گفت و گوویژه

ایجاد جذابیت در شغل قضا و اعتماد به وکلا راه حل رفع اطاله دادرسی است

وکلاپرس- دکتر سید کاظم حسینی با نقد نظام دادرسی قضایی و آمارگرایی قضات،دسترسی آسان به وکیل و همکاری مقامات قضایی با وکلا را در مشکل رفع اطاله دادرسی موثر دانست.

به گزارش وکلاپرس و به نقل از ایسنا، دکتر کاظم حسینی عضو کانون وکلای دادگستری مرکز در تشریح عوامل اطاله دادرسی در سیستم قضایی و نگاه منفی به جامعه وکلا بعنوان عامل اطاله دادرسی، با نقد این نگاه، اعتماد سیستم قضایی به وکلا و رشد فرهنگ وکالت را راه حل رفع  اطاله دادرسی دانست.

ایجاد جذابیت در شغل قضا و اعتماد به وکلا را راه حل رفع اطاله دادرسی است

این کارشناس مسائل حقوقی در ارتباط با طولانی شدن فرایندهای دادرسی،  ایجاد جذابیت در شغل قضا و اعتماد به وکلا را راه حل رفع اطاله دادرسی دانست و گفت: فرایند رسیدگی قضائی تابع شرایط و ضوابطی است که قانونگذار تعیین کرده است.

بیشتر بخوانید: علم الهدی ؛ وکلای دادگستری و داستان اطاله دادرسی

دکتر حسینی با یبان اینکه اعلام کرد: این فرآیند اصولا در رسیدگی به دعاوی حقوقی، تابع قانون آیین دادرسی مدنی و در امور کیفری تابع قانون آیین دادرسی کیفری و سایر قوانین پیش‌بینی شده از سوی قانونگذار است، لذا تقویم زمانی خاصی را نمی‌توان برای رسیدگی‌های قضایی پیش‌بینی کرد.

هرگونه دخل تصرف در روند رسیدگی، موجب نقص در دادرسی عادلانه است

این  کارشناس مسائل حقوقی با بیان این‌که دادرسی عادلانه زمانی تحقق خواهد یافت که دادرسی برپایه آیین دادرسی مربوطه و رعایت مواعد پیش‌بینی شده در آن باشد، گفت: لذا حکم قضایی عادلانه همانند جنینی است که لزوما باید دوره طبیعی خود را طی نموده تا مولودی سالم و بدون نقص پا بر عرصه وجود گذارد.

بیشتر بخوانید: قوه قضاییه اجازه ابتذال امر قضاوت و دادرسی را نخواهد داد

حسینی اظهار کرد: هرگونه دخل تصرف در روند رسیدگی و یا در تنگنا قرار دادن عوامل دادرسی اعم از کارشناسان، وکلا و قضات رسیدگی کننده به دعاوی در حصول نتیجه در زمانی کوتاه‌تر از روند طبیعی و قانونی موجب نقص در دادرسی عادلانه خواهد شد و نهایتا منجر به بروز پدیده‌ای می‌گردد که امروز در جامعه به نام آمارگرایی موسوم است.

 سامانه ثنا و دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، موثر در رفع اطاله دادرسی

وی با بیان این‌که نظام دادرسی قضایی ما در چند دهه اخیر با پدیده دیگری به نام اطاله دادرسی مواجه گردیده که همواره موجبی برای نارضایتی اصحاب دعوی می باشد، گفت: ریاست محترم جدید قوه قضاییه همانند روسای سابق این قوه شعار رفع این معضل را در سرلوحه اقدامات خود قرار داده است و قطعا حل این مشکل مستلزم شناسایی عوامل غیر قانونی اطاله دادرسی است.

بیشتر بخوانید: ایجاد خط ارتباط الکترونیک بین قوه قضاییه و نیروی انتظامی در سه استان کشور

حسینی با بیان این‌که عوامل اطاله دادرسی در دعاوی حقوقی و کیفری می‌تواند مشترک و یا متفاوت باشد، گفت: مثلا عدم دقت مدیران دفاتر در رفع نقص به موقع دادخواست و تجدید جلسات ناشی از این نقص یکی از دلایل عمده در دعاوی حقوقی است. از طرفی موضوع عدم ابلاغ قانونی و عدم وصول نسخه ثانی ابلاغ یا ابلاغ ناصحیح اوراق قضایی یکی از شایع‌ترین علت در اطاله دادرسی در همه انواع دعاوی است که با راه‌اندازی سامانه ثنا و ابلاغ الکترونیکی بخش عمده موجبات اطاله دادرسی مرتفع گردیده است، بنحوی که صدور احکام غیابی دیگر معنی و مفهومی در نظام دادرسی ما ندارد.

راه‌اندازی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نیز هر چند در آغاز با مشکلاتی همراه بوده مع الوصف با رفع نواقص مربوطه اکنون کمک شایانی در رفع اطاله دادرسی نموده است.

عدم رعایت قواعد شکلی توسط قضات؛ مهم ترین علت اطاله دادرسی

این  کارشناس مسائل حقوقی تصریح کرد: امروزه مهم‌ترین علل شایع در اطاله دادرسی عدم رعایت قواعد شکلی پیش‌بینی شده در قوانین مرتبط به آیین دادرسی قضایی است بنحوی که بالاترین عامل نقض آرای صادره از سوی مراجع تجدیدنظر عدم رعایت این قوانین از سوی قضات رسیدگی کننده است.

بیشتر بخوانید: نقدی بر ساختار دادگاه عالی انتظامی قضات در بررسی تخلفات وکلای دادگستری

وی ادامه داد: متاسفانه قضات با تحت تاثیر قرار گرفتن نظام آماری حاکم بر سیستم قضایی و تسریع در مختومه نمودن پرونده ترجیح می‌دهند در غفلت اصحاب دعوی از برخی از قواعد شکلی عبور کنند هر چند که با تیزبینی مراجع بالادستی برخی از موارد موجب نقض آرای صادره  و نهایتا رسیدگی مجدد پرونده و بروز  اطاله دادرسی می‌گردد.

قضات زیر نگاه تیزبین وکلا ناگزیز به رعایت بیشتر قوانین آیین دادرسی قضائی هستند

عضو هیات مدیره کانون وکلای مرکز اظهار کرد: امروزه با رشد فرهنگ وکالت و دسترسی آسان اصحاب دعوی به وکیل، قضات زیر نگاه تیزبین وکلا ناگزیز به رعایت بیشتر قوانین آیین دادرسی قضائی هستند.

برخی وکلا را عامل اطاله دادرسی معرفی می‌کنند تا وکیل را از دایره دادرسی حذف کنند

دکتر حسینی ادامه داد: وکلا با اشراف بر قوانین در دفاع از موکلین توجه خاصی بر ایرادات شکلی دارند و از طرفی در دفاع از حقوق موکل از تمامی ظرفیت‌های قانونی ممکن از جمله ارجاع به کارشناسی و تحقیقات محلی و استعلامات از مراجع ذیربط و استماع شهادت شهود و اعتراض و ایراد قانونی به نظرات کارشناسی و تحقیقات انجام شده و رد دادرس و داوران و کارشناسان و جرح شهود موجب طولانی شدن جریان رسیدگی قضایی می‌گردند و این دفاع قانونی موجب گردید که برخی مقامات قضایی کم تحمل این شائبه را در جامعه ایجاد نمایند که وکلا عامل اطاله دادرسی هستند تا با این وهن ایجاد شده وکلا را از دایره دادرسی عادلانه خارج نمایند این در حالی است که وکلا فیلتری برای صدور احکام قضایی عادلانه هستند و به همین دلیل  است که مراجع بین‌المللی یکی از ارکان رسیدگی عادلانه را وجود وکیل مستقل می‌دانند.

تغییر مکرر قضات؛ از دیگر عوامل اطاله دادرسی

حسینی گفت: یکی دیگر از علل اطاله دادرسی تغییر مکرر قضات شعبه است، به نحوی که بعضا یک پرونده در چندین جلسه رسیدگی متوالی توسط دادرس جدیدی رسیدگی می‌گردد که به جهت عدم اشراف قاضی مربوطه بر پرونده ناگزیر به بهانه‌ای تجدید وقت می‌گردد.

بیشتر بخوانید: محسنی اژه ای : در روابط قاضی و ضابط دادگستری بازنگری می‌شود/ از تجسس و تفحص بی‌مورد جلوگیری خواهد شد

این وکیل دادگستری در پایان تصریح کرد: عدم جذابیت شغل قضاوت از سوی قضات و جدایی زودهنگام آنان از سیستم قضایی موجب گردیده که معدل سنی قضات پایین آمده و با افت کیفیت قضایی و نقض گسترده آرای قضایی موجب اطاله بیش از پیش فرایند رسیدگی قضایی گردد. لذا با توجه به مواردی که گفته شد بنظر می‌رسد ایجاد جذابیت در شغل قضاوت و اعتماد به وکلا راه حل رفع اطاله دادرسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا