اخبار اسکودااخبار کانون هاویژه

اگر بخواهیم عقلانیت را در جامعه حاکم کنیم، باید نهاد موازی جمع شود

وکلاپرس- رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) و رئیس کانون وکلای دادگستری فارس و کهگیلویه و بویراحمد در یک نشست خبری بر جایگاه کانون و وکلای مستقل تاکید کردند.

به گزارش وکلاپرس به نقل از ایسنا، دکتر جعفر کوشا (رئیس اسکودا) و دکتر بهنام اکبری (رئیس کانون وکلای فارس) دوشنبه (۹ اسفند ۱۴۰۰) به مناسبت شصت و نهمین سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری با حضور در یک نشست خبری استقلال کانون و وکلا را لازمه امنیت قضایی و دادرسی عادلانه برشمردند.

اسکودا برای هماهنگ‌سازی نهاد وکالت شکل گرفت

جعفر کوشا شامگاه دوشنبه ۹ اسفندماه در جمع خبرنگاران در شیراز ضمن تبریک شصت و نهمین سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری و مبعث رسول اسلام(ص) بیان کرد: بحث اسکودا یا اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران، در واقع یک فلسفه وجودی داشت و برای هماهنگ کردن با امور مربوط به سیاست‌های نهاد وکالت در سال ۸۲ شکل گرفت.

بیشتر بخوانید:

او افزود: متاسفانه برداشت و تلقی‌ از قوانین موجب شد تا در برنامه سوم توسعه بر اساس اشتغالزایی یک نهادی دیگر تاسیس شود.

قوه قضاییه مرکز مشاوران را تشکیل داد و نقطه اختلاف را آغار کرد

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران ادامه داد: متاسفانه قوه قضاییه که آماده بود تا نهاد وکالت را به گوشه ببرد، آمد و با استفاده از ماده ١٨٧، مرکز مشاوران را تشکیل داد و نقطه اختلاف را آغار کردند.

کوشا با تصریح بر اینکه در هیچ کجای دنیا دو نهاد نداریم که متولی وکالت باشند، گفت: ما حرف شنوی قانونی از همه داریم اما غیر از قانون نه، چون باید پاسخگوی مردم باشیم.

اگر بخواهیم نگاه عقلانیت را در جامعه حاکم کنیم، باید نهاد موازی جمع شود

او خاطرنشان کرد: مرکز مشاوران که به وجود آمد، افراد جویای کار رفتند امتحان دادند که ما با این افراد مشکلی نداریم بلکه با اصل قضیه مشکل داریم؛ اگر کسی پروانه وکالت را از نهادی دیگر بگیرد، وکیل مستقل نخواهد بود، چون هر زمان ممکن است پرونده اشتغال او ابطال شود.

بیشتر بخوانید:

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران تصریح کرد: براساس قانون کانون وکلا یک نهاد مدنی مستقل است و لذا اگر بخواهیم نگاه عقلانیت را در جامعه حاکم کنیم، باید نهاد موازی جمع شود، چرا که وجود نهاد موازی به ضرر مردم است.

ما در مورد گرفتن آزمون هیچ مشکلی نداریم

کوشا همچنین تاکید کرد: ما در مورد گرفتن آزمون هیچ مشکلی نداریم و طبق رویه هر ساله هم انجام می‌شود و برای توسعه ظرفیت هم براساس قانون مشکلی نداریم. رئیس دادگستری، رئیس دادگاه انقلاب و رئیس کانون هر استان، هر ساله ظرفیت را مشخص و اردیبهشت ماه آن را اعلام و آزمون هم آذرماه برگزار می‌شود که امسال اسفندماه برگزار می‌شود.

او با تصریح بر این موضوع که دخالت در امور کانون را بر نمی‌تابیم، گفت: متاسفانه عده‌ای می‌خواهند ما را با نظام در تقابل قرار دهند در حالی که بحث ما اصول است.

 باید عقلانیت در جامعه حاکم شود

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران با بیان اینکه استقلال را جدایی طلبی می‌دانند در حالی که در منطق حقوقی براساس رسالتها، باید خودمان متولی باشیم، عنوان کرد: اگر هر کسی کار خود را به درستی انجام دهد، می‌تواند از طرف مقابل هم توقع داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

کوشا با تاکید مجدد بر این نکته که باید عقلانیت در جامعه حاکم شود، گفت: نهاد وکالت تاکنون مستقل عمل کرده و از این پس هم این استقلال را به عنوان یک سرمایه به نفع مردم حفظ خواهد کرد.

حضور وکیل در پرونده‌های مهم امری ضروری در راستای کشف حقیقت است

او به چگونگی استفاده از وکیل تسخیری هم اشاره و با بیان اینکه پرونده را در عدالت قضایی نباید قاضی به تنهایی جلو ببرد و باید همراهی وکیل باشد، افزود: وکیل تسخیری باید با علم و وجدان پرونده را دنبال کند.

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران تاکید کرد: حضور وکیل در پرونده‌های مهم امری ضروری برای کمک به قاضی در راستای کشف حقیقت است.

بیشتر بخوانید:

کوشا همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه عوامل جرم در کشور چیست؟ بیان کرد: هر جرمی براساس ماهیت خود، ممکن است عواملی داشته باشد لذا براساس عوامل جرم، نوع جرم تعریف می‌شود.

تخصصی کردن وکالت مانع از این نمی‌شود که یک وکیل در دیگر پرونده‌ها امکان ورود نداشته باشد

او در خصوص تخصصی شدن حوزه‌های وکالت هم گفت: این مهم در دست بررسی است و امید است که به نتیجه نهایی برسد.

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران خاطرنشان کرد: البته تخصصی کردن مانع از این نمی‌شود که یک وکیل در دیگر پرونده‌ها امکان ورود نداشته باشد چون کسی که پروانه می‌گیرد، می‌تواند در همه امور وکالت کند.

جایگاه کانون و وکلای مستقل به امنیت قضایی بر می‌گردد

رئیس کانون وکلای دادگستری فارس و کهگیلویه و بویراحمد نیز در ادامه این نشست بیان کرد: کانون وکلا به عنوان نهادی مدنی دارای پتانسیل‌های خاص خود است.

بهنام اکبری با بیان اینکه فلسفه تاسیس و وجود کانون وکلا در راستای قانون اساسی به ویژه اصل ۳۵ قانون اساسی به حقوق ملت بر می‌گردد، افزود: جایگاه کانون و وکلای مستقل به امنیت قضایی بر می‌گردد و تامین این امنیت بدون حضور وکیل و کانون وکلای مستقل امکان پذیر نیست.

بیشتر بخوانید:

رئیس کانون وکلای دادگستری فارس و کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه در سال ٣٣ لایحه استقلال کانون به تصویب رسید، عنوان کرد: در گفتمان حقوقی صحبت از فرشته عدالت به میان می‌آید که دو بال دارد؛ یکی قضاوت و دیگری وکالت.

وکلای دادگستری کارشناسان اجتماعی و حقوقی هستند

اکبری خاطرنشان کرد: وکلای دادگستری کارشناسان اجتماعی و حقوقی هستند که خدماتی به جامعه ارائه می‌دهند از جمله این خدمات مشاوره‌های معاضدتی و معرفی وکلای تسخیری با توجه به اصلاح آیین دادرسی کیفری و ضرورت حضور وکلا در جلسات دادرسی، است.

او تصریح کرد: ظرف یکسال گذشته قریب به ٢٠ هزار مورد وکیل تسخیری به محاکم دادگستری معرفی شده‌اند.

تاخیر در برگزاری آزمون وکالت از ناحیه کانون وکلا و اتحادیه نبوده است

رئیس کانون وکلای دادگستری فارس و کهگیلویه و بویراحمد در خصوص آزمون وکالت و چرایی تاخیر در برگزاری این آن در سال جاری هم گفت: حسب قانون ملکف هستیم که سالی یکبار آزمون برگزار کنیم که هر ساله با هماهنگی اتحادیه کانون‌های کشور و سازمان سنجش این آزمون برگزار می‌شد اما امسال ٢٠ اسفند قرار بود برگزار شود که متاسفانه با ممانعت دستگاه قضا و سازمان سنجش مواجه شدیم.

بیشتر بخوانید:

اکبری همچنین با تاکید بر اینکه تاخیر از ناحیه کانون و اتحادیه نبوده است، گفت: تلاش می‌کنیم این مهم هرچه سریعتر اجرایی شود.

اگر تخلفی متوجه یک وکیل شود به دادگاه انتظامی ارجاع داده می‌شود

او ادامه داد: اگر تخلفی متوجه یک وکیل شود، این مهم در دادسرا بررسی و اگر محرز شود در قالب کیفر خواست به دادگاه انتظامی ارجاع داده می‌شود و در صورت رای در این دادگاه، اعتراض در دادگاه عالی قضات قابل بررسی است.

رئیس کانون وکلای دادگستری فارس و کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: حدود ۳۸۰۰ وکیل در کانون وکلای داگستری استان فارس داریم که با تعداد کارآموزان به ۴ هزار نفر می‌رسد.

اکبری همچنین گفت: از آنجا که در کانون رسالتی در قبال جامعه احساس می‌کنیم، چندین همایش در راستای مسئولیت‌های اجتماعی از جمله همایش ملی خلیج فارس، تالاب‌های فارس، نقد آرای دیوان در خصوص شهرداری‌ها و …برگزار کرده‌ایم.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا