گفت و گوویژه

قرار بود دکتر کوشا با هزینه اسکودا به این سفر برود/حیف است کرسی ایران در نشست IBA خالی بماند

وکلاپرس– نایب رییس کانون وکلای همدان با اشاره به اینکه اسکودا ۱۲ حق رأی در IBA دارد، گفت: بهتر بود اسکودا نمایندگانی را به نشست معرفی می کرد.

به گزارش وکلاپرس، علی رغم اینکه نشست سالانه اتحادیه بین‌المللی وکلا (IBA) از روز گذشته ۸ آبان ماه آغاز شده است، نمایندگان اسکودا و کانون وکلای مرکز در آن حضور ندارند.

بیشتر بخوانید:

اسکودا ۱۲ حق رأی و کانون وکلای مرکز ۳ حق رأی در IBA دارد

وکیل سعید آیینه وند (نایب رئیس کانون وکلای همدان و شخصی که در توییتر درباره صدور ویزای وکلای دادگستری برای سفر به آمریکا و حضور در نشست IBA اطلاع رسانی می‌کرد) در گفتگو با خبرنگار وکلاپرس با اشاره به سابقه عضویت اسکودا و کانون وکلای مرکز در IBA گفت: کانون وکلای مرکز از حدود ۷۰ سال پیش و اتحادیه سراسری کانون های وکلا از زمان تشکیل آن، عضو IBA بوده اند. اسکودا ۱۲ حق رأی و کانون وکلای دادگستری مرکز نیز ۳ حق رأی دارد. در سنوات گذشته مرحوم وکیل سرشار را در سمت نائب رییسی IBA داشته ایم.

حضور افراد در نشست IBA انحصاری نیست

وی با تاکید بر اینکه هرساله این سفر انجام می شده است، ادامه داد: این نشست در دوسال اخیر که کرونا بود، به صورت آنلاین برگزار می شد. قرار بود رییس اسکودا (دکتر جعفر کوشا) با هزینه اسکودا و سایر مدیران (دکتر ابراهیم کیانی و دکتر محمود حبیبی) با هزینه شخصی در نشست حضور یابند.

بیشتر بخوانید:

نایب رییس کانون وکلای همدان با اشاره به اینکه ویزا نیز برای مدیران صادر شده بود، گفت: اگرچه مردادماه امسال برای دریافت ویزا اقدام شد اما ویزا کمی دیر رسید. لازم به ذکر است حضور افراد در نشست IBA انحصاری نیست و هر وکیلی که عضو کانون های عضو اتحادیه و یا عضو کانون وکلای مرکز باشد، امکان شرکت در این نشست را دارد اما حق رأی ندارد.

هزینه حضور برای اعضا کمتر از سایرین است

او افزود: همانگونه که حضور مدیران کانون ها در نشست های داخلی با هزینه کانون انجام میشود، طبیعی است که رییس اسکودا هم با هزینه این نهاد در نشست حاضر بشود. لازم به ذکر است هزینه حضور برای اعضا کمتر از سایرین است.

آینه وند در پاسخ به پرسش خبرنگار مبنی بر چرایی عدم حضور مدیران در این نشست گفت: علت عدم شرکت مدیران در نشست IBA، مذاکرات با قوه اعلام شده است. مذاکرات مربوط به آیین نامه به صورت فشرده در حال برگزاری است تا به مجمع عمومی اسکودا در مازندران برسد.

حیف است کرسی ایران در نشست IBA خالی بماند

او با اشاره به عواقب عدم حضور نمایندگان ایران در نشست IBA گفت: به نظرم برخی واکنش ها نسبت به این مسئله ناشی از عدم شناخت موضوع و فراموش کردن منافع ملی است. ما باید جایگاه بین المللی داشته باشیم و کرسی های خود را حفظ کنیم تا لغو عضویت نشویم. متاسفانه حیف است کرسی ایران خالی بماند. ۱۲ رأی واقعا قابل توجه است و به نظرم بهتر بود مدیران نمایندگانی را معرفی می کردند یا حداقل از وکلایی که در آمریکا داریم، کسانی را معرفی می کردند.

بیشتر بخوانید:

لازم به ذکر است پیشتر یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار وکلاپرس گفته بود: قرار بود از هیات مدیره کانون وکلای مرکز، دکتر جلیل مالکی (رییس وقت کانون وکلای مرکز) در این نشست حاضر شود و در همین راستا مصوبه ای وضع شده بود که وی با هزینه کانون وکلای دادگستری مرکز به این سفر برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا