اخبار اسکوداویژه

بیانیه کانون‌های وکلای دادگستری: مخالفت صریح خویش را با آیین‌نامه ناقض استقلال کانون وکلا اعلام می‌کنیم

بیانیه هیأت عمومی اسکودا درمورد آیین نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری

وکلاپرس- هیأت عمومی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران در مخالفت با تصویب آیین نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری بیانیه ای منتشر کرد.

به گزارش وکلاپرس، امروز (۱۱ تیرماه ۱۴۰۰) سی و هشتمین جلسه فوق العاده هیأت عمومی اسکودا با موضوع بررسی آیین نامه جدیدالتصویب اجرایی لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری برگزار شد.

بیشتر بخوانید: آیین نامه جدید لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری + متن سند

هیأت عمومی اسکودا با حضور مدیران نهاد وکالت در سراسر کشور مخالفت صریح خویش با آیین نامه جدیدالتصویب لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری اعلام کرد.

 همچنین در این بیانیه اشاره شده است که آیین نامه مذکور تا قبل از اصلاح (با همکاری نهاد وکالت) قابلیت اجرا نخواهد داشت.

متن بیانیه مدیران نهاد وکالت در ادامه آمده است:

از آن جا که استقلال، جوهر ذاتی حرفه وکالت و لازمه تضمین حق دفاع شهروندان است و طبعا این استقلال حاصل نمی شود مگر با استحکام و در چارچوب کانون وکلای دادگستری مستقل و با عنایت به اینکه ماده یک لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۳۳ با سابقه هفتاد سال به عنوان یک قانون پیشرو، استقلال نهاد وکالت را در قالب یک اصل مسلم پذیرفته و صیانت از این امر به عنوان یک میراث ملی و دستاورد بزرگ در راستای تضمین حق دفاع ملت عزیز و به رسمیت شناختن این مهم در اصل ۳۵ قانون اساسی، بر عهده نظام حاکم، مدیران و گردانندگان نهاد وکالت گذارده شده است.

لذا آیین نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلا مصوب ۱۴۰۰/۴/۲، با نسخ کامل آیین نامه لایحه قانونی مصوب سال ۱۳۳۴ از مسیر اصلاح خارج و آیین نامه جدیدی را بنیان گذارده است که مغایر با ماد ۲۲ لایحه استقلال و خارج از اراده کانون های وکلای دادگستری سراسر ایران در تعاملات فیمابین با قوه محترم قضاییه بوده، مع ذلک موادی از آیین نامه اخیرالتصویب به صراحت در تعارض با استقلال کانون های وکلای دادگستری و در مواردی ناقض حق دفاع شهروندان گرامی و در تعارض با لایحه قانونی استقلال کانون وکلا به عنوان قانون حاکم بر آیین نامه می باشد که در زمره متن مرجع تنظیم کننده (کانون های وکلا) نبوده و همین امر قابلیت اجرای این آیین نامه را از کانون های وکلا سلب می نماید.

لذا هیأت عمومی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران ضمن استقبال از رویکرد به روز رسانی آیین نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلا و موادی از آیین نامه که باعث بهبود اداره نهاد مستقل وکالت می گردد.

مخالفت صریح خویش را با وضعیت موجود آیین نامه که ناقض و تحدیدکننده استقلال کانون وکلا است، اعلام داشته و خاطر نشان می سازد که نهاد مستقل وکالت به عنوان نهادی قانونمدار، مجوزی برای اجرای مقرره مخالف با قانون نداشته و انتظار دارد با یک رویکرد تعاملی نسبت به اصلاح این موارد در اسرع وقت با نظر کانون های وکلا اقدام لازم صورت گیرد تا مالا آیین نامه قانونی، توسط کانون های وکلای دادگستری قابلیت اجرا پیدا کند.

بیشتر بخوانید:

بیانیه سی و هشتمین جلسه فوق العاده هیات عمومی اتحادیه کانون‌های وکلای دادگستری ایران با موضوع «بررسی آیین نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری» مورخ جمعه ۱۴۰۰/۰۴/۱۱
بیانیه سی و هشتمین جلسه فوق العاده هیات عمومی اتحادیه کانون‌های وکلای دادگستری ایران با موضوع «بررسی آیین نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری» مورخ جمعه ۱۴۰۰/۰۴/۱۱

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا