اخبار

۱۰۵ نفر از پذیرفته شدگان آزمون سردفتری ۱۴۰۱ انصراف داده اند/ ۳۸۶۹ نفر نسبت به بارگذاری مدارک اقدام نکرده اند

وکلاپرس- سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری امروز این نهاد در خصوص وضعیت پذیرفته شدگان آزمون سردفتری ۱۴۰۱ توضیحاتی را ارائه داد.

به گزارش وکلاپرس، نشست خبری مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضائیه، امروز مورخ ۱۴ آذر ماه ۱۴۰۲ با حضور خبرنگاران در حال برگزاری است.

سخنگوی قوه قضاییه در این نشست در پاسخ به سوالی مبنی براینکه سال گذشته شاهد برگزاری آزمون سردفتری بودیم و بیش از ۹۵۰۰ پذیرفته شدند ولی در ابلاغ سردفتری آنها تاخیر شده، چند نفر تاکنون ابلاغ سردفتری گرفته اند و چرا ابلاغ همه آنها بدستشان نرسیده است؟ گفت: فرآیند رسیدگی به این موضوع موسع است و باید دقیق به مطالب رسیدگی شود. در اجرای ماده ۳ قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار آزمون سردفتری در ۲۸ آذرماه سال گذشته برگزار شد. نتایج آزمون سردفتری ۲۳ اسفند سال گذشته به سازمان ثبت منعکس شد. پس از آن اعلام شد تا نسبت به بارگذاری مدارک لازم اقدام کنند.

۱۰۵ نفر از پذیرفته شدگان انصراف داده اند

وی افزود: به موازات آن سازمان ثبت طی نامه ای در ۹ فروردین امسال از مراجع ذی صلاح استعلام کرد و پس از آن نتیجه بررسی صلاحیت ۲۲۵ نفر از ۳۱ خرداد امسال واصل شد و بررسی صلاحیت بقیه داوطلبان در بازه زمانی از تاریخ اولین مرحله تاکنون اعلام شده است. تاکنون نتیجه بررسی ۹۲۹۷ نفر اعلام شده که از این تعداد ۸۸۰۷ نفر تایید صلاحیت و ۱۶۰ نفر صلاحیتشان احراز نشده است.‌ ۱۰۵ نفر نیز انصراف و از انتصاب به سردفتری منصرف شدند.

بیشتر بخوانید:

سخنگوی قوه قضاییه افزود: با توجه به اینکه بارگذاری مدارک باید از طریق سایت ثبت انجام شود ولی بدلیل سنتی بودن فرآیند ابلاغ در گذشته انجام آن مستلزم زیرساخت‌ها و سکوهای دیجیتال بود که زیرساخت‌های لازم توسط معاونت توسعه بر روی سامانه ثبت من متصل و ایجاد شد.

کد مالیاتی برای کسانی که کار می‌کنند و سردفترند

سخنگوی قوه قضاییه گفت: با توجه به اینکه درگاه مجوزها ۳۰ روز مهلت برای ابلاغ کرده بود ولی فرایند آن میسر نبود اما ۱۷ اردیبهشت امسال تقاضای افزایش مهلت ۱۸۰ روز را کردند که نهایتا با ۹۰ روز موافقت شد.

بیشتر بخوانید:

وی افزود: ۲۳ خرداد امسال این امکان فراهم شد که داوطلبین به درگاه مذکور جهت بارگذاری مدارک اقدام کنند ولی پس از آن با کد مالیاتی مواجه شدند و کد مالیاتی برای کسانی که کار می‌کنند و سردفترند است، در صورتی که این افراد هنوز سردفتر نیستند که این مدارک را بارگذاری کنند.

۳۸۶۹ نفر تاکنون نسبت به بارگذاری مدارکشان اقدام نکردند

وی افزود: پس از آن در تیر امسال امکان بارگذاری مدارک لازم جهت صدور سردفتری فراهم شد و تاکنون ۵ هزار و ۶۳۱ نفر به درگاه ملی مراجعه کردند و نسبت به بارگذاری مدارک اقدام کردند. نهایتا مدارک ۳۹۴۴ تایید شد و ۱۶۸۷ مدارکشان نقص داشته که از طریق پیامک ابلاغ شد. جلسات مصاحبه عملی پذیرفته شدگان در ۳۱ استان انجام شد و ۱۸۸۰ نفر اختبار دادند و ۱۱۰ نفر با امتیاز بالا و بدون کارآموزی قبول شدند. ۳۸۶۹ نفر تاکنون نسبت به بارگذاری مدارکشان به درگاه مجوزها اقدام نکردند که باید اقدام کنند.

منبع: ایسنا

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا