنا بر تکالیف دولت جمهوری اسلامی و مجلس شورای اسلامی مصرح در اصل ۳ و فصل ۳ و اصل ۴۳ قانون اساسی، تدبیری عاجل خصوصا از وزارتین کار، رفاه و و امور اجتماعی و کشور و نیز کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی مورد انتظار است.

منبع: روابط عمومی کانون وکلای مرکز

بیشتر بخوانید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا