اخبار بین المللی

پرداخت ۱۷.۵ میلیون دلار غرامت پلیس آمریکا برای اجبار به برداشتن حجاب به خاطر ماگ شات

وکلاپرس _ اجبار به تصویربرداری بدون حجاب از دو متهم زن در سال ۲۰۱۷ که در شکایت خود علیه پلیس شهر نیویورک اعلام داشتند که “احساس کردند که عریان و خوار شده‌اند” موجب پرداخت غرامت میلیونی پلیس آمریکا شد.

به گزارش وکلاپرس به نقل از دویچه وله، پلیس نیویورک برای تصویربرداری از دو متهم زن، آن‌ها را مجبور به برداشتن حجاب کرد. آن‌ها به دادگاه شکایت بردند و حال وکلای دو طرف بر سر پرداخت غرامت ۱۷.۵میلیون دلاری به توافق رسیده‌اند.

تصویربرداری از متهمین و مظنونین: ماگ‌شات

وکلای شاکیان و شهرداری نیویورک روز جمعه ۵ آوریل (۱۷ فروردین) توافق کردند که با پرداخت ۱۷.۵میلیون دلار (تقریبا ۱۶ میلیون و ۱۰۰ هزار یورو) غرامت از سوی پلیس، یک پرونده شکایت گروهی مختومه اعلام شود.

پلیس آمریکا به طور معمول بعد از بازداشت افراد متهم و مظنون از آن‌ها تصویربرداری می‌کند که اصطلاحا به آن “ماگ‌شات” یا Mugshot گفته می‌شود. پلیس شهر نیویورک در سال ۲۰۱۷ برای تصویربرداری از دو زن متهم آن‌ها را مجبور کرد که حجاب از سرشان بردارند.

جمیله کلارک و آروا عزیز، دو زنی بودند که پس از بازداشت توسط پلیس مجبور شدند برای عکس‌برداری حجاب از سر بردارند. آن‌ها در شکایت خود علیه پلیس اعلام داشتند که “احساس کردند که عریان و خوار شده‌اند.”

پرداخت ۱۷.۵ میلیون دلار غرامت، بهترین توافق برای همه طرف‌های درگیر در پرونده

یک سخنگوی بخش قضایی در شهرداری نیویورک توافق بر سر پرداخت ۱۷.۵ میلیون دلار غرامت را بهترین توافق برای همه طرف‌های درگیر در این پرونده دانست.

به گفته سخنگوی قضایی شهرداری نیویورک: «در صورت موافقت دادگاه با این توافق، مبلغ فوق بطور مساوی بین ۴ هزار و ۱۰۰ نفر که در یک شکایت گروهی از پلیس دخیل هستند تقسیم خواهد شد. »

بدین گونه به همه افرادی که تا زمان تعیین شده از پلیس نیویورک به دلیل اجبار به برداشتن حجاب برای عکس‌برداری شکایت کرده باشند حداقل مبلغ ۷ هزار و ۸۲۴ دلار غرامت پرداخت می‌شود.

بیشتر بخوانید:

پرداخت مبلغ سنگین غرامت برای به رسمیت شناختن حقوق افرادی است که حجاب دارند

جمیله کلارک  در ژانویه سال ۲۰۱۷ و آروا عزیز در ماه اوت همان سال در پرونده‌ای که منجر به صدور حکم “ممنوعیت تماس” برایشان شده بود، بازداشت شدند. هنگام عکس‌برداری، پلیس آن‌ها را مجبور کرد که پوشش سرشان را بردارند.

کلارک در عکس‌العمل صدور حکم پرداخت غرامت می‌‌گوید: «وقتی آن‌ها من را مجبور کردند روسری‌ام را بردارم، احساس کردم لخت شده‌ام. امروز از این که عدالت در مورد هزاران شهروند نیویورک به اجرا درآمده، احساس غرور می‌کنم.»

وکیل این پرونده نیز می‌گوید: «پرداخت این مبلغ سنگین غرامت به معنی به رسمیت شناختن حقوق افرادی است که به دلایل مذهبی حجاب دارند و اجبار به برداشتن آن نقض عمیق کرامت آن‌ها است.»

بیشتر بخوانید:

پلیس از سال ۲۰۲۰ روش خود را برای تصویربرداری تغییر داد

پس از انجام شکایات، مقامات رسمی نخست از عمل پلیس حمایت کردند و گفتند که پلیس باید با سنجش بین “احترام به عقاید مذهبی” و “ضروریات قانونی” از متهمان تصویربرداری می‌کرد.

از سال ۲۰۲۰ اما پلیس روش خود برای تصویربرداری را تغییر داد و افراد مجاز هستند پوشش سر خود را حفظ کنند. این پوشش اما نباید صورت متهم را مخدوش کند.

منبع:  دویچه وله

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا