آیین نامه

آیین نامه حمایت از آزادکاران (فری‌لنسرها) فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال کشور

وزیران عضو کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با رعایت تصویب نامه شماره ۱۲۳۳۱۳-۵۹۳۶۹ هـ مورخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۱ و اصلاح بعدی آن، آیین نامه حمایت از آزادکاران فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال کشور را به شرح زیر تصویب کردند:

آیین نامه حمایت از آزادکاران فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال کشور

ماده ۱- در این آیین نامه، اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می روند؛

۱- کارگروه ویژه: کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال موضـوع تصویب نامه شماره ۱۲۳۳۱۳- ۵۹۳۶۹ هـ مورخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۱ و اصلاح بعدی آن

۲- دستگاههای اجرایی: دستگاههای اجرایی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری

۳- آزادکار (فریلنسر): شخصیت حقیقی که در استخدام شرکت یا مجموعه خاصی نیست و به شکل پروزه ای و پاره وقت و به صورت حق الزحمه ای در داخل کشور برای کارفرماهای مختلف در داخل و خارج از کشور در زمینه توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه فنی و راهبری کسب و کارهای دیجیتال کار می کند.

۴- پایگاه: پایگاه اطلاعاتی که به منظور ثبت، عضویت و اعتبار سنجی آزادکاران و بهره مندی از خدمات حمایتی این آیین نامه ایجاد می شود.

ماده ۲- سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور موظف است با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به منظور ایجاد بستر حمایتی و ارتقای مهارت های فعالان حوزه آزادکاری طی سه ماه از تاریخ ابلاغ این آیین نامه لسبت به ایجاد پایگاه ثبت اطلاعات آزادکاران اقدام نموده و مجری اعتبارسنجی افراد پایگاه طبق دستورالعمل موضوع تبصره (۱) این ماده است.

تبصره ۱- به منظور رعایت منصفانه بودن و شفافیت قراردادهای کاری و حقوق طرفین، دستورالعمل نظارت بر پایگاه و سکوهای نرم افزاری و اعتبار سنجی افراد عضـو پایگاه با رعایت قوانین توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اطلاعات، فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور تدوین و توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ابلاغ می شود.

تبصره ۲- کلیه سکوهای نرم افزاری ارائه خدمات آزادکاری می توانند از خدمات اعتبارسنجی و حمایتی پایگاه برخوردار شده و در چهارچوب دستور العمل فوق تبادل داده و اطلاعات نمایند.

ماده ۳- دستگاه های اجرایی برای دریافت خدمات مشاوره یا حرفه ای در سـطح معاملات کوچک و متوسط می توانند با رعایت ماده (۲۴) آیین نامه خرید خدمات مشاوره موضـوع تصویبنامه شـــمــــاره ۱۹۳۵۴۲ / ت ۴۲۹۸۶ ک، مورخ ۱۳۸۸/۱۰/۱ و اصلاحات بعدی آن از توانمندی افراد اعتبارسنجی شده در پایگاه استفاده کرده و نسبت به عقد قرارداد و برون سپاری فعالیت های تخصصی اقدام نمایند.

تبصره- انعقاد قرارداد دستگاه های اجرایی با افراد حقیقی اعتبارسنجی شده در پایگاه بلامانع بوده و به عنوان تأمین کننده خدمات کارشناسی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت پذیرفته می شوند.

ماده ۴- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور و سازمان توسعه تجارت ایران، مقررات مربوط به مبادلات مالی و ارزی اشخاص اعتبار سنجی شـده در پایگاه را با اولویت کشورهای منطقه و همسایه ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این آیین نامه با رعایت قوانین تدوین و ابلاغ نماید.

ماده ۵- آزادکاران عضو پایگاه می توانند علاوه بر ضمانت های موضوع ماده (۴) آیین نامه تضمین معاملات دولتی موضوع تصویب نامه شماره ۱۳۳۴۰۲ ت/ ۵۰۶۵۹ هـ مورخ ۱۳۹۴/۹/۲۲ و اصلاحات بعدی آن، سفته (ترجیحا الکترونیکی) را نیز ارائه نمایند.

ماده ۶- صندوق نوآوری و شکوفایی با همکاری بانک های عامل مجاز اسـت سـازوکاری برای اعطای تسهیلات به سکوهای آزادکاری که مشمول دریافت تسهیلات از صندوق مزبور می باشند جهت حمایت از اشخاص اعتبارسنجی شده در پایگاه، طراحی و اجرا نماید.

ماده ۷- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی نسبت به تدوین دستورالعمل بیمه تأمین اجتماعی آزادکاران و اجرای آن از طریق سازمان تأمین اجتماعی اقدام نماید.

ماده ۸- وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است زیرساخت های دسترسی به اینترنت پرسرعت و پایدار با سطح دسترسی مناسب افراد اعتبارسنجی شده در پایگاه را فراهم نماید.

ماده ۹- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور و وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات و علوم، تحقیقات و فناوری و با استفاده از ظرفیت سکو (پلتفرم) های آزادکاری و به منظور ارائه خدمات مشـــاوره امور قراردادی، بازاریابی، حقوقی و بیمه ای، با رعایت قوانین نسبت به ایجاد میز خدمت آزادکاری (فری لنسر) در پارک های علم و فناری کشور مراکز نوآوری و یا سایر مکانهای مرتبط ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این آیین نامه اقدام نماید.

ماده ۱۰- وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است با همکاری وزارتخـانـه هـای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و فرهنگ و ارشـاد اسـلامی و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور نسبت به طراحی دوره های مهارتی کوتاه مدت تخصصی مورد نیاز فارغ التحصیلان رشته های مرتبط با اقتصـاد رقومی (دیجیتال) و فعالان این حوزه اقدام کند. دوره های طراحی شده با استفاده از ظرفیت های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، دانشگاه جامع علمی و کاربردی و مراکز آموزش تخصصی بخش غیردولتی اجرایی خواهد شد.

تبصـره- وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور موظف اسـت ظرف دو ماه از تاریخ ابلاغ این آیین نامه برنامه ای برای تربیت مربی دوره های مهارتی مذکور و مشاور کسب و کار در حوزه اقتصـاد رقومی (دیجیتال) تدوین و آن را از طریق مراجع و ذی صلاح و واجد شرایط از جمله پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اجرا نماید. این تصویب نامه در تاریخ ۱۴۰۱/۹/۱ به تایید مقام محترم ریاست جمهوری رسیده است.

محمد مخبر معاون اول رییس جمهور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا