اخبار کانون هاویژه

هنوز استفاده از خدمات وکلا به فرهنگ تبدیل نشده است

وکلاپرس- رییس کانون وکلای البرز با اشاره به این امر که یک وکیل غیر مستقل و وابسته به نهادهای حاکمیتی نمی ‌تواند ضامن حقوق شهروندان باشد، گفت: هنوز استفاده از خدمات وکلا به فرهنگ تبدیل نشده است.

به گزارش وکلاپرس به نقل از ایسنا، دکتر حسین تفویضی، رییس کانون وکلا البرز، در نشست مطبوعاتی روز یکشنبه سوم اسفند ماه که به مناسبت روز وکیل در کانون وکلای البرز برگزار شد، اظهار کرد: کانون وکلای دادگستری استان البرز با  حدود ۲۶۰۰ عضو چهارمین کانون پرجمعیت کشور محسوب می ‌شود.

یک وکیل غیر مستقل نمی ‌تواند ضامن حقوق شهروندان باشد

وی با بیان اینکه ۶۸ سال از استقلال کانون وکلای دادگستری می ‌گذرد، ادامه داد: هر چند تمام نهادهای صنفی و مدنی کشور زیرمجموعه نظام هستند ولی استقلال کانون وکلای دادگستری تحقق بیش از پیش حقوق شهروندی را در پی داشته است.

تفویضی اضافه کرد: بدون شک یک وکیل غیر مستقل و وابسته به نهادهای حاکمیتی نمی ‌تواند ضامن حقوق شهروندان باشد.

اقدامات کانون وکلای البرز در سال اخیر

رییس کانون وکلای دادگستری البرز در راستای بیان اقدامات کانون وکلای البرز در سال اخیر گفت: وکلای کانون وکلای دادگستری البرز موظف هستند در طول سال به افراد کم بضاعت مشاوره رایگان داده و همچنین رسیدگی به پرونده آنها را بپذیرند. لذا این وکلا در سال گذشته ۷۰ هزار مشاوره رایگان داشته و حدود ۲۰۰۰ وکالت تسخیری را تقبل کرده ‌اند.

او در ادامه به برخی از معضلات جامعه وکلا اشاره و تاکید کرد: طی سال ‌های گذشته شاهد جذب بی رویه دانشجویان حقوق و افزایش تعداد وکلا بوده‌ ایم که این امر بیکاری تعدادی از همکاران را به دلیل کمبود پرونده به دنبال داشته است.

بیشتر بخوانید:

استفاده از خدمات وکلا در امور مختلف به فرهنگ تبدیل نشده است

تفویضی با اشاره به اینکه هنوز استفاده از خدمات وکلا در امور مختلف به فرهنگ تبدیل نشده است، اضافه کرد: در کشورهای پیشرفته مردم قبل از انجام هر کاری از فعالیت‌ های مالی گرفته تا خرید ملک و… از مشاوره وکلا استفاده می ‌کنند ولی در ایران تازه وقتی به مشکل  بر می ‌خورند سراغ وکلا می ‌روند.

این مسئول تاکید کرد: البته نباید منکر این مساله بود که تنگناهای اقتصادی و عدم توان برای پرداخت مبلغ وکالت هم باعث شده طی سال ‌های گذشته مردم کمتر سراغ وکلا بروند.

یکی از مشکلات جامعه وکلا؛ فعالیت موازی مرکز مشاوران حقوقی قوه قضاییه

وی فعالیت موازی مرکز مشاوران حقوق قوه قضاییه را یکی دیگر از مشکلات جامعه وکلا دانست و گفت: این مشاوران خود را وکیل می ‌دانند و هرچند قرار بود جذب آنها صرفا در بازه پنج ساله انجام ولی هر سال شاهد برگزاری آزمون مشاوران قوه قضاییه هستیم.

رییس کانون وکلای دادگستری البرز گفت: سوال اینجاست کسانی که به نوعی نماینده قوه قضاییه هستند، چطور می ‌توانند بی طرفانه از حقوق افراد دفاع کنند؟

دلال ‌ها و موسسات حقوقی باعث آسیب جدی به دستگاه قضا شده اند

تفویضی گفت: دلال ‌ها و موسسات حقوقی هم طی چند سال گذشته باعث آسیب جدی به دستگاه قضا شده و شان وکلا را نیز دچار خدشه کرده‌ اند.

این مسئول اضافه کرد: برخی از اعضای این موسسات تظاهر به وکیل  بودن‌ می‌کنند و ادعاهای کذبی مثل گرفتن طلاق توافقی در یک روز را دارند که  این امر اصلا شدنی نیست.

وی ادامه داد: هر چند امروز اگر قرار باشد مجوز موسسه حقوقی صادر شود یکی از اعضای موسسه باید وکیل باشد ولی چند سال گذشته یک فرد با مدرک دیپلم و یا تحصیلات غیر مرتبط هم می ‌توانست موسسه حقوقی راه اندازی کند.

وی در پایان با اشاره به بررسی نحوه  عملکرد وکلا و برخورد با اعضای متخلف گفت: تخلفات وکلا در دادگاه انتظامی وکلا بررسی می‌ شود و گاه منجر به ابطال یا تعلیق پروانه می ‌شود که امسال هر دوی این موارد را در البرز داشتیم.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا